Kolej metropolitarna od 10 czerwca!


– Ruszamy z koleją aglomeracyjną 10 czerwca – zadeklarował Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego i 16 kwietnia podpisał umowy z 11 samorządami, które dofinansują funkcjonowanie pierwszych linii Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

Do Urzędu Marszałkowskiego przybyli przedstawiciele pierwszych gmin i powiatów  położonych wzdłuż czterech linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego, które zadeklarowały udział finansowy w realizowanym wspólnie z Województwem Wielkopolskim zadaniem pn. „Wzmocnienie wojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich na obszarze oddziaływania Aglomeracji Poznańskiej poprzez zwiększenie liczby połączeń kolejowych – dofinansowanie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej (PKM)”. Reprezentowane były samorządy miasta Poznania, powiatów poznańskiego i wągrowieckiego, gmin Granowo, Grodzisk, Środa Wielkopolska, Nowe Miasto, Buk, Czerwonak, Skoki oraz gminy miejskiej Wągrowiec.

Wicemarszałek Wojciech Jankowiak, przypomniał, iż w tym przełomowym dla rozwoju aglomeracji poznańskiej projekcie komunikacyjnym chodzi o współfinansowanie przez marszałka województwa, miasto Poznań, powiat poznański oraz położone – wzdłuż 9 linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego – gminy i powiaty zwiększonej częstotliwości kursowania pociągów w godzinach szczytu przewozowego, czyli co 30 minut. Poznańska Kolej Metropolitalna będzie obejmować swoim zasięgiem obszar w promieniu ok. 50 km od Poznania, wyznaczony przez stacje końcowe PKM na poszczególnych liniach kolejowych: Nowy Tomyśl, Grodzisk Wielkopolski, Kościan, Jarocin, Wrześnię, Gniezno, Wągrowiec, Oborniki i Szamotuły.

– Nie chodzi o to, żeby się licytować, który samorząd dołoży więcej, kto mniej do tego projektu – podkreślił wicemarszałek Wojciech Jankowiak. – Chodzi o to, że jest to nasze pierwsze w historii wspólne przedsięwzięcie, które udało się zrealizować. Fakt, że tyle samorządów udało się zgromadzić wokół wspólnej idei, to jest naprawdę wspaniałe. To wielki sukces! Oczywiście kolejne linie będą sukcesywnie uruchamiane w latach następnych.

Kluczową rolę w przedsięwzięciu odegrały miasto Poznań i powiat Poznański, które jako jedyne partycypują w kosztach zwiększonej liczby pociągów na wszystkich 9 liniach.

– Poznańska Kolej Metropolitalna to wyraz naszej solidarności i umiejętności negocjacyjnych, bo to był bardzo trudny projekt – powiedział Jacek Jaśkowiak, który wystąpił w podwójnej roli, jako prezydent Poznania i prezes Stowarzyszenia Metropolia Poznań. – Te trzy lata pokazały, że możemy coś razem zrobić. Ta solidarność jest kluczem do sukcesu.

Z kolei Jan Grabkowski, starosta poznański zwrócił uwagę na fakt, że projekt PKM to  największe zdobycze samorządu terytorialnego. – Potrafimy się wreszcie dogadywać, potrafimy się wreszcie przekonywać, potrafimy działać w interesie naszych mieszkańców – mówił przed podpisywaniem umów. – Pokazujemy, że możemy się rozwijać, że interesuje nas dobro mieszkańców, rozwój aglomeracji, bo przecież wychodzimy poza metropolię.

Na kolejne spotkanie, podczas którego będą podpisywane umowy o dofinansowanie zwiększonej liczby połączeń w ramach PKM z następnymi gminami i powiatami, wicemarszałek Wojciech Jankowiak zaprosił na 7 maja 2018 r.

Dodaj komentarz