3 proste sposoby na naprawę drewnianych mebli


Używasz mebli codziennie – nie powinno Cię więc dziwić to, że z czasem tracą na funkcjonalności. Pamiętaj jednak o tym, by je regularnie konserwować i na bieżąco naprawiać drobne usterki tak, by nie przekształciły się w coś poważniejszego. Przedstawiamy Ci 3 szybkie naprawy drewnianych mebli, które możesz z powodzeniem wykonać samodzielnie!

Jaki klej do drewna wybrać?

Podczas codziennego użytkowania naprawdę nietrudno o oderwanie uchwytu szafki – wystarczy tylko mocniej za niego szarpnąć. Jak przymocować go ponownie, aby mebel mógł Ci służyć jeszcze przez dłuższy czas? Wystarczy go przykleić przy użyciu odpowiedniego kleju do drewna. Jak wybrać najlepszy?

Przede wszystkim zwróć uwagę na to, z jakim drewnem masz do czynienia. Pamiętaj o tym, że klej do drewna lekkiego może nie sprawdzić się w przypadku szafki wykonanej z litej dębiny – będzie po prostu zbyt słaby, by stworzyć wystarczająco twardą spoinę. Istotne jest również to, czy mebel ma kontakt z wilgocią czy też nie. Jeśli chcesz naprawić szafkę łazienkową, powinieneś sięgnąć po preparat, który nie straci na funkcjonalności pod wpływem wody. Takie kleje posiadają zazwyczaj na opakowaniu oznaczenie D3 lub D4.

Czym zamaskować ubytek na drewnianej powierzchni?

Wystarczy tylko chwila nieuwagi, by na drewnianej powierzchni powstała głęboka rysa lub nawet ubytek. Nie należy jednak od razu spisywać mebla na straty – możesz bardzo łatwo wypełnić go szpachlą i przywrócić szafce dawną estetykę. Jedyną trudność stanowi tu tylko wybranie szpachli do drewna w odcieniu jak najbardziej zbliżonym do koloru drewna.

Przed przystąpieniem do szpachlowania drewna, dokładnie oczyść podłoże i usuń z niego wszystkie luźne elementy – kurz, resztki starej farby czy drzazgi. Następnie dobrze wymieszaj masę i nałóż ją na uszkodzone miejsce. Uważaj jednak, by zaaplikowana warstwa nie była grubsza niż 4 cm – wtedy może nie wyschnąć prawidłowo. Co zrobić, gdy ubytek jest głębszy? Zaczekaj, aż wyschnie pierwsza powłoka i dopiero nałóż kolejną o tej samej grubości – kontynuuj tak długo, aby wyrównać powierzchnię.

Urwane drzwiczki to nie kłopot!

Naprawę tę możesz przeprowadzić na 2 sposoby:

– przykręcając zawias obok – polega to po prostu na przykręceniu zawiasu kilka milimetrów dalej tak, aby nie korzystać ze starych, wypaczonych otworów montażowych. Nie jest o jednak najprostsza metoda, gdyż wymaga wywiercenia nowych otworów. Poza tym pozostaje jeszcze kwestia starych śladów, które trzeba jakoś zamaskować – możesz wykorzystać w tym celu wymienioną wyżej szpachlówkę,

– przy użyciu zapałki – dość prosta metoda, która jest jednak dość nietrwała – możesz ją zastosować jako rozwiązanie przejściowe. Jak to zrobić? Połącz klej do drewna z rozdrobnioną chusteczką higieniczną, następnie wypełnij masą otwór i włóż do niego wykałaczkę – warto ją też wcześniej zamoczyć w mieszance z kleju. Gdy masa zgęstnieje, możesz delikatnie i powoli przykręcić zawias. Na koniec pozostaje Ci tylko poczekać aż klej zaschnie do końca – wtedy zawias zyska stabilność.

Dodaj komentarz