Nowe trendy w wykańczaniu mieszkań


Własne nowe cztery kąty to marzenie wielu ludzi, im więcej pokoi tym lepiej myślimy – ale nagle dociera do nas, że jeszcze trzeba je wykończyć… Czy potrafię urządzić je ze smakiem? Z nowymi trendami? Jak nie popełnić kluczowych błędów, jakimi zasadami się kierować, aby nie przedobrzyć?

Przyjmijmy, że jesteśmy Janem Kowalskim, który bardzo zadowolony odbiera swoje klucze do świeżo zakupionego 2-pokojowego mieszkania w stanie deweloperskim o powierzchni 34 m2 na Osiedlu Poznańskim w Czapurach. Nabył je w atrakcyjnej cenie 139 tys zł. Jest ono w stanie deweloperskim, do wykończenia we własnym zakresie.

Fot. Mieszkanie 2 pok. 34 m2 w cenie 139.000 zł/Osiedle Poznańskie/Family House.

Szukając inwestycji brał pod uwagę lokalizację blisko centrum miasta, ładną zieloną okolicę i cenę. Pytanie  jakimi zasadami kierować się aby lokal był urządzony ze smakiem? Był przytulny oraz zagospodarowany w ten sposób aby wykorzystać całą przestrzeń w sposób praktyczny?

Tak zwane open space, czyli otwarte przestrzenie w mieszkaniu, to trend obecny już od bardzo dawna. W małych mieszkaniach pozbycie się zbędnych ścian to jedyna metoda na uzyskanie atrakcyjnej przestrzeni. Wszystko zależy od naszego stylu życia oraz ilości osób mieszkających „pod jednym dachem”. Dla singla umiejscowienie wszystkich funkcji jak kuchnia, living i sypialnia w jednej otwartej przestrzeni jest na pewno niezłym pomysłem.

Kiedy jednak w małym mieszkaniu mają funkcjonować 2 lub więcej osób oddzielna sypialnia staje się nieodzowna i zapewnia odpowiednią higienę życia. Jeśli mamy do dyspozycji ok. 30-40 metrowe mieszkanie, połączenie salonu z kuchnią to zabieg niemal konieczny.

Fot. Przykładowa wizualizacja urządzonego mieszkania/Family House.

Meble powinny być funkcjonalne, zazwyczaj stół do pracy jest również stołem, przy którym spożywamy posiłki, a sofa używana w ciągu dnia staje się sypialnią w nocy. Mieszkanie należy zagospodarować w taki sposób, aby zmiana funkcji poszczególnych stref nie wiązała się z przemeblowaniem całej przestrzeni. Normy mówiące o wielkości przestrzeni dla osoby siedzącej w takich w przypadkach nie znajdują zastosowania, podobnie jest z szerokością korytarza. W małym mieszkaniu funkcjonalność jest priorytetem w kształtowaniu wnętrza. Ogólnie rzecz ujmując, należy się kierować zasadami: stosowanie ukrytych, zabudowanych szaf, unikanie ostrych wystających elementów, szukanie zamkniętych szaf, skrytek, półek na drobne rzeczy, tak aby przestrzeń pozostawała czysta i klarowna bez zbyt wielu widocznych bibelotów. Ważne aby szafy były zabudowane pod sam sufit. Zyskujemy tym dodatkowe miejsce do przechowywania.

Kuchnia wymaga dyscypliny w rozplanowywaniu jej funkcji. Generalna, podstawowa zasada, która dotyczy zarówno małej, jak i dużej kuchni to kolejność ustawiania sprzętów AGD: lodówka – zlewozmywak – kuchenka. Pomiędzy nimi należy wygospodarować choćby niewielkie fragmenty blatu. Przydatnym zabiegiem w kuchniach jest zabudowywanie górnymi szafkami całej dostępnej przestrzeni do sufitu. Wysuwany okap szufladowy zabudowany w ciągu szafek nie zabiera tyle miejsca, co tradycyjny, a w szafkach nad nim można doskonale przechowywać drobne przedmioty kuchenne, przyprawy. Szafki kuchenne należy wyposażyć w szereg udogodnień technicznych, które umożliwiają jak najlepsze ich wykorzystanie – wysuwne, obrotowe kosze, prowadnice do szuflad o pełnym wysuwie, podnoszone do góry fronty szafek wiszących. Warto również pomyśleć o uchwytach „wtopionych” we fronty szafek. Innym aspektem jest także forma i kolor mebli. Kiedy zabudowa kuchenna jest skromnych rozmiarów, nie należy stosować ciężkich, zdobionych frontów. Jednorodny kolor, duże, gładkie płaszczyzny sprawią, że kuchnia wyda się optycznie większa.

Jeśli potrzebujemy większego mieszkania, myśląc o powiększającej się rodzinie, 3 pokojowe mieszkanie może wydać się idealne. Ważne aby wybrać z szeregu oferty takie bez przechodnich pokoi, aby zwiększyć prywatność przebywających w nim osób.


Fot. Mieszkanie 3 pok. 42 m2 w cenie 169 000 zł/Osiedle Poznańskie/Family House.

Jasne, pastelowe barwy nadają wnętrzom wrażenie przestronności. Podstawową zasadą kompozycji kolorystycznej jest kierunek podziałów na ścianach. Pionowe elementy, pasy sprawiają wrażenie podwyższenia wnętrza, natomiast poziome, długie podziały sprawiają wrażenie powiększenia mieszkania. Zastosowanie ciemnego koloru na krótszej ścianie sprawi wrażenie przybliżenia tej ściany. Kolory we wnętrzu powinny odzwierciedlać osobowość i temperament mieszkańca. Jeśli więc ktoś lubi zdecydowane kolory, powinien je zastosować. Ważne jednak, aby na jednej wspólnej przestrzeni nie znalazło się ich za dużo. Warto wybrać spokojniejszy kolor bazowy, a do niego jeden mocny jako zdecydowany akcent np. kremowa ściana połączona z ciemnym brązem lub kolorem ceglanym. Kolory to bardzo indywidualna kwestia, jeżeli ktoś dobrze czuje się w przestrzeni z mocnymi, intensywnymi barwami, to dlaczego ma z nich rezygnować. Dla przykładu, można pomalować dwie ściany (sąsiednie) w ciemnym kolorze, a dwie w jasnym. Bądź też ciemny kolor z jednej ściany może przechodzić w niewielkim fragmencie na ścianę sąsiednią. Oczywiście w przypadku stosowania barw ciemnych, sufit takiego pomieszczenia powinien zostać jasny. Mocne, intensywne kolory można zastosować również jako tło podkreślające układ mebli lub kompozycję szafek na ścianie. Ciemnym kolorem możemy również zaakcentować ścianę, na której będzie stało łóżko. Ciemne, intensywne kolory dobrze sprawdzają się również, zastosowane we wnękach. Niebagatelnym elementem pozwalającym na uzyskanie w pomieszczeniu głębokiej perspektywy i wrażenia optycznego powiększenia wnętrza jest lustro. Odbite, prostopadłe do niego elementy wnętrz, zarówno części podłogi, jak i sufitu wzmagają wrażenie wielkości przestrzeni. Dla uwidocznienia efektu, mogą być dodatkowo oświetlone halogenami. Kolor we wnęce może również przechodzić we wnękę wykonaną na suficie podwieszanym, co daje bardzo ciekawy efekt.

Fot. Przykładowa wizualizacja urządzonego mieszkania/Family House.

Świadoma lokalizacja punktów świetlnych wydobywa określone przedmioty i nadaje im szczególny wyraz w przestrzeni mieszkania. Za pomocą oświetlenia możemy korygować optycznie wnętrze. Światło skierowane na sufit pozornie powiększa wnętrze, wywołując wrażenie wysokości, skierowane na dół daje efekt zaciemnienia i wrażenie obniżenia. Współczesne wnętrza wyposażone są w wiele źródeł światła, które dostosowane są do wykonywania określonych czynności. Zastosowanie równocześnie wielu punktów świetlnych zawsze sprawia wrażenie przestronności. Operowanie światłem jest sztuką, która buduje architekturę wnętrza. Wymaga smaku i wyczucia. Obok cech funkcjonalnych jest elementem dekoracji. Znacznie wzbogaca przestrzeń mieszkalną, kreując nastrój i plastyczny wizerunek wnętrza, bez którego coraz trudniej nam się obejść.

Ciężkie, drapowane zasłony nie nadają się do małych mieszkań. Aby zapewnić sobie komfort użytkowania mieszkania, warto zastosować lekkie, półprzezroczyste ekrany wykonane z organtyny lub innego materiału o podobnych właściwościach. Do całkowitego zasłonięcia okna stosujemy wtedy rolety lub żaluzje. Dla osób, którym kontakt z przestrzenią zewnętrzną jest niezbędny wizualnie, dobrze polecić rolety rzymskie, którymi w łatwy sposób można oddzielić wieczorem, przestrzeń mieszkania od ulicy. Podciągnięte do góry na półprzezroczystych sznurkach, w ciągu dnia pozostają niewidocznym elementem wnętrza. Obecnie produkowane okna, parapety jak i ulokowane pod nimi grzejniki posiadają często estetyczne formy. Zastosowanie w oknie tylko żaluzji drewnianych lub w kolorze ciemnego drewna to rozwiązanie wizualnie odpowiednie, zapewniające zasłonięcie okna bez obszernych zasłon.

Z pewnością każdy pomimo powyższych zasad powinien dodatkowo kierować się również własnym stylem i poczuciem estetyki. Warto podczas planowania kosztów mieszkania, w budżecie przeznaczyć środki na profesjonalne doradztwo projektanta wnętrz. Po pierwsze dostosuje on projekt typowo do metrażu mieszkania, zaprojektuje je funkcjonalnie i praktycznie. Dodatkowo dobierze meble i akcesoria wg. wskazanego wcześniej budżetu, wskaże miejsca ich zakupu- a to znacznie wpłynie na oszczędność czasu podczas wykończenia mieszkania.

Wykorzystane w tekście mieszkania można nabyć w Biurze Sprzedaży mieszkań Family House ul. Półwiejska 28/5 Poznań, www.familyhouse.pl.

 

Dodaj komentarz