Miliony na rocznicę Powstania Wielkopolskiego


Trzy miliony zł – to pula pieniędzy na upamiętnienie i promowanie Powstania Wielkopolskiego. Miasto ogłosiło właśnie konkurs dotacyjny. Mogą w nim wystartować organizacje samorządowe, które przygotują projekty kulturalno-edukacyjne z okazji stulecia wybuchu powstania oraz odzyskania niepodległości.

Rok setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego i odzyskania niepodległości Poznań świętować będzie na wiele sposobów. Miasto przeznaczyło już blisko 3 miliony złotych na okolicznościowe wydarzenia miejskich instytucji kultury, a teraz takie same pieniądze trafią na ogłoszony właśnie dwuletni konkurs dla organizacji pozarządowych.

– 2018 rok to czas wielkich rocznic dla Poznania i dla państwa polskiego – mówi Jędrzej Solarski, odpowiedzialny za kulturę zastępca Prezydenta Miasta Poznania. – Przygotowujemy się do nich już od dłuższego czasu. Zależy nam na tym, by ważne rocznice łączyły poznaniaków i Wielkopolan. Nie będzie lepszej okazji, by skupić uwagę na roli Poznania nie tylko w odzyskaniu niepodległości, ale też na tym, co przez ostatnie 100 lat nasze miasto wniosło do polskiej tożsamości. Olbrzymia w tym rola artystów i animatorów kultury. Zachęcamy ich, by pomogli opowiedzieć światu o tym, czym dla Poznania i poznaniaków jest wolność.

Najważniejsze uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 100 lat organizuje samorząd województwa wielkopolskiego. Ale to w Poznaniu działają najprężniejsze organizacje pozarządowe oraz cała sieć miejskich instytucji kultury.

– Dzięki inicjatywie prezydenta Jacka Jaśkowiaka wspartej przez radnych, możemy w tym roku ogłosić specjalny konkurs na projekty realizowane w latach 2018-19 – zapowiada Justyna Makowska, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania. – Liczymy na to, że wypłynie kilkaset wniosków. Chcemy, by były to projekty, których koncepcje uwzględnią np. nowatorskie formy przekazywania wiedzy historycznej, a ich treść podkreśli unikatowość Poznania, jego dziedzictwo kulturowe i lokalną tożsamość mieszkańców.

W konkursie na wysoką ocenę komisji i ekspertów mogą liczyć projekty o wysokiej wartości merytorycznej, atrakcyjne i angażujące uczestników – zwłaszcza młodych ludzi.

– Zależy nam na wartości merytorycznej i artystycznej projektu, ale powiązanej z nowatorską formą – dodaje dodaje Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora wydziału kultury.  – Chcemy, by poznaniacy nie byli tylko biernymi obserwatorami wydarzeń upamiętniających powstanie, ale by poczuli, że to ich święto. Ważne będą też walory wizerunkowe: trafny, dobrze promowany pomysł ma szansę rozsławić naszą lokalną historię także poza Wielkopolską, tak jak dzieje się to z inscenizacją przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania 26 grudnia.

W puli konkursu są 3 miliony złotych – po 1,5 mln zł na każdy rok realizacji projektu (2018 i 2019).  Nabór ofert rozpocznie się 11 stycznia i potrwa do 5 lutego. W tym czasie projekty można konsultować z wydziałem kultury. Dla wszystkich, którzy chcieliby wystartować w konkursie, mają pomysł, ale nie wiedzą, jak przygotować ofertę – zorganizowane zostanie specjalnie spotkanie warsztatowe. Odbędzie się ono 19 stycznia o godzinie 13 w Sali Białej urzędu miasta.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi na przełomie lutego i marca. Projekty oceniać będą eksperci, reprezentujący m.in. Biuro Organizacyjne Obchodów 100. Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego, działające w strukturze urzędu marszałkowskiego, co podkreśla dobrą współpracę samorządów miasta i województwa.

Pieniądze na twórczą refleksję z okazji stulecia niepodległości zapisane zostały w budżetach niemal wszystkich poznańskich instytucji kultury – od Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości po niewielki osiedlowy Dom Kultury Stokrotka.

Najwięcej, bo aż kilkanaście działań – nie tylko w Poznaniu – zaplanowało Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Pierwszy ważny akcent miał już miejsce: od połowy grudnia w budynku Odwachu na Starym Rynku można zwiedzać nową wystawę stałą Muzeum Powstania Wielkopolskiego – więcej na ten temat można znaleźć tutaj: http://www.poznan.pl/mim/info/news/muzeum-powstania-wielkopolskiego-na-nowo,113274.html.

29 stycznia muzeum wspólnie z CK Zamek gościć będzie naukowców z Polski i Niemiec na konferencji naukowej „Kwestia polska w propagandzie w okresie pierwszej wojny światowej”. To preludium do szeregu działań, z których uwagę zwraca m.in. mobilna instalacja „Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania”, pokazująca rolę powstania w historii Polski według haseł przewodnich: Praca, Walka, Granice, Niepodległość. Zostanie ona zaprezentowana w przestrzeni 9 najważniejszych muzeów historycznych w Polsce.

W Bibliotece Raczyńskich od 8 stycznia do połowy lutego trwa wystawa malarstwa Leona Prauzińskiego, zwanego „malarzem Powstania Wielkopolskiego”. W planach Biblioteki są kolejne wystawy, m.in. ze zbiorów spektralnych oraz fotografii rodzinnych, rekonstruujących związane z powstaniem historie poznaniaków. Do tego ostatniego projektu przymierzają się wspólnie Biblioteka Raczyńskich, Wydawnictwo Miejskie Posnania oraz Teatr Polski. Ten ostatni łączy siły również z Teatrem Animacji – trwają wspólne prace koncepcyjne nad spektaklem nawiązującym do koncepcji fanfiction i adresowanym do młodych widzów.

W obchody rocznicy włączyły się też wydawnictwa. Wydawnictwo Miejskie pracuje nad książkami „Poznań – miasto niepodległe” i powstańczą Kroniką Miasta Poznania, a Teatr Muzyczny zaprosił do współpracy jednego z czołowych polskich raperów – efektem wspólnych działań ma być wydanie płyty. Okolicznościowy koncert przygotowuje też  Poznański Chór Chłopięcy.

Bogate w refleksję historyczną cykle edukacyjne dla wszystkich grup wiekowych planują Centrum Kultury Zamek („Wspólne niedziele” i „Pochwała wolności”) i Brama Poznania („Jak zorganizować wolność”, „Wielkopolskie drogi do niepodległości”). Dyrektor Galerii Miejskiej Arsenał zaprosi o refleksji o dalekosiężnych rezultatach odzyskania niepodległości artystów młodego i średniego pokolenia: robocza nazwa wystawy to „Życie codzienne w Polsce w pierwszej połowie XXI wieku”. Akcenty związane ze stuleciem odzyskania niepodległości zapowiadają także organizatorzy grudniowego Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino!” oraz listopadowego, muzycznego LuxFestu, gdzie kolejny raz opiekę nad edukacyjną stroną wydarzenia obejmie Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.

– To tylko część pomysłów – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta. – Ze względu na zimowe terminy kluczowych rocznic wiele projektów cały czas ewoluuje, a ich organizatorzy wstrzymują się z oficjalnym poinformowaniem o szczegółach. Pragnę jednak już teraz gorąco podziękować dyrektorom poznańskich instytucji kultury, którzy stulecie wolności uczynili jednym z tematów przewodnich swych tegorocznych działań.

Dodaj komentarz