110-lecie KS Posnania na zdjęciach


Jubileusz 110-lecia obchodził dzisiaj w auli Politechniki Poznańskiej KS Posnania. Były okolicznościowe przemówienia, m.in. prezesa klubu Waldemara Witkowskiego i wyróżnienia.

 

Klub Sportowy Posnania został założony w maju 1907 roku przez grupę polskiej młodzieży wywodzącej się ze środowisk rzemieślniczych i kupieckich miasta Poznania. Początkowo jako klub piłkarski występował pod nazwą Normania.

Pierwszym prezesem był 20-letni Stanisław Pilaczyński, a jednym z najbardziej aktywnych inicjatorów powstania klubu był Piotr Pacierzyński. W roku 1912 klub zmienił nazwę na „Posnania” i przyjął biało-czerwone barwy, a znaczek klubowy nawiązywał do herbu miasta Poznania.

W 1913 roku z inicjatywy działaczy  założono Związek Polskich Towarzystw Sportowych, w skład którego obok Posnanii wchodziły Warta i Ostrovia. W latach międzywojennych sekcja piłki nożnej grała w klasie B, a kilku wychowanków – Przybysz, Flieger, Staliński i Krzyszkiewicz przeszło do Warty i dostąpiło zaszczytu gry w reprezentacji Polski. Kolejni prezesi w okresie międzywojennym to: Czesław Sparty i Mieczysław Schnotale.

Po II wojnie światowej, już od 24 maja 1945 roku, wznowiono działalność klubu. Niestety, brak własnych obiektów nie pozwolił na rozwinięcie działalności i po reorganizacji sportu w 1949 roku nastąpił upadek znaczenia Posnanii na sportowej mapie Polski. Powołanie Zrzeszenia Sportowego Spółdzielczości Pracy „Start” dało kolejną szansę na rozwijanie działalności. 9 maja 1957 roku zgromadzenie członków koła „Start” jednomyślnie uchwaliło przejęcie tradycji „Posnanii” i nazwy Spółdzielczo – Rzemieślniczy KS Start – „Start”.

Był to punkt zwrotny w historii klubu. W latach 60 – 70 wybudowano na Winogradach – nowej wówczas dzielnicy Poznania stadion z halą i basenem pływackim. Nad Wartą powstała przystań z warsztatami, basenami treningowymi dla kajakarzy i wioślarzy. Nad jeziorem Kierskim zbudowano okazałą przystań żeglarską wraz z hotelem i zapleczem gastronomicznym. Nowa baza oraz ustabilizowana sytuacja finansowa sprawiły, że o KS Posnania coraz głośniej było na sportowych arenach nie tylko krajowych. Najwięcej sławy przynosili przedstawiciele sportów wodnych i gier zespołowych.

Od roku 1989 klub jest jednostką samodzielną, działającą jedynie ze środków wypracowanych przez siebie i zadań zleconych administracji państwowej i samorządowej. Przez cały czas swej działalności. Klub związany jest ze środowiskiem dzieci i młodzieży miasta Poznania.

Obecnie w Posnanii działa siedem sekcji – kajakowa, w skład której wchodzą dwie grupy: kajakarzy i kanadyjkarzy, wioślarska, pływacka, triathlon, rugby, żeglarska oraz piłki ręcznej. Klub skupia ponad 800 sportowców, z których 90% to młodzi zawodnicy. Ponadto aktywnie współpracuje ze szkołami oraz Uczniowskimi Klubami Sportowymi. Klub ma również poważne osiągnięcia na polu organizacji imprez sportowych krajowych i międzynarodowych, które osiągały wysoką ocenę władz federacji i związków sportowych, przynoszące chlubę polskiemu sportowi i miastu Poznaniowi.

W 1984 roku klub występuje pod nazwą Spółdzielczy Klub Sportowy Posnania, a od 16 maja 1996 decyzją Walnego Zgromadzenia jako Klub Sportowy Posnania.

21 kwietnia 2005 roku – odsłonięcie tablicy pamiątkowej i nadanie obiektom klubu przy ulicy Słowiańskiej imienia Franciszka Karłowskiego.

Podczas piątkowej uroczystości 110-lecia KS Posnania zostały wręczone Złote oraz Brązowe Krzyże Zasługi. Aktu dekoracji w imieniu Prezydenta RP dokonała wicewojewoda Marlena Maląg.

ZŁOTY KRZYŻ ZASŁUGI:

Abrachamczyk Mariola członek klubu od 1973 roku, reprezentantka Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie, uczestniczka mistrzostw świata, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski. Szkoleniowiec sekcji wioślarskiej od 1986 roku, wychowała wiele pokoleń zawodników, reprezentantów na Igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i Europy. Za najważniejszy cel uważa „Wychowanie przez Sport”. Współorganizator imprez sportowych skierowanych do dzieci i młodzieży.

Chabel Wiktor – zawodnik sekcji wioślarskiej KS Posnania, który swoją postawą i wynikami sportowymi przyczynił się do promowania wizerunku kraju i klubu na arenie Międzynarodowej                        i krajowej. Finalista Igrzysk Olimpijskich w Rio 2016 zajmując 4 miejsce. Finalista mistrzostw świata oraz medalista mistrzostw Europy.

Grzybowski Marcin – wielokrotny medalista Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy, Mistrz Świata i Europy Seniorów, 50 krotny medalista Mistrzostw Polski, Reprezentant podczas Igrzysk Olimpijskich Pekin 2008 oraz Londyn 2012

Heneczkowski Jacek – trener kajakarstwa z 27 letnim stażem wychowawca wielu medalistów Mistrzostw Świata i Europy. Działacz sportowy od 1998 roku.

Hoffmann Maciej członek Klubu od 1996 roku. Praca szkoleniowa rozpoczęta w roku 2001 jednocześnie z podjętymi studiami na AWF Poznań. Od 2009 trener pierwszej klasy. Sukcesy trenerskie na arenie międzynarodowej i krajowej. Mimo młodego wieku podopieczni Macieja Hoffmanna reprezentowali kraj i klub na Igrzyskach olimpijskich, Mistrzostwach Świata i Europy zajmując czołowe lokaty. Współorganizator imprez sportowych skierowanych do dzieci i młodzieży.

Kudła Michał – wychowanek K.S. Posnania, wielokrotny medalista Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy Juniorów i U – 23, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych. Reprezentant podczas Igrzysk Olimpijskich Rio 2016. Trenerzy: Marek Schmidt, Ireneusz Pracharczyk

Stabno Bartosz – zawodnik K.S Posnania uprawia kajakarstwo od Medalista Mistrzostw Europy Seniorów.

Szczepaniak Paweł– przedsiębiorca, działacz sportowy i społeczny. Członek KS Posnania od 1987 roku. Wielokrotny Mistrz Polski i zawodów międzynarodowych w wioślarstwie. Obecnie Wice Prezes Klubu i Prezes Sekcji Wioślarskiej. Działa aktywnie dla sportu polskiego i wielkopolskiego zasiada w prezydium Polskiej Federacji Sportu Młodzieżowego oraz jest prezesem Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sportowego, najnowsza inicjatywa to powstanie ,,Centrum Pozarządowych Organizacji Działających w Sporcie” . Paweł Szczepaniak jest kluczową osobą dla wioślarstwa masters w Polsce, oprócz tego, że zdobywa najwięcej medali, aktywnie uczestniczy w organizacji zawodów, zapewnia sprzęt i transport. Od lat zdobywa wiele medali na Światowych Regatach Masters. Obecnie jest przewodniczącym Komisji Masters przy Polskim Związku Towarzystw Wioślarskich.

Następnie przedstawiono Anetę Konieczną – Pastuszkę jako autorytet sportowy minionej dekady KS Posnania. Jest ona pięciokrotną uczestniczką Igrzysk Olimpijskich: Atlanta 1996, Sydney 2000, Ateny 2004, Pekin 2008, Londyn 2012.

Trzykrotna medalistka olimpijska: srebrny medal w Pekinie, brązowy medal w Sydney i Atenach.

Ponadto Aneta Konieczna zdobyła 32 medale Mistrzostw Świata i Europy.

POZOSTAŁE ODZNACZENIA otrzymali:

ODZNAKA ZA „ZASŁUGI DLA SPORTU” – SREBRNA:

Heneczkowski Jacek
Pracharczyk Ireneusz

ODZNAKA ZA „ZASŁUGI DLA SPORTU” – BRĄZOWA:

Rybacki Tomasz
Schmidt Marek
Szczepaniak Paweł
 ODZNAKA HONOROWA ZA ZASŁUGI DLA WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO – wręcza Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego:

Abrahamczyk Przemysław

Andrzejewska Ewa
Grzybowski Marcin
Heneczkowski Jacek
Hoffmann Maciej
Kasprzak Tadeusz
Nowicki Marek
Ratajczak Włodzimierz
Wenc Joanna

MEDAL „ZA ZASŁUGI DLA POLSKIEGO RUCHU OLIMPIJSKIEGO”- ZŁOTA:

Abrahamczyk Mariola
Abrahamczyk Przemysław

 MEDAL „ZA ZASŁUGI DLA POLSKIEGO RUCHU OLIMPIJSKIEGO”- SREBRNA:

Nowicki Marek
Ratajczak Włodzimierz
Głuszak Stanisław

MEDAL „ZA ZASŁUGI DLA POLSKIEGO RUCHU OLIMPIJSKIEGO”- BRĄZOWA:

Chabel Wiktor
Heneczkowski Jacek
Hoffmann Maciej
Kasprzak Tadeusz
Kruk Mariusz
Kudła Michał
Schmidt  Marek
Wardowicz Małgorzata

ODZNAKA HONOROWA POLSKI ZWIĄZEK KAJAKOWY – ZŁOTY:

Andrzejewska Ewa
Heneczkowska Ewa

ODZNAKA HONOROWA POLSKI ZWIĄZEK KAJAKOWY – SREBRNA:

Grzybowski Marcin
Heneczkowski Jacek
Kruk Mariusz
Kudła Michał
Rudny Arkadiusz
Schmidt Marek
Wardowicz Małgorzata

ODZNAKA HONOROWA POLSKI ZWIĄZEK KAJAKOWY – BRĄZOWA:

Błażczak Dorota
Kudła Lesław
Maliszewski Mikołaj
Mąkina Arkadiusz
Promińska Danuta
Pielin Karolina
Stabno Bartosz
Tracz Wojciech
Witkowski Łukasz

ODZNACZENIE ZA ZASŁUGI DLA WIELKOPOLSKIEGO ZWIĄZKU KAJAKOWEGO:

Błażczak Dorota
Czajkowska Hanna
Godek Anna
Grzybowski  Marcin
Kraśnicki Andrzej
Kudła Lesław
Kudła Michał
Maliszewski Mikołaj
Mąkina Arkadiusz
Pielin Karolina
Promińska Danuta
Przybylski Wojciech
Puławska Małgorzata
Rybacki Tomasz
Stabno Bartosz
Szczepaniak Paweł
Tracz Wojciech
Wenc Joanna
Witkowski Łukasz
Witkowski Waldemar

ODZNACZENIE ZA ZASŁUGI DLA POLSKIEGO ZWIĄZKU RUGBY – ZŁOTA:

Rybacki Tomasz
Kapustka Tomasz
Baraniecki Krzysztof
Machlik Dominik
Kalka Jacek
Kubaś Jean Francois

ODZNACZENIE ZA ZASŁUGI DLA POLSKIEGO ZWIĄZKU RUGBY – BRĄZOWA:

Gdula Daniel
Kowalczyk Agnieszka
Mąkina Arkadiusz
Rybacka Anna

ODZNACZENIE KLUBOWE K.S. „POSNANIA” – ZŁOTA:

Andrzejewska Ewa
Chabel Wiktor
Gruszczyński Cezary
Grzybowski Marcin
Heneczkowska Ewa
Heneczkowski Jacek
Kapustka Tomasz
Kasprzak Tadeusz
Kraśnicki Andrzej
Kruk Mariusz
Kudła Michał
Machlik Dominik
Matczak Andrzej
Paszkowski Krzysztof
Pracharczyk Ireneusz
Ratajczak Włodzimierz
Szczepaniak Paweł

ODZNACZENIE KLUBOWE K.S. „POSNANIA” – SREBRNA:

Błażczak Dorota
Chudek Ewa
Czajkowska Hanna
Działyński Tomasz
Gumny Patryk
Hoffmann Maciej
Kalka Jacek
Kierzek Marian
Kubaś Jean Francois
Majek Anna
Mikołajczak Danuta
Pielin Karolina
Polc Jolanta
Przybylski Wojciech
Rachwał Tomasz
Rybacki Tomasz
Stabno Bartosz
Zawada Karolina

ODZNACZENIE KLUBOWE K.S. „POSNANIA” – BRĄZOWA:

Adamczak Patrycja
Augustyniak Mateusz
Bandurski Maciej
Bobak Andrzej
Gańska Julianna
Gawroński Maksymilian
Gdula Daniel
Godek Anna
Grzelski Jerzy
Jackowiak Emil
Januszewski Mikołaj
Kieruj Jakub
Kowalczyk Agnieszka
Kubacki Piotr
Kudła Lesław
Majewska Wiktoria
Maliszewski Mikołaj
Marciniak Jan
Mąkina Arkadiusz
Nawrocki Mateusz
Paszczyk Katarzyna
Piechocki Sławomir
Plich Magdalena
Promińska Danuta
Pryba Mirosław
Puławska Małgorzata
Rybacka Anna
Sobczak Dariusz
Szmagaj Piotr
Szymandera Patryk
Tomaszewski Karol
Tomczak Katarzyna
Tracz Wojciech

Tracz Andrzej

Wachowiak Patryk
Warysz Wiesław
Wasiela Julia
Witkowski Łukasz
Wojtalak Patryk

 

Fot. Hieronim Dymalski

Dodaj komentarz