Rozpocznij swoją jeździecką przygodę na Cavaliadzie


Po raz kolejny Cavaliada w Poznaniu bije rekordy popularności. Do zawodów w randze CSI3* z ponad 200 chętnych przyjętych zostało ostatecznie 101 jeźdźców z 25 państw na 242 koniach.

Konie gniade, kare i siwe, skaczące przez przeszkody i tańczące – kilkaset rumaków pojawi się w Poznaniu z okazji odbywającej się 30 listopada – 3 grudnia Cavaliady. Targi zamienią się w centrum rodzinnej zabawy popularyzującej jeździectwo a publiczność, która wybierze bilet CAVALIADA Show&Targi zobaczy m.in. pokazy hippiczne, pawilon polskiej hodowli, aukcję koni, zmagania sportowe oraz targi sprzętu jeździeckiego.

Mieliśmy dla Czytelników 10 dwuosobowych zaproszeń na 30 listopada! Konkurs trwał do 29 listopada do godz. 11. Laureatom wysłaliśmy zaproszenia mailem.

Zobacz inne nasze konkursy kliknij tutaj.

Mile widziane polubienie Naszego Głosu Poznańskiego na facebooku i zaproszenie znajomych do lajkowania – kliknij tutaj.

www.facebook.com/naszglospoznanski/

 

 

Zmagania sportowe na arenie B

W pawilonie 7A powstanie specjalny parkur z kwarcowym podłożem, na którym będą się odbywały konkursy sportowe w skokach przez przeszkody, ujeżdżeniu i paraujeżdżeniu, a także zawody w woltyżerce sportowej.

W zawodach w skokach w 9 konkursach zobaczymy zarówno duża grupę mniej doświadczonych jeźdźców (CSI1*) jak sportowe gwiazdy z całego świata, które na drugim parkurze rywalizować będą na swoich młodych koniach (CAVALIADA Youngster Cup). W tych zawodach, kryterium oceny będzie czas przejazdu i precyzja.

Podczas woltyżerki zobaczymy młodych sportowców, którzy będą wykonywali ćwiczenia gimnastyczne i akrobatyczne na galopującym lub stępującym koniu, prowadzonym na lonży.

Na specjalnie przygotowanej arenie zwanej czworobokiem wystąpią najlepsi zawodnicy polskiego ujeżdżenia, którzy zaprezentują program z muzyką, który można porównać do układu tanecznego. Publiczność dowie się, czym różni się stęp od kłusu i galopu oraz czym są piaffy, pasaże czy piruety. W programie znajdzie się także Halowy Puchar Polski w Paraujeżdżeniu, w którym wezmą udział zawodnicy niepełnosprawni ruchowo,  osoby niedowidzące i niewidome.

Konne show na arenie B

Ważną częścią CAVALIADY jest program rozrywkowy, w ramach którego publiczność będzie podziwiać widowiska teatralne i pokazy z udziałem koni. W programie znajdziemy pokazy organizowane przez Polski Związek Hodowców Koni, a także łuczników konnych. Wśród tej drugiej grupy pokazowej zaprezentuje swoje umiejętności aktualna Mistrzyni Świata w sportowym łucznictwie konnym, Anna Sokólska. Poznańscy ułani z kolei zaprezentują elementy wyszkolenia sekcji CKM (Ciężkiego Karabinu Maszynowego) na juku  i pojedynczego  kawalerzysty, w umundurowaniu i wyposażeniu bojowym z 1939 roku, jak również krótką inscenizację potyczki z wrogiem. Podczas „potyczki” jeźdźcy zaprezentują umiejętność władania białą bronią w galopie.

Pawilon Polskiej Hodowli

W stajni pokazowej w pawilonie 8A stanie niemal 40 koni z całego kraju. Przyjadą piękne araby z SK Janów Podlaski, nieustraszone hucuły z SKH Gładyszów, utalentowane koniki polskie z SO Sieraków, najdzielniejsze wielkopolskie i małopolskie konie rycerskie (Apolinarski Group), najmniejsze kucyki z Gruszczyna i najpotężniejsze konie zimnokrwiste z Pomorza Zachodniego (P. Żużewicz, A. Sućko), Kaszub (A. Derlecki, R. Szultka) oraz Warmii i Mazur (SO Kętrzyn).

Wszystkie konie będzie można zobaczyć z bliska podczas wizyty w Pawilonie 8A,                a także dowiedzieć się więcej o ich umiejętnościach i szczególnych predyspozycjach. Na tzw. roundpenie najmłodsi będą mieli okazję rozpocząć swoją przygodę z jeździectwem podczas przejażdżek na kucach, a wszyscy ciekawscy będą mogli posłuchać ciekawostek o polskich rasach koni.

Czempiony na Cavaliadzie w Poznaniu!

W tym roku podczas Cavaliady Polski Związek Hodowców Koni przygotował widowisko, którego do tej pory poznańska publiczność nie oglądała – Ogólnopolski Czempionat Koni Ras Szlachetnych w Skokach Luzem!

W sobotę, 1 grudnia wszyscy chętni będą mogli obejrzeć stawkę wyselekcjonowanych młodych koni.  Na Arenie B zbudowany zostanie specjalny korytarz, w którym konie będą pokonywać przeszkody bez udziału jeźdźców. Po ocenie komisyjnej poznamy najlepsze konie w dwóch kategoriach wiekowych: koni 2-letnich i 3-letnich. Być może za parę lat zobaczymy je ponownie na Cavaliadzie podczas sportowych zmagańw konkursach skokowych.

Targi Sprzętu Jeździeckiego i Akcesoriów Jeździeckich

Cavaliadzie towarzyszą Targi Sprzętu Jeździeckiego i Akcesoriów Jeździeckich. Oferta wystawców obejmuje wszystko, co związane jest z jeździectwem, a także zabawki  i pamiątki z końskimi motywami.

Strefa Dziecka

Organizatorzy przygotowali także specjalną strefę dla najmłodszych, a w niej kącik plastyczny, piekarnia młodego jeźdźca i możliwość spotkania ze Świętym Mikołajem i bohaterami popularnych kreskówek.

Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP zaprosi dzieci do zabawy w piekarza. Każde dziecko będzie mogło poznać tajniki pracy w piekarni i sposoby naturalnego wypieku pieczywa, przygotowując własnoręcznie chleb i bułki.  Maluchy nauczą się rozpoznawać różne rodzaje mąk i nasion, wykorzystywanych do ich zrobienia oraz do wzbogacenia wypieków.  W piekarence młodego jeźdźca, poprzez zabawę, edukacyjne książeczki i kolorowanki, dzieci poszerzą też swoją wiedzę na temat zdrowego żywienia.

 

Na listach startowych jest wielu doskonałych zawodników, a gwiazdami numer jeden będą z pewnością: zwycięzca zeszłorocznego cyklu Longines Global Champions Tour – Rolf-Göran Bengtsson oraz tegoroczny triumfator najwyżej dotowanego Grand Prix świata, (CSIO5* Calgary) – Philip Weishaupt. O sile jeźdźców, jacy rywalizować będą w dniach 30 listopada do 3 grudnia w hali numer 5 MTP, świadczą ich pozycje w światowym rankingu. Aż sześcioro zajmuje miejsca w pierwszej setce, a w drugiej jest ich kolejnych dziesięciu. Poniżej przedstawiamy największe nazwiska tegorocznej Cavaliady.

Najlepsi na CAVALIADZIE:

Rolf-Göran Bengtsson ze Szwecji, to bez wątpienia największa gwiazda tegorocznej Cavaliady. Dwukrotny wicemistrz Olimpijski (w 2004 drużynowo i w 2008 indywidualnie). Nic więc dziwnego, że w 2012 roku został poproszony przez Szwedzki Komitet Olimpijski o poniesienie szwedzkiej flagi podczas ceremonii otwarcia IO w Londynie. W 2011 roku sięgnął po tytuł Mistrza Europy, a w poprzednim sezonie wygrał cykl Longines Global Champions Tour. W historii tego prestiżowego cyklu wygrał już ponad 3 miliony euro. W tym roku zakończył współpracę ze swoim duńskim partnerem biznesowym Bo Kristoffersenem i teraz prowadzi własną stajnię w Niemczech, z żoną Evi Bengtsson.

Pius Schwizer – ma na swoim koncie brąz Igrzysk Olimpijskich (2008) i złoto mistrzostw Europy (2009) wywalczone w drużynie Szwajcarii. Dwa razy stał na podium Pucharu Świata. W 2010 przez pięć miesięcy pozostawał numerem jeden światowego rankingu. W 2014 roku został wybrany „Jeźdźcem Roku” w Szwajcarii. Zawodnik bardzo doświadczony, który w sierpniu skończył 55 lat. Prowadzi wraz z żoną ośrodek treningu jeźdźców i koni Klushof Stables w Oensingen w Szwajcarii. W tym roku wygrał już 9 konkursów zaliczanych do światowego rankingu, ostatni dwa tygodnie temu na CSI4* w Monachium.

Philipp Weishaupt to niemiecki zawodnik, który już 15 sezonów trenuje w stajni Ludgera Beerbaum’a. W 2009 roku został Mistrzem Niemiec. Wielokrotnie reprezentował swój kraj w konkursach o Puchar Narodów (wygrane m.in. w Hickstead i Rotterdamie). Rok temu wygrał najbardziej prestiżowe Grand Prix świata na CSIO5* w Akwizgranie. W tym sezonie na tym samym koniu Convall, triumfował w najwyżej dotowanym Grand Prix świata podczas CSIO5* w Spruce Meadows w Kanadzie, gdzie w nagrodę otrzymał milion dolarów.

Juan Carlos Garcia urodzony w Kolumbii, a od lat mieszkający we Włoszech to jeden z najbardziej wszechstronnych jeźdźców świata. Od wielu lat z powodzeniem startuje na najwyższym poziomie zarówno w skokach, jak i we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. W roku 2009 był członkiem włoskich ekip, które zdobyły srebrne medale na mistrzostwach Europy w Windsorze (skoki) i w Fontainebleau (WKKW). W tym roku gościliśmy go już raz w Poznaniu. W czerwcu triumfował na Hipodromie Wola w Grand Prix na CSI4*. Inne jego tegoroczne wygrane w konkursach zaliczanych do światowego rankingu odnosił na CSIO5* w Calgary, CSI3* Olomouc, CSI4* San Giovanni i CSI3* Arezzo.

Luca Maria Moneta z Włoch. Uczestnik ostatnich Mistrzostw Świata, dziesiąty na Mistrzostwach Europy w Herning w 2013 roku. Znany na światowych hipodromach z niezwykłego stylu jazdy oraz więzi, jaka łączy go z końmi. „W jeździectwie potrzebujesz nie tylko warunków fizycznych i techniki, ale przede wszystkim relacji z tym cudownym zwierzęciem.” To powód, na który wskazuje zawodnik, kiedy pyta się go o to, dlaczego wybrał konie. Prowadzi własny ośrodek jeździecki, trenuje jeźdźców i konie z wykorzystaniem naturalnych metod. Aby pogłębić swoją wiedzę w tym zakresie skończył studia etologiczne. W tym roku konkursy do światowego rankingu wygrywał w na CSI4* Vejer de la Frontera, CSI3* Vilamoura, na CSI5* w Lozannie, a ostatnio podczas CSI5*W w Weronie.

Piergiorgio Bucci Włoch, który od 2010 prowadzi swoją stajnię w Holandii. W 2009 zdobył srebrny drużynowy medal na Mistrzostwach Europy w Windsorze. Od wielu lat nieprzerwanie utrzymuje się w pierwszej setce światowego rankingu. W tym roku wygrał dwa indywidualne konkursy zaliczane do LR w Opglabbeek i Vilamoura oraz znacząco przyczynił się do tego, że Włosi triumfowali w Pucharze Narodów podczas CSIO5* w Rzymie.

Jarosław Skrzyczyński reprezentant klubu Agro-Handel Śrem. Od pięciu lat nieprzerwanie lider rankingu Polskiego Związku Jeździeckiego. Wszystko wskazuje na to, że w grudniowym zestawieniu wejdzie do pierwszej setki światowego rankingu (obecnie jest 102). W tym roku wygrał zarówno Puchar Polski (po raz czwarty), jak i mistrzostwa Polski (po raz trzeci). Prowadzi własny ośrodek treningu koni w Krzepielowie. Z polskich zawodników ma zdecydowanie najliczniejszą stawkę koni, na których może startować w konkursach zaliczanych do rankingu Longines, a takich w tym roku wygrał już osiem. Mimo, że w rankingu Ligi Europy Centralnej zajmuje w tej chwili dość odległe miejsce, to głęboko wierzy, że jest w stanie awansować jeszcze do finału Pucharu Świata w Paryżu. Czy mu się to powiedzie? Wiele zależy od tego, jak spisze się w niedzielnym Grand Prix Cavaliady w Poznaniu.

Krzysztof Ludwiczak zawodnik klubu HEAA Turek. Tegoroczny wicemistrz Polski. Drugi w rankingu Polskiego Związku Jeździeckiego. W tym roku wygrał dwa konkursy zaliczane do światowego rankingu na CSI3* w Redefin i Grand Prix CSI2* w Michałowicach. Spełnia się nie tylko jako jeździec, ale i trener. Ostatnio do najwyższego poziomu najpierw w kategorii juniorów a potem młodych jeźdźców doprowadził swojego klubowego kolegę Andrzeja Opłatka.

Michał Kaźmierczak z KJ Leśna Wola Głogów Małopolski. Brązowy medalista tegorocznych mistrzostw Polski i jedyny polski skoczek, który brał udział w tegorocznych mistrzostwach Europy seniorów. Po wygranych jesienią konkursach w Tallinie i Lesznie, z dorobkiem 40 punktów zajmuje dziewiąte miejsce w rankingu subligi północnej Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata, co jest bardzo dobrą pozycją wyjściową do walki o trzy miejsca premiowane wyjazdem do Paryża.

WECHTA Eventing Tour

CAVALIADA po raz kolejny stanie się areną zmagań zawodników WKKW. W tym sezonie po raz trzeci Halowy Puchar Polski WKKW będzie cyklem zawodów. Od tego roku zmagania wkkwistów podczas CAVALIADY zostały oficjalnie autoryzowane przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI) i będą rozgrywane w ramach konkursów międzynarodowych.

Sprawdzona w ubiegłych latach formuła opiera klasyfikację tylko o tę część, która zawsze dostarcza najwięcej emocji, czyli próbę terenową – cross. Przygotowana zostanie trasa o długości ok 1000 m, podczas której zawodnicy będą musieli pokonać kilkanaście przeszkód terenowych.

Znamy już listę przyjętych zawodników do poznańskiej odsłony WECHTA Eventing Tour. Wśród nich pojawią się:

  • Mateusz Kiempa – zdobywca zeszłorocznego Halowego Pucharu Polski WKKW, drugi na podium w ogólnej klasyfikacji Pucharu Polski WKKW
  • Paweł Warszawski – zwycięzca zeszłorocznej, poznańskiej eliminacji Eventing Tour, członek ekipy polskiej drużyny narodowej na Mistrzostwach Europy w Strzegomiu
  • Jan Kamiński – srebrny medalista tegorocznych Mistrzostw Polski w Baborówko, trzeci na podium w ogólnej klasyfikacji Pucharu Polski WKKW
  • Mariusz Kleniuk – zdobywca największych sukcesów w tym sezonie spośród przyjętych do HPP, brązowy medalista Mistrzostw Polski, zajął 26. miejsce podczas Mistrzostw Europy w Strzegomiu, piąty w ogólnej klasyfikacji Pucharu Polski WKKW

Halowy Puchar Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi

W poprzednim sezonie na Cavaliadzie odbył się Halowy Puchar Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi, który stał się jednym z impulsów do rozegrania po raz pierwszy od 26 lat Mistrzostw Polski w tej konkurencji. W tym roku ponownie na arenie Międzynarodowych Targów Poznańskich zagoszczą zaprzęgi czterokonne. Na parkurze czekają nas niezapomniane emocje. Niewielu gospodarzy toru podejmuje wyzwanie postawienia trasy dla zaprzęgów czterokonnych na hali. Parkur będzie świetnie przygotowany technicznie dla zawodników i jednocześnie widowiskowy dla publiczności. Całości dopełnią wspaniała sceneria i najlepsza muzyka.

W rywalizacji udział weźmie 5 drużyn złożonych z polskich zawodników. Oprócz startujących i koni – każdy team wesprze będzie dodatkowo 2 luzaków. Sprawdzona w ubiegłym roku formuła dwunawrotowych konkursów będzie kontynuowana. Najważniejszymi elementami rywalizacji jest połączenie szybkości i precyzji. Na wynik bowiem składa się suma: realnego czasu przejazdu i punktów karnych przeliczonych na karne sekundy. Pierwszy nawrót wyłoni najlepszą trójkę do startu w drugim nawrocie. Zespoły wystartują odwrotnie do zajętych miejsc i zawalczą o punkty w rankingu i miejsca na podium.
Znamy już zawodników, którzy wystartują w Halowym Pucharze Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi. Podczas Mistrzostw Polski w Bogusławicach kwalifikacje zdobyło trzech zawodników z podium: Bartłomiej Kwiatek z SLKS Książ, Piotr Mazurek z SLKS Książ oraz Wiesław Sadowski z PLJ. Z kolei podczas zawodów Driving Cup kwalifikacje wywalczył Krzysztof Maciak FKJ Zbyszko. Do cyklu dostał się także Adrian Kostrzewa, zwycięzca zeszłorocznego HPP w Powożeniu w sezonie 2016/2017, który otrzymał dziką kartę od Organizatora.

KPMG Dressage Cup

Kunszt wyszkolenia prezentowany na czworoboku ukazujący niezwykła wieź pomiędzy jeźdźcem i koniem – tak zdefiniować można by ogólnopolskie zawody ujeżdżeniowe, które po raz trzeci odbędą się na podczas Cavaliada Poznań. Ogólnopolskie zawody zostaną rozegrane na poziomie Małej Rundy. Oznacza to, ze trudność programów będzie tożsama z tym, który wymagany jest na Halowym Pucharze Polski Seniorów. W pierwszym konkursie jeźdźcy zaprezentują Międzynarodowy Program Św. Jerzego, w kolejnym Program Międzynarodowy Intermediate I.

Zawodnicy pierwszej kwalifikacji KPMG Dressage Cup, podczas CAVALIADA Poznań to najlepsze pary z całej Polski. Dzięki temu, że zawody odbywają się kolejny rok z rzędu najlepsi polscy zawodnicy wpisali je w swój kalendarz. Tegoroczna grupa to również pary, które w minionym sezonie wielokrotnie przekraczały magiczną granicę 70 %.

Mały Duży Sukces – Cavaliada Future

Cykl jeździeckich imprez halowych CAVALIADA to także święto dla najmłodszych pasjonatów tego sportu, czego dowodzi rosnąca z roku na rok frekwencja zgłoszonych do zawodów dzieci na kucach chętnych. Niesłabnące zainteresowanie CAVALIADĄ FUTURE dowodzi, iż niegdyś elitarny sport dziś wkrada się w serca coraz większej liczby zwolenników.

CAVALIADA FUTURE to połączenie sportowej rywalizacji i czystych emocji w skali mikro. Nierzadko dla młodych amazonek i jeźdźców dosiadających kuców rywalizacja w Poznaniu jest jednym z pierwszych doświadczeń na drodze przyszłej kariery sportowej. Umiejętność poradzenia sobie z konkurencją, obycie na arenie wśród aplauzu publiczności z pewnością zaowocuje w przyszłości.

Halowy Puchar Polski w Paraujeżdżeniu

Zasady rozgrywania zawodów są bardzo podobne do zasad dyscypliny ujeżdżenia, z tym, że wymagania konkursów są dostosowane do stopnia niepełnosprawności zawodników. Zawodnicy startują na pięciu poziomach, ustalonych przez lekarzy i tzw. klasyfikatorów – ma to wyrównać szanse pomiędzy zawodnikami o różnym stopniu niepełnosprawności. Jest to dyscyplina Paraolimpijska. Na ostatniej Paraolimpiadzie w Rio de Janeiro Polska miała swoją parę w tej dyscyplinie, a byli to Karolina Karwowska i Emol.

Na Cavaliadzie w Poznaniu odbywa się Halowy Puchar Polski w Paraujeżdżeniu, który rozgrywany jest jako dwudniowe zawody halowe, składające się z obowiązkowego przejazdu półfinałowego i finału w programie dowolnym z muzyką.

Zawody w woltyżerce sportowej

Woltyżerka to bardzo dynamiczna dyscyplina, która polega na wykonywaniu zróżnicowanych ćwiczeń na grzbiecie galopującego lub stępującego konia. Jest idealnym treningiem uzupełniającym dla każdego, kto chce rozpocząć przygodę z nauką jazdy konnej,  jak również dla zaawansowanych jeźdźców, jako ćwiczenia pozwalające poprawić dosiad, równowagę oraz harmonię z ruchem konia.

Podczas CAVALIADY w Poznaniu będzie można podziwiać zawodników, rywalizujących w konkursach zespołowych, parach oraz indywidualnych. W zawodach wezmą udział woltyżerowie z całej Polski, chcący zaprezentować swoje umiejętności. Pozasportową odsłonę woltyżerki, pokazy w wykonaniu klubu UKS VOLTEO.

Godziny otwarcia:

Czwartek (30.11) 8.00-22.00*

Piątek (1.12) 8.00-22.00*

Sobota (2.12) 8.00-22.00*

Niedziela (3.12) 7.30-18.00*

*w zależności od zakończenia zawodów

Sprzedaż biletów: Tixer.pl oraz Ticketpro.pl, Kioski i Saloniki Ruchu, a także Salony Empik, Saturn i MediaMarkt

Czynne wejścia:

HOL ZACHODNI (od ul. Śniadeckich) – WEJŚCIE GŁÓWNE – kasy biletowe.

 

Dodaj komentarz