Serce Wielkopolski bije w Poznaniu


W Poznaniu odbyły się jubileuszowe X Spotkania Kardiologiczne. Organizatorem wydarzenia już po raz dziesiąty była I Klinika Kardiologii Szpitala Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Spotkania przyciągnęły kardiologów z całej Polski.

W Wielkopolsce mamy 190 kardiologów, 27 z nich pracuje w I Klinice Kardiologii Szpitala Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Od początku października kierownictwo w Klinice z rąk prof. Stefana Grajka przejął prof. Maciej Lesiak. Prof. Stefan Grajek przez 10 lat kierował I Kliniką Kardiologii, przyczyniając się do wielkiego sukcesu poznańskiej kardiologii.

Według danych krajowego konsultanta w dziedzinie kardiologii, w Wielkopolsce wykonuje się wszystkie zabiegi kardiologiczne przeprowadzane w naszym kraju. Ponadto, Klinika jest liderem w unikatowych procedurach kardiologicznych, takich jak: przezcewnikowa implantacja zastawki aortalnej (TAVI), przezskórne metody leczenia innych wad strukturalnych serca, zamykanie przecieków okołozastawkowych, zamykanie uszka lewego przedsionka, zabiegi naprawcze w obrębie zastawki mitralnej.

I Klinika Kardiologii jest także wiodącą jednostką w zabiegach usuwania uszkodzonych elektrod stymulatorów serca, oraz w implantacjach najmniejszych rozruszników, bezpośrednio do prawej komory serca.

– Obecnie I Klinika Kardiologii jest również wiodącym ośrodkiem leczenia inwazyjnego złożonych chorób serca – tłumaczy prof. Maciej Lesiak, Kierownik Katedry i I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, dyrektor X Jesiennego Spotkania Kardiologicznego. – W zakresie choroby wieńcowej jako jeden z niewielu ośrodków w kraju wykonujemy profesjonalne zabiegi udrażniania przewlekle zamkniętych tętnic wieńcowych (CTO), z zastosowaniem wszystkich najnowszych światowych technik. Przeprowadzamy też złożone zabiegi implantacji stentów w obrębie podziału pnia głównego lewej tętnicy wieńcowej, które do niedawna były domeną kardiochirurgii. Ponadto należymy do krajowych liderów w przezcewnikowych terapiach wad strukturalnych serca, zarówno tych wrodzonych jak i nabytych.

Uroczyste przekazanie władzy i podziękowanie dla profesora Grajka za jego dotychczasowy dorobek odbyło się w dniach 20-21 października podczas jubileuszowego X Jesiennego Spotkania Kardiologicznego w Poznaniu. Sesja Jubileuszowa zgromadziła wielu uczestników. Dziękowali lekarze, współpracownicy i przedstawiciele władz województwa. Jesienne Spotkania Kardiologiczne odbyły się w Poznaniu już po raz dziesiąty. Jak co roku mają one charakter edukacyjny.

– Przez 10 lat wiele się zmieniło. Zaczynaliśmy w małej bibliotece Uniwersytetu Medycznego, a od kilku lat prezentujemy nasze osiągnięcia w wielkim centrum targowym w Poznaniu – mówi prof. Stefan Grajek, Dyrektor X Jesiennego Spotkania Kardiologicznego. –  Na wielkość tych warsztatów wpłynął wzrost liczby słuchaczy. Pojawiła się też duża liczba nowych tematów. W Poznaniu zaczęto profesjonalnie leczyć „słabnące” serca oraz przeprowadzać przeszczepy tego narządu. Zaowocowało to rozwinięciem warsztatów niewydolności serca. Wpływ na liczbę słuchaczy miało również wprowadzenie do programu warsztatów poświęconych nagłemu zgonowi sercowemu. Cztery lata temu wprowadziliśmy do programu szczególne zagadnienia w zakresie angioplastyki tętnic wieńcowych. Profesor Lesiak zbudował na tej bazie „Poznań Bifurcation Course”, z udziałem gości z zagranicy. Wiele z tych kursów omawia skomplikowane i specjalistyczne techniki zabiegowe.

Patronat honorowy nad X. Jesiennymi Spotkaniami Kardiologicznymi objęli: prezydent Poznania, wojewoda wielkopolski oraz marszałek województwa wielkopolskiego.

Beata Klamińska

Dodaj komentarz