Wielkopolska poezja i muzyka w języku Esperanto


„Dziękujemy za spotkanie na partyturze przeżyć piękna, które słowa poetów przemieniają w nuty” – w imieniu wielkopolskich literatów powiedział Dominik Górny, który podziękował Maciejowi Fortunie, cenionemu trębaczowi i kompozytorowi, za stworzenie muzyki do wierszy 11 współczesnych poetów oraz prezentację ich w muzycznej odsłonie w języku esperanto. Patronat medialny nad wydarzeniem objął „Nasz Głos Poznański”.

Jak dowiadujemy się m.in. z facebooka Macieja Fortuny, „Esperanckie piosenki” – to premierowy koncert jego kompozycji do wierszy w języku Esperanto, który miał na celu uczczenie setnej rocznicy śmierci Ludwika Zamenhofa. Odbył się on w ramach XXXIII Festiwalu Arkones w Domu Kultury Kolejarza w Poznaniu, a patronem honorowym wydarzenia został Polski Komitet ds. UNESCO.

Program wieczoru łączył lokalną twórczość z międzynarodowym wymiarem języka esperanto – złożyły się na niego piosenki do słów współczesnych autorów w większości pochodzących z Wielkopolski, m.in.: Andrzeja Bartyńskiego, Ryszarda Bibersztajna, Marii Duszki, Dominika Górnego, Krystyny Grys, Zdzisławy Kaczmarek, Lecha Lamenta, Stanisława Leona Machowiaka, Janusza Sauera, Barbary Tylman i Anny Elżbiety Zalewskiej. Wszystkie utwory w esperanckim przekładzie Lidii Ligęzy.

Maciej Fortuna to trębacz, kompozytor i producent muzyczny. Doktor sztuk muzycznych i magister nauk prawnych, prowadzący aktywną działalność artystyczną. Prócz kreowania własnego języka muzycznej wypowiedzi oraz poszerzania palety brzmieniowej swojego instrumentu, eksperymentuje z łączeniem różnych gatunków sztuki. Istotnym elementem jego twórczości jest wykorzystywanie live electronics. Tworzy i reżyseruje koncerty multimedialne oraz produkcje video.

Udział Macieja Fortuny w tym w projekcie nie jest przypadkowy – kompozytor pochodzi z esperanckiej rodziny. Jego rodzice poznali się poprzez Esperanto, dzięki czemu Fortuna wzrastał w duchu języka Ludwika Zamenhofa.

Maciejowi Fortunie towarzyszyli czołowi wielkopolscy muzycy młodego pokolenia: Hanna Gieda – śpiew, Roman Chraniuk – kontrabas oraz Mateusz Brzostowski – perkusja.

Projekt współfinansowany przez samorząd województwa wielkopolskiego. Produkcja Stowarzyszenie Jazz Poznań.

Fot. Hieronim Dymalski i Zbigniew Ostrowski

 

 

 

Dodaj komentarz