Konwencja Bezpartyjnych w Tarnowie Podgórnym


I Ogólnopolska Konwencja Ruchu Samorządowego Bezpartyjni odbyła się w sobotę w Tarnowie Podgórnym. Uczestnicy zaprezentowali alternatywną dla partyjnej wizję  Polski i podpisali deklarację programową o fundamentalnym znaczeniu dla dalszego funkcjonowania samorządu w kraju.

 

Bezpartyjni to inicjatywa tworzona przez wiodących i najlepiej ocenianych samorządowców w Polsce, dla których nadrzędną zasadą jest niezależność gmin, miast i regionów, szacunek dla indywidualnych potrzeb oraz brak podporządkowania partyjnym wytycznym.

W I Ogólnopolskiej Konwencji Programowej wzięło udział  ponad 500 osób – wójtów, burmistrzów, prezydentów, radnych, przedsiębiorców, naukowców i ekspertów. Przyjechali oni do Tarnowa Podgórnego z całej Polski.

– Nasz budzik zadzwonił o drugiej w nocy – Filip Chodkiewicz, przewodniczący Rady Miejskiej Augustowa. – Przejechaliśmy niemal cały kraj, by powiedzieć, że idea bezpartyjnego zaangażowania łączy samorządowców z całej Polski.

– Jako samorządowcy zauważamy postępujący, negatywny wpływ partii politycznych na funkcjonowanie naszego kraju na coraz niższych jego poziomach – powiedział Tadeusz Czajka, wójt Tarnowa Podgórnego. – Narastający konflikt prowadzony przez partie polityczne przenoszony jest na poziom rad gmin, powiatów i województw. Zapowiadane upartyjnienie samorządów zagraża aktywności obywatelskiej i pogłębia podziały na poziomie lokalnym. I Ogólnopolska Konwencja Ruchu Samorządowego Bezpartyjni jest momentem, w którym wspólnie podejmiemy odpowiedzialność za jakość życia Polaków i niezależność polskich samorządów. Momentem, w którym zaproponujemy alternatywę dla partyjnej wizji rozwoju kraju. Samostanowienie to nasz chleb powszedni. Ruch Bezpartyjni jest szansą, jeśli stanie się powszechny, być przeciwwagą do zagrożenia centralizacji samorządów. To my – samorządowcy jesteśmy najbliżej lokalnych spraw.

– Dobry samorząd to rozwiązywanie problemów mieszkańców każdego dnia – stwierdził Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. – Partie polityczne zbudowały dwa wielkie obozy i próbują nas przekonać, byśmy się opowiedzieli za jednym z nich. A my chcemy, by samorząd był odpartyjniony. Jesteśmy ruchem wolnych ludzi i musimy wyjść poza swoje regiony.

Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry, powiedział: – Mamy dość podziały polski na tych co sa z nami i na tych co są przeciw nam. Mamy dość partyjnych bonzów. Chcemy zatrzymać dyktat partii politycznych. Powiedzmy „Stop”, a zwyciężymy!

– Nie chcemy się dusić, zamierzamy uwolnić energię ludzi – dodał Robert Raczyński, prezydent Lubina.

– Samorząd terytorialny jest największym osiągnięciem minionych 27 lat w Polsce – stwierdził Janusz Piechocki, burmistrz Margonina. – Protestujemy przez zawłaszczanie przez partie kolejnych szczebli samorządowych.

Antoni Pomianowski, wiceburmistrz Ursynowa, powiedział iż Warszawa też ma swoich bezpartyjnych samorządowców, że nie jest tylko synonimem Nowogrodzkiej i Wiejskiej.

Iza Sobczyk (Bezpartyjni Śląsk) dodała iż samorząd to praca blisko ludzi, zaangażowanie, współpraca i troska o ludzi. – Co to znaczy być bezpartyjnym? –  zapytała i odpowiedziała: – To podejmowanie decyzji dla dobra mieszkańców. A to jak wygląda rzeczywistość widać po tym miejscu, w którym dzisiaj jesteśmy, bo Tarnowo Podgórne jest zarządzane przez kompetentnych bezpartyjnych samorządowców. Chciałabym, by dzięki bezpartyjnym miasteczka na Śląsku wyglądały w przyszłości, jak Tarnowo Podgórne.

– Sam nie udźwignę splendoru naszego sukcesu – zripostował Tadeusz Czajka, wójt Tarnowa Podgórnego. – Tu była silna sztafeta samorządowców i przedsiębiorców. Sukces osiągnęliśmy dzięki ich zaangażowaniu w minionych 27 lat. Przed 1989 rokiem, to co nam przeszkadzało, ograniczało lokalną aktywność, to była przewodnia Polska Zjednoczona Partia Robotnicza. Oby już nie było takich przeszkód jak 27 lat temu.

W tym  momencie uczestnikom zaprezentowano film przedstawiający gminę Tarnowo Podgórne. Na wielu osobach zrobił on ogromne wrażenie. Potem były kolejne wystąpienia gości i ekspertów.

– Nie jesteśmy PiS-em, ale nie możemy być „przeciwPiSem”. Musimy wybrać swoją drogę – stwierdził Cezary Przybylski, bezpartyjny marszałek województwa dolnośląskiego.

Adam Gizicki, przedsiębiorca, członek zarządu Stowarzyszenia Niepokonani, zwrócił uwagę, by ograniczać złą biurokrację, wzmacniać edukację i innowacyjność.

Dr Elżbieta Hibner, ekspert ds. samorządu, dodała, że złe w polskich partiach jest to, iż tak jak w PRL-u jest wódz, najwyższe władze, a potem masa, która musi głosować jak im się każe. – Budujmy nasz kraj nie jak piramidę, a jak plaster miodu, gdzie każdy czuje się dobrze.

Jerzy Karwelis, ekspert ds. mediów mówił, iż samorządy są szansą na zakończenie wojny polsko-polskiej. – Tą wojnę może zakończyć tylko ktoś z zewnątrz – stwierdził. – Można to zrobić tylko od dołu, wartościami polskiego samorządu, które mogą zmienić dzisiejszą politykę, ale musimy się zjednoczyć. Dzisiaj robimy pierwszy krok, by Polacy nie byli skazani na ciągły wybór mniejszego zła. Pora, by wybrali dobro.

Patryk Wild, radny sejmiku województwa dolnośląskiego, mówił o deglomeracji. – Dlaczego wszystkie ministerstwa i ważne instytucje są w Warszawie? – pytał. – Giełda Papierów Wartościowych na przykład mogłaby być w Tarnowie Podgórnym. Wszak to stolica polskiej przedsiębiorczości.

Maciej Maciejowski, wiceprezes stowarzyszenia „Skuteczni” dodał, iż samorząd w Polsce jest w kryzysie przez zakusy oligarchii partyjnej, ale kryzys to nie tylko niebezpieczeństwo, to także szansa.

Ryszard Grobelny, były prezydent Poznania, mówił, że przewaga kandydatów bezpartyjnych, to przede wszystkim fakt, że sami podejmują decyzję i nikt im nie może wydać polecenia. – Oni swoją własną działalnością muszą przekonać wyborców, że są warci zagłosowania na nich. Bezpartyjnego nie ma z czego wyrzucić, bo nie należy do partii – wyrzucić go mogą tylko wyborcy – stwierdził Ryszard Grobelny.

– Wspaniały konkretny przebieg, rzeczowe i dynamiczne wystąpienia, żadnego pieniactwa, dominowała troska o samorząd. Doskonała organizacja – powiedział Naszemu Głosowi Poznańskiemu Jan Broda, wójt gminy Komorniki.

Podczas konwencji zaprezentowano logo ruchu Bezpartyjni, a także aplikację „Demokracja”.

Na zakończenie nastąpiło podpisanie Deklaracji Ruchu Samorządowego Bezpartyjni.

Czytaj także:

Bezpartyjni już trzecią siłą? I Ogólnopolska Konwencja Ruchu Samorządowego w Tarnowie Podgórnym

Bezpartyjni – Wielkopolska będą bronić samorządu terytorialnego

W Tarnowie Podgórnym powołano ruch społeczny pod nazwą Bezpartyjni – Wielkopolska

Fot. Norbert Grzesiak @Nasz Głos Poznański

Mile widziane polubienie Naszego Głosu Poznańskiego na facebooku i zaproszenie znajomych do lajkowania – kliknij tutaj.

www.facebook.com/naszglospoznanski/

 

3 komentarze

  1. oszolomiony pisze:

    http://www.sasiadka-czytaj.pl/archiwum/2014_11.pdf – strona 12 (kandydaci na wójta w ostatnich wyborach samorządowych): 1. CZAJKA Tadeusz […], zgłoszony przez KWW „Partnerstwo i Gospodarność”, członek partii politycznej Platforma Obywatelska RP

    • Pan Czajka wypisał się z PO, jeżeli to nadawca miał na myśli. Szkoda, że nie wiemy z kim piszemy, nawet tego jaka płeć. Najłatwiej anonim napisać…

  2. Stan pisze:

    Teraz po oficjalnym ogłoszeniu trzeba pokazać się i przedstawić program .

Dodaj komentarz