Koronacja w Buku. Specjalny pociąg z Poznania!


10 września w Buku odbędzie się koronacja obrazu Matki Bożej Bukowskiej Literackiej. Ze stacji Poznań Główny o godz. 10.22 do Buku wyruszy specjalny pociąg. Patronat nad wydarzeniem objął Nasz Głos Poznański.

Ks. proboszcz bukowskiej parafii Andrzej Szczepaniak z koronami dla Matki Bożej Bukowskiej Literackiej i Dzieciątka Jezus. Fot. sanktuarium-buk.pl

Specjalne zaproszenie na uroczystość wystosował też Stanisław Gądecki, arcybiskup metropolita poznański.

– Uroczystość ta jest bardzo ważna nie tylko dla bukowskiej parafii, ale dla całej Archidiecezji Poznańskiej – mówił abp. Stanisław Gądecki.  – Zapraszam duszpasterzy i wiernych do udziału w tym wielkim święcie. W oczekiwaniu tego momentu, zachęcam wszystkich – tak wspólnoty parafialne jak i poszczególne osoby i rodziny – do pielgrzymowania do sanktuarium w Buku. Chciejmy prosić Boga Wszechmogącego, aby podniosły akt koronacji cudownego wizerunku przyczynił się do wzrostu maryjnej pobożności, aby pomnożył wiarę i zawierzenie naszej niebieskiej Matce.

Początki  kultu w Buku sięgają XIV wieku. Kroniki podają, że w roku 1576 istniało tu „Bractwo Literackie”, które opiekowało się cudownym obrazem. To właśnie od tego bractwa pochodzi przydomek nadany cudownemu wizerunkowi. W 1698 roku ówczesny biskup diecezji – po wysłuchaniu opinii specjalnej komisji – potwierdził nadprzyrodzony charakter łask wypraszanych przed bukowskim obrazem oraz prawdziwość cudów doznawanych tam przez wiernych za przyczyną Maryi. Bolesna historia rozbiorów – rugowanie polskości oraz systematyczne niszczenie religijności Polaków – doprowadziły do stopniowego zaniku pielgrzymek i pomniejszenia kultu. Jednakże – po odzyskaniu niepodległości i odrestaurowaniu cudownego obrazu w 1934 roku – został on ponownie uroczyście wprowadzony do bukowskiej świątyni. Wtedy też zrodziła się myśl o jego koronacji, która jednak nie doszła do skutku z powodu śmierci ówczesnego proboszcza oraz wybuchu wojny. Pod koniec walk – w 1945 roku – wycofujące się z Buku oddziały wojsk niemieckich podpaliły kościół. Razem z kościołem spłonął wówczas także obraz, skutkiem czego w sanktuarium znajduje się dzisiaj jego kopia. Fakt ten przyczynił się do odrodzenia kultu, o czym świadczą przybywający do świątyni pielgrzymi oraz świadectwa otrzymywanych przez nich łask.

Organizatorzy zapraszają też na rekolekcje przygotowujące do koronacji od 3 do 9 września „Chcemy być żywą koroną Maryi”. Prowadzić je będzie ks. Krystian Sammler. W piątek, w trakcie rekolekcji, naukę wygłosi ojciec Antonello Caddedu ze Współnoty  Przymiarza  Miłosierdzia z Brazylii.

 

Program

9:00 – Rozpoczęcie czuwania modlitewnego wraz z przedstawieniem historii Cudownego Obrazu – Stadion Miejski w Buku

9:15 – Przywitanie przez kustosza sanktuarium w Buku ks. proboszcza Andrzeja Szczepaniaka pieszych pielgrzymek – przed sanktuarium (dla pielgrzymów poczęstunek: kawa, herbata i ciasto – na terenie przy Sanktuarium)

10:30 – Nabożeństwo rozpoczynające uroczystości – w sanktuarium

11:00 – Procesja z Cudownym Obrazem Matki Bożej Bukowskiej Literackiej z sanktuarium na stadion miejski

12:00 – Uroczysta msza święta koronacyjna pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Słowo Boże wygłosi kardynał Zenon Grocholewski

14:15 – Przerwa obiadowa – stadion miejski

15:00 – Nabożeństwo do Matki Bożej Bukowskiej Literackiej – z świadectwami – stadion miejski

15:15 – Koncert wielbienia z Maryją Królową – stadion miejski

16:00 – Akt oddania parafii przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego

16:15 – Procesja z Cudownym Obrazem Matki Bożej Bukowskiej Literackiej z stadionu miejskiego do sanktuarium

17:15 – Zakończenie uroczystości w sanktuarium.

Pociągiem do Buku
Pociąg specjalny na koronację Matki Bożej wyruszy 10 września ze stacji Poznań Główny o godz. 10.22, do stacji buk dotrze o godz.10.40 (nie będzie zatrzymywać się na żadnej stacji po drodze). Powrót o 16.45 ze stacji Buk, do Poznania dotrze o godz. 17.03. Bilety w obie strony są bezpłatne. Wystarczy zarezerwować je pod adresem koronacja@buk.gmina.pl lub telefonicznie przez biuro parafialne pod numerem  61 8140-141.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz