Odkrycie naukowców z UAM na polu bitwy pod Kunowicami


W trakcie tegorocznych badań pola bitwy pod Kunowicami, prowadzonych przez dra hab. Grzegorza Podrucznego, prof. UAM z Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego w Collegium Polonicum w Słubicach dokonano ważnego odkrycia. Odnaleziono tzw. zrzut pobitewny. Znalezisko to składa się z 29 obiektów różnej wielkości i w różnym stanie zachowania, związanych z umundurowaniem żołnierzy walczących w czasie bitwy pod Kunowicami.

 

Na znalezisko składa się: 12 pruskich emblematów z czapki fizylierskiej regimentu nr 41, 6 emblematów z austriackiej ładownicy grenadierskiej w formie stylizowanego granatu, 3 pruskich emblematów z ładownicy grenadierskiej w formie stylizowanego granatu, 2 rosyjskie emblematy z ładownicy regimentu biłozierskiego i jeden regimentu azowskiego, 1 pruskiego emblematu z czapki grenadierskiej, (regiment garnizonowy nr 6), 1 austriackiego emblematu z ładownicy (regiment von Aremberg lub Grün Loudon), 1 rosyjskiego emblematu z czapki grenadierskiej (regiment pskowski), 1 rosyjskiej lontownicy grenadierskiej i 1 klamry najprawdopodobniej rosyjskiej.

Wszystkie te elementy były fragmentami większych całości – czapek lub toreb. Zostały z nich usunięte, a następnie wspólnie zakopane. Charakterystyczny jest brak śladów materiału organicznego – skóry lub płótna, za wyjątkiem fragmentu skóry przy klamrze.

– Znalezisko to najprawdopodobniej związane jest z porządkowaniem pola bitwy po ustaniu walk przez ludność cywilną. Rzeczy, które mogły być powtórnie użyte (skórzane torby lub czapki) zostały zabrane, zaś niepotrzebne w codziennym, cywilnym użytkowaniu elementy dekoracyjne zostały usunięte i zakopane w ziemi – podkreśla prof. Podruczny.

Dodaj komentarz