61. rocznica Czerwca’56


Od złożenia kwiatów o godzinie 6:00 pod tablicą przy bramie Fabryki Pojazdów Szynowych w Poznaniu rozpoczną się w środę, 28 czerwca br., obchody 61. rocznicy Czerwca 1956 r. Ich kulminacją będzie wieczorna uroczystość przy Pomniku Poznańskiego Czerwca z udziałem Jacka Jaśkowiaka, prezydenta miasta Poznania oraz władz kombatanckich i związkowych. Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa na temat obchodów Czerwca 1956 r.


Przygotowania do obchodów rocznicy już trwają. W poniedziałek, 19 czerwca, na cmentarzu Junikowskim groby poznańskich powstańców sprzątali uczniowie, władze miasta oraz przedstawiciele Muzeum Poznańskiego Czerwca’56.

– Bardzo nas cieszy to, że w obchody Poznańskiego Czerwca angażuje się młodzież. Zaczęliśmy już 9 czerwca konferencją z udziałem uczniów poznańskich szkół. Stała ona na bardzo wysokim poziomie merytorycznym, można nawet powiedzieć, że była to konferencja naukowa. Dzisiaj porządkowaliśmy wspólnie groby powstańcze, jak co roku zresztą. Widać, że poznańska młodzież bardzo się interesuje tą historią i chce zgłębiać wiedzę na temat Czerwca’56. My jako władze miasta staramy się z tą wiedzą docierać do młodych ludzi poprzez różne wydarzenia, także sportowe. Turniej bokserski, turniej piłkarski, bieg powstańczy – to działania, które będziemy z myślą o młodzieży realizować – zapowiada Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Główne obchody 61. Rocznicy Czerwca’56 rozpoczną się jak co roku 28 czerwca wczesnym rankiem. O godzinie 6.00 przed bramą Fabryki Pojazdów Szynowych, pod tablicą pamiątkową, zostaną złożone kwiaty. To właśnie o 6.00 w dawnych ZiSPO rozpoczął się protest robotniczy. O godzinie 8 odbędzie się okolicznościowa uroczystość pod tablicą poległych w czerwcu 1956 roku studentów (Politechnika Poznańska, pl. Marii Skłodowskiej-Curie), o 8:45 pod tablicą przy ZNTK na ul. Roboczej, a godzinę później (9:45) przy dawnej zajezdni MPK na ul. Gajowej. Stamtąd nastąpi przemarsz na ul. Kochanowskiego pod pomnik Poległych w Powstaniu Poznańskiem 28-30 czerwca 1956r., gdzie o godz. 11 rozpocznie się uroczystość oraz rekonstrukcja historyczna. O godzinie 14:15 kwiaty zostaną złożone przy Bramie Głównej H. Cegielski – Poznań S.A. (ul. 28 Czerwca 1956 223/229).

Główna uroczystość rocznicowa rozpocznie się o 18:30, pod Poznańskimi Krzyżami upamiętniającymi zryw robotników. Poprzedzi ją msza w kościele oo. Dominikanów w intencji Ofiar Czerwca ’56 zamówiona przez ZR Wlkp. NSZZ „Solidarność” oraz Komitet Obchodów Rocznic Powstania Poznańskiego Czerwca’56. Zaczną się od sygnału syren, a po odśpiewaniu hymnu państwowego przemówią: Jacek Jaśkowiak Prezydent Poznania, Andrzej Sporny – przewodniczący Związku Powstańców Poznańskiego Czerwca 1956 r. „Niepokonani” oraz Jarosław Lange, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”.

– Choć to nie jest okrągła rocznica, będzie ona równie ważna zarówno dla mieszkańców Poznania jak i kombatantów. Chcemy, żeby te obchody były godne, uroczyste, ale przede wszystkim żeby były nastawione bardzo mocno na młodzież. Zależy nam na tym, by to młodzi ludzie stali się w przyszłości przekaźnikiem wiedzy o poznańskim powstaniu – dodaje Jędrzej Solarski.

Wydarzenia upamiętniające ofiary Czerwca’56 odbywać się będą także w daniach poprzedzających główne uroczystości na pl. Mickiewicza. We wtorek 27 czerwca o godz. 12:15, nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem adwokatów-obrońców bohaterów Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r. oraz oskarżonych w procesach politycznych – u zbiegu ul. Solnej i Stanisława Hejmowskiego. Tego samego dnia o godz. 13:00, pomiędzy ulicami: Grobla, Za Groblą i Ewangelicką, odbędzie się uroczystość otwarcia skweru Jana Suwarta, jednej z ikon tamtych wydarzeń. Tradycyjnie, poznaniacy oddadzą hołd Romkowi Strzałkowskiemu. Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą najmłodszą ofiarę poznańskiego zrywu, odbędzie się w niedzielę, 25 czerwca o godzinie 9.30.

– Pamiętam rozpacz matki Romka Strzałkowskiego, która nie chciała się oderwać od ciała swojego syna. Przy noszach, na których leżał, spędziła całą noc. Pamiętam młodą dziewczynę w ciąży, która w szpitalu dowiedziała się, że jej narzeczony nie żyje. Do dziś słyszę, jak rozpacza przy jego zwłokach – wspomina Aleksandra Banaszak, pielęgniarka, uczestniczka Powstania Poznański Czerwiec 1956 r. – Choć opatrywałam rannych na ulicy, gdy dookoła trwały walki, to właśnie te wspomnienia są dla mnie najstraszniejsze – dodaje.

Według danych IPN 28 czerwca 1956 roku w starciach na ulicach Poznania zginęło co najmniej 58 osób, a kilkaset została rannych. Więcej na temat Poznańskiego Czerwca’56 i przebiegu walk można się dowiedzieć na specjalnej stronie poświęconej tamtym wydarzeniom: www.poznan.pl/czerwiec56. Oprócz informacji historycznych znaleźć tam można także szczegółowy program tegorocznych obchodów.

źródło poznan.pl / Joanna Żabierek/biuro prasowe

Zdjęcia Hieronim Dymalski

Dodaj komentarz