Fortepiany, mrówki i śpiewające kamienie. Przed nami Enter Enea Festival 2017


Tegoroczna edycja festiwalu Enter będzie silnie skoncentrowana na fortepianie. Oprócz wybitnych pianistów z Leszkiem Możdżerem – dyrektorem artystycznym festiwalu – na czele, do wspólnego muzykowania organizatorzy zaprosili też mieszkańców Poznania. Swój udział w odbywającym się w plenerze festiwalu będzie miała również przyroda: zagrają m.in. mrówki i kamienie.


W tym roku festiwal Enter będzie typowo pianistyczny. Nad Jezioro Strzeszyńskie przyjedzie aż 14 fortepianów, jednocześnie na scenie będzie ich podczas jednego z koncertów aż 8.

– Udało nam się zaprosić i zgromadzić na scenie, tutaj w Strzeszynku, najwybitniejszych ludzi obsługujących to narzędzie – mówił podczas konferencji prasowej zapowiadającej tegoroczną edycję dyrektor artystyczny Enter Enea Festivalu, Leszek Możdżer. – Z Polski i ze świata przyjadą tu najciekawsi pianiści, spotkamy się i będziemy wspólnie uprawiać muzykę fortepianową. To jest wielkie święto dla mnie osobiście. Co jeszcze bardzo mnie cieszy, to fakt, że w tym roku wychodzimy z nasza muzyką do miasta, zapraszamy mieszkańców do wspólnego grania na fortepianie, który od 9 do 11 czerwca, w weekend poprzedzający festiwal, będzie stał na pl. Wolności. Obywatele miasta za jego pośrednictwem będą mogli się z nami połączyć poprzez wibrujące powietrze, czyli dźwięk, bo muzyka łączy ludzi ze sobą, a w tym roku także ludzi i zwierzęta.

A konkretnie mrówki – będą one miały swój specjalny udział w projekcie, który zaprezentowany zostanie pierwszego dnia festiwalu, czyli 12 czerwca. – Udało nam się przedłużyć w tym roku festiwal o jeden dzień, zaczynamy już w poniedziałek, 12 czerwca projektem nietypowym, do którego zaprosiliśmy do współpracy mrówki, co jest idealnym zestawieniem, zważywszy na to, że gramy w plenerze i w otoczeniu przyrody – mówił Leszek Możdżer.

Projekt o nazwie SHIMB to Symultaniczna Hybryda Muzyki Improwizowanej z Bioartem. Jego muzycznym liderem jest Irek Wojtczak i zaproszona do niego do współpracy elektroniczna grupa JAAA!. Eksperyment jest połączeniem kultury z naturą, reprezentowanej przez mrówki. Widzowie będą mogli zobaczyć je w wielkich podświetlanych terrariach, w których zainstalowane będą mikrofony transmitujące dźwięk z wnętrza mrowiska. Do widowiska w roli gościa specjalnego dołączy Leszek Możdżer.

Oprócz projektu SHIMB pierwszego dnia festiwalu w sąsiadującym ze scena Enter Enea ABC Gallery i Visual ParkuScena odbędą się jeszcze dwa inne wydarzenia artystyczne. Bogusław Bachorczyk, malarz, rzeźbiarz, rysownik, twórca multimedialny zaprezentuje w poniedziałkowy wieczór 2 projekty: „Chlorofil utracony” oraz „Królik, który widział jutro”. Pierwszy projekt to wystawa odnosząca się relacji człowieka ze światem roślin, drugi, to monumentalna realizacja rzeźbiarska podejmująca jeden z ważniejszych wątków w twórczości Bogusława Bachorczyka, a mianowicie mechanizmy i właściwości pamięci.

Oficjalnie festiwal rozpocznie się we wtorek pełnym rozmachu koncertem formacji Kwadrofonik i Goście, która przedstawi legendarny utwór Steve’a Reicha, Music for Eighteen Musicians. Duet fortepianowny Leszka Możdżera i Glorii Campaner tylko z pozoru będzie  najbardziej klasycznym koncertem programu. Oprócz dźwięków fortepianu, na którym artyści wykonają m.in. utwory Prokofiewa i Lutosławskiego usłyszymy też śpiewające kamienie, które zostaną sprowadzone z Sardynii z pracowni mistrza Pinuccio Schiola.

– Te instrumenty zabierają nas w naprawdę inny wymiar. Ja próbowałem grać na nich, one pod moimi dłońmi się nie odzywają, nie chcą grać, nie możemy się dogadać, natomiast Gloria bez problemu, dotykiem swoich dłoni sprawia, że te kamienie rzeczywiście śpiewają – przekonywał Leszek Możdżer.

Program ostatniego dnia rozpocznie wspólny koncert trójki wirtuozów fortepianu: Iiro Rantali, dobrze znanego publiczności Enter Enea Festival Michaela Wollnego i Leszka Możdżera. Ukoronowaniem VII edycji festiwalu będzie koncert na cztery fortepiany w wykonaniu najmocniejszych charakterów polskiej sceny jazzowej.

– Myślę, że dla gości festiwalu będzie to ciekawe, gdy będą mogli usłyszeć, jak z jednego instrumentu można tyle światów wydobyć i zobaczyć, jak każdy z nas wyraża swoje wnętrze za pomocą tego samego narzędzia, jakim jest fortepian – mówił Leszek Możdżer.

Założony przez Jerzego Gumnego, prezesa Fundacji „Europejskie Forum Sztuki” Enter Enea Festival odbędzie się nad Jeziorem Strzeszyński już po raz siódmy. Od początku wydarzenie wspiera Miasto Poznań.

– Można powiedzieć, że Poznań jazzem stoi. Mamy Made in Chicago, mamy Erę Jazzu, i oczywiście Enter Enea Festiwal. Jako miasto wspieramy te przedsięwzięcia, ponieważ uważamy, że to jest potrzebne, że mieszkańcy tego oczekują – mówił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Zależy nam na tym, żeby kultura była nie tylko w centrum Poznania, dlatego staramy się realizować ideę akupunktury kultury w różnych częściach miasta, żeby była w zasięgu ręki również na obrzeżach i Strzeszynek jest świetnym tego przykładem – podkreślił na koniec prezydent Solarski.

źródło poznan.pl / Joanna Żabierek/biuro prasowe UM Poznania

Zdjęcia Hieronim Dymalski

www.facebook.com/naszglospoznanski/

 

Dodaj komentarz