Wielkopolanie uczcili 77. rocznicę Zbrodni Katyńskiej


Wielkopolanie oddali hołd poległym i pomordowanym na Wschodzie Polakom. Obchody 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i drugiej masowej zsyłki Polaków na Sybir odbyły się w Poznaniu 12 kwietnia 2017 roku. Do udziału w uroczystościach zaprosił Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. Miasto Poznań  na obchodach pod Pomnikiem Katyńskim reprezentował zastępca prezydenta Tomasz Lewandowski wspólnie z przewodniczącym Rady Miasta Grzegorzem Ganowiczem.

Spotkajmy się z członkami rodzin katyńskich i potomkami Sybiraków, aby podtrzymać pamięć o bolesnych rozdziałach polskiej i wielkopolskiej historii. Przypomnijmy prawdę o tragicznym losie tysięcy jeńców i zesłańców, których w czasach stalinowskiego reżimu dotknęły bezlitosne prześladowania. Niech przeszłość służy przyszłości, by okrucieństwa totalitaryzmu nigdy się nie powtórzyły. Oddajmy wspólnie hołd Nieśmiertelnym! – zaapelował marszałek Woźniak.

Mieszkańcy Wielkopolski, parlamentarzyści oraz samorządowcy, młodzież z wielkopolskich szkół, a także przedstawiciele różnych organizacji i stowarzyszeń zgromadzili się pod pomnikiem Katynia i Ofiar Sybiru w Poznaniu, gdzie miały miejsce główne obchody rocznicowe.

– Las Katyński jest wypełniony smutkiem. Świadomość zbrodni, jakiej się tam dopuszczono, dotyczy nas wszystkich. Jest jeszcze zadanie dla naszego pokolenia. Nie wszystkich znaleźliśmy. Co z oficerami z tak zwanej listy białoruskiej? Gdzie zostali pochowani i gdzie ich szukać? Składamy obietnicę, pamiętamy i nigdy nie zapomnimy o zbrodni katyńskiej – powiedzieli Kornelia Gaweł i Jakub Czajka, uczniowie z VI LO podczas uroczystości upamiętniającej Polaków, rozstrzelanych w 1940 roku.

W imieniu Zarządu Województwa Wielkopolskiego do uczestników uroczystości zwrócił się wicemarszałek Wojciech Jankowiak.

– Jesteśmy tutaj każdego roku, aby dawać wyraz naszej pamięci i  złożyć hołd wszystkim, których reżim bolszewicki skazał na cierpienie, śmierć i poniewierkę. Oddajemy hołd najlepszym przedstawicielom polskiego narodu zamordowanym strzałem w tył głowy. Oddajemy hołd ponad półtora miliona Polaków wywiezionych na Syberię i stepy Kazachstanu. Oddajemy hołd wszystkim ofiarom stalinowskiego terroru, o których pamiętamy i pamiętać będziemy. Ta pamięć nas jednoczy i zobowiązuje do nieustannego przypominania, do czego prowadzi nienawiść, totalitaryzm i kłamstwo. Do czego prowadzi zapomnienie – co człowiek jest winien człowiekowi. We współczesnym świecie nie brakuje miejsc, gdzie dzieją się rzeczy równie straszne, gdzie za polityczne korzyści i szaleństwa płaci się życiem ludzkim. A tyrani pewni są swej bezkarności. Nie wolno zapomnieć, że triumf nienawiści jest końcem człowieka. To nasze przesłanie, z miejsca poświęconego pomordowanym, zamęczonym i prześladowanym przez stalinowski reżim. To nasze przesłanie w hołdzie ofiarom i ku przestrodze żywym – powiedział.

Obchody rozpoczęły się w kościele oo. Dominikanów w Poznaniu mszą świętą, którą w intencji Polaków pomordowanych na Wschodzie odprawił ks. biskup Grzegorz Balcerek. Po mszy goście uroczystości w asyście Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych przeszli pod pomnik Katynia i Ofiar Sybiru, gdzie Apelem Pamięci oddano hołd wszystkim ofiarom stalinowskiego terroru. Uroczystości pod pomnikiem zwieńczyła pieśń pt. „Marsz Sybiraków” i wspólna modlitwa za poległych i pomordowanych w obozach koncentracyjnych.

Organizatorem uroczystości w Poznaniu był Samorząd Województwa Wielkopolskiego. W gronie współorganizatorów znaleźli się: Stowarzyszenie „Katyń” w Poznaniu, Wojewódzka Rada Związku Sybiraków Wielkopolska oraz Poznański Oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”

 

 

Dodaj komentarz