60 tys. zł dla laureatów nagrody artystycznej i naukowej oraz stypendystów miasta Poznania


Na wniosek Rady Miasta Poznania laureaci tegorocznej miejskiej Nagrody Artystycznej oraz Naukowej otrzymają po 60 tysięcy złotych. Takie same kwoty zostaną rozdzielone między tegorocznych stypendystów miasta Poznania w dziedzinie kultury i nauki.


Dzięki poprawce do tegorocznego budżetu Miasta Poznania, kwota na powyższe wyróżnienia wzrosła z 192 tysięcy złotych do 240 tysięcy złotych.

– Wnioski o nagrody i stypendia można już składać w Wydziale Kultury Urzędu Miasta. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 kwietnia, później przyjdzie czas na prace kapituł – mówi Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania. Wręczenie Nagrody Artystycznej i Naukowej nastąpi na uroczystej sesji 29 czerwca. Stypendia będą wręczane na początku roku akademickiego 2017/2018 – dodaje Grzegorz Ganowicz.

Od tego roku laureaci nagrody artystycznej i naukowej otrzymają po 60 tys. zł, ta sama kwota będzie podzielona między stypendystów w obu dziedzinach.

– Bardzo się cieszę, że udało się zwiększyć pulę na nagrody. Liczymy, że stypendia dla młodych naukowców, a zwłaszcza artystów pobudzą ich aktywność – wielu z laureatów z poprzednich lat realizuje dziś swoje projekty wspólnie z miastem – zwraca uwagę Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Laureaci nagród to osoby o niekwestionowanych osiągnięciach, twórcy i naukowcy, których dorobek został doceniony przez poznańskie środowiska jako istotny wkład w rozwój regionu i miasta Poznania. Nagroda Naukowa Miasta Poznania przyznawana jest za wybitne osiągnięcie naukowe, które znalazło swój wyraz w publikacji, konstrukcji lub wdrożeniu wyników badań w okresie dwóch lat poprzedzających jej przyznanie. Nagroda Artystyczna Miasta Poznania przyznawana jest za wybitne osiągnięcia artystyczne w roku poprzedzającym jej przyznanie lub za dorobek artystyczny obejmujący również okres wcześniejszy. Stypendia artystyczne i naukowe przyznawane są wyróżniającym się twórcomi badaczom, którzy nie ukończyli 30 roku życia. Stypendium może być przyznane danej osobie tylko raz.

Kto może zgłosić kandydatów? Prawo zgłaszania kandydatów do nagrody lub stypendiów przysługuje:

– w przypadku Nagrody Naukowej: Radnym Miasta Poznania, członkom Kapituły, towarzystwom naukowym oraz placówkom naukowym działającym w Poznaniu,

– w przypadku stypendiów naukowych: Radnym Miasta Poznania, członkom Kapituły, władzom Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, uczelniom wyższym, placówkom naukowym i stowarzyszeniom naukowym,

– w przypadku Nagrody Artystycznej: Radnym Miasta Poznania, członkom Kapituły, stowarzyszeniom, fundacjom oraz szkołom działającym w Poznaniu,

– w przypadku stypendiów artystycznych: Radnym Miasta Poznania, członkom Kapituły, stowarzyszeniom, związkom i grupom twórczym oraz szkołom artystycznym i uczelniom wyższym.

Uroczyste wręczenie nagród tradycyjnie odbędzie się 29 czerwca podczas sesji Rady Miasta Poznania, w dniu Święta Miasta obchodzonego z okazji imienin jego patronów. Stypendia co roku przekazywane są w październiku.

– Poznańskie środowisko naukowe jest znaczące w skali kraju, a nawet świata. Wnioski dotyczące młodych ludzi są na bardzo wysokim poziomie – mówi Antoni Szczuciński, radny Miasta Poznania i członek kapituły przyznającej nagrody i stypendia naukowe.

– Liczymy na szerszy niż dotąd odzew młodych artystów. Naszą intencją jest budowanie prestiżu miejskich stypendiów artystycznych, dlatego niewykluczone, że przyznamy ich w tym roku mniej, za to na wyższe kwoty – dodaje radny Mateusz Rozmiarek, członek kapituły nagrody i stypendiów artystycznych.

Wnioski można przesyłać na adres: Urząd Miasta Poznania Wydział Kultury, plac Kolegiacki 17, 61-841 Poznań lub składać osobiście w sekretariacie Wydziału, pokój 257 (II piętro), w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2017 roku. Druki wniosków w wersji elektronicznej dostępne są na stronie: http://bip.poznan.pl/bip/sprawy/wydzialy/wydzial-kultury,22/

W 2016 r. Kapituła, pod przewodnictwem prof. Romana Kubickiego, uhonorowała Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania Miklosza Deki Czureję. Przyznano też 10 stypendiów dla młodych twórców.

Miklosz Deki Czureja otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania za wybitne osiągnięcia w grze na skrzypcach. Genialny romski skrzypek-wirtuoz, specjalizuje się w wykonawstwie oryginalnego romskiego folkloru opartego na najlepszych tradycjach szkoły węgierskiej; zaliczany jest do ścisłego grona czołówki światowych skrzypków.

Nagrodą Naukową Miasta Poznania, Kapituła pod przewodnictwem prof. Stanisław Lorenca, uhonorowała w 2016 r. profesora Piotra Tryjanowskiego. Otrzymał on nagrodę za wybitne osiągnięcia i dorobek naukowy. które znalazły swój wyraz w publikacjach, konstrukcjach i wdrożeniu badań w okresie dwóch lat poprzedzających rok, w którym przyznana jest nagroda. Dzięki działalności badawczej prof. Tryjanowskiego dołączyliśmy do grona miast o najlepszym poziomie znajomości procesów urbanizacji zwierząt.

Więcej informacji o stypendiach, nagrodach i laureatach znajduje się pod linkiem: http://www.poznan.pl/mim/main/nagrody-stypendia-artystyczne-i-naukowe,p,284.html

Nagrody artystyczne i naukowe przyznawane są od 1927 roku, kiedy Rada Miejska uchwaliła statut Nagrody Literackiej Miasta Poznania imienia Jana Kasprowicza oraz nagrody imienia Józefa Łukaszewicza za badania nad historią miasta Poznania. Na przestrzeni lat nagrody przyjmowały różne nazwy, zmieniały się także dziedziny, w których były przyznawane.

Obecnie, w nawiązaniu do tradycji przedwojennej, przyznawane są nagrody artystyczne i naukowe, a także stypendia dla młodych twórców i badaczy. Laureatów wyłaniają powoływane przez Radę Miasta Poznania kapituły, złożone z wybitnych artystów i naukowców.

Fot. Hieronim Dymalski

źródło poznan.pl / Aleksandra Tomczak/biuro prasowe, Marcin Kostaszuk/Wydział Kultury

Dodaj komentarz