Układamy nowe płytki na starych


Podczas remontu zrywanie starej okładziny ceramicznej czy lamperii olejnych nie zawsze jest konieczne, co pozwala znacznie przyspieszyć przeprowadzenie prac.

W przypadku pozostawienia starego podłoża należy jednak szczególnie zadbać o odpowiednie dobranie środka gruntującego i kleju. Klej stosowany na stare płytki lub lamperie olejne powinien charakteryzować się dużą przyczepnością do podłoża. Ponadto płytki nie mogą być przyklejone na placki. Bardzo ważne jest też dokładne ich oczyszczenie z wszelkich zabrudzeń. Sposób przygotowania lamperii olejnej jest podobny, jak starych okładzin ceramicznych. W celu zwiększenia przyczepności kleju, lamperie można dodatkowo zmatowić grubym papierem ściernym, co ułatwia późniejsze nakładanie zapraw klejących.

Tradycyjnie na stare okładziny ceramiczne czy powłoki olejne nanosi się środek gruntujący z kruszywem. Wydłuża to prowadzone prace, ponieważ nałożony grunt musi dobrze wyschnąć i związać. Prostszym sposobem jest przyklejenie nowych płytek bezpośrednio na stare, bez wykonywania warstwy kontaktowej. Można to wykonać za pomocą nowoczesnego KLEJU ŻELOWEGO 110 Z NANOCZĄSTECZKAMI  (klasy C2TE) firmy KREISEL. Innowacyjna formuła kleju z mieszanką specjalnych żywic z nanocząsteczkami oraz drobnym uziarnieniem poniżej 0,3mm znacząco podnosi właściwości robocze. Sprawia że produkt nie spływa z pacy i gwarantuje wysoką  przyczepność.

Dzięki możliwości dodawania różnej ilości wody, konsystencję produktu można dopasować do indywidualnych preferencji i potrzeb wykonawcy. Elastyczny i wielofunkcyjny – doskonale nadaje się do nakładania na podłoża o dużym stopniu nierówności. Posiada szeroki zakres grubości warstw – jednocześnie klei i wyrównuje. Dzięki wysoce tiksotropowej żelowej strukturze, klej sprawdzi się także w przypadku płytek o niestandardowych wymiarach oraz dużych formatach powyżej 60 cm. Jest wodo-i mrozoodporny.

Zastosowanie unikalnej technologii mikrokrzemionki pozwala na przyklejanie okładzin każdego typu, w każdych warunkach. Zaletą kleju żelowego jest ograniczony spływ i wydłużony czas otwarty. Zmniejszone spływanie dotyczy także trudnych podłoży i ma duże znaczenie przy klejeniu płytek na powierzchni ścian. Zaleca się zastosowanie kleju 110 szczególnie tam, gdzie naprężenia termiczne i oddziaływanie środowiska zewnętrznego są szczególnie duże, tj. na balkonach, tarasach, basenach, czy też na ogrzewaniu podłogowym. W takich miejscach duża amplituda temperatury powoduje znaczne odkształcenia podłoża oraz płytek. Zastosowany klej musi przenieść te oddziaływania i zapewnić przyczepność między podłożem i okładziną przez cały okres użytkowania.

Bartosz Polaczyk, dyrektor techniczny

KREISEL Technika Budowlana

Dodaj komentarz