Poznaj historię Józefa Rogalińskiego w Bramie Poznania


Do 16 czerwca w Śluzie Katedralnej Bramy Poznania przy ul. Dziekańskiej można oglądać wystawę o Józefie Rogalińskim pt. „Z wiarą i drobnowidzem przez wiek XVII”.

Józef Rogaliński żył w latach 1728-1802. Pochodził z małej miejscowości w okolicy Kościana, ale większość życia spędziłem w Poznaniu. Był księdzem, naukowcem i wynalazcą. W budynku kolegium jezuitów, tuż obok kościoła farnego w Poznaniu, miał swoje laboratorium, gdzie prowadził niezwykłe eksperymenty oraz testował swoje wynalazki. Tam też znajdowało się jego obserwatorium astronomiczne – gwiaździarnia, gdzie długie godziny spędził na obserwacji ciał niebieskich.

Jest autorem licznych rozpraw z zakresu fizyki, matematyki, architektury i astronomii oraz współtwórcą polskiej terminologii naukowej w tych dyscyplinach. Warto przypomnieć, że był prałatem kapituły poznańskiej a będąc znawcą literatury łacińskiej, francuskiej i włoskiej głosił piękne, barwne kazania. „Przeięty rzeczą o której mówił, wlewał ią w słuchaczów mocą przekonywaiącey i czułey wymowy” – można przeczytać w relacjach z XVII wieku.

Dodaj komentarz