KOMORNIKI: wystawa poświęcona kobietom (ZDJĘCIA)


Dzień Kobiet w  Gminnym Ośrodku Kultury  w Komornikach uczczono artystycznie. Można tu  podziwiać dzieła zgłoszone na szóstą edycję wystawy o kobietach. Inicjatywa cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród wystawców. Udział w wystawie bierze  65 twórców. Zamysłem kuratorki Julii Kaczmarczyk-Piotrowskiej zakres  doboru prac był różnorodny, do wspólnej ekspozycji zaprosiła artystów  uznanych ze sporym dorobkiem oraz tych, którzy stawiają ambitnie pierwsze kroki. Patronat nad wystawą objął Nasz Głos Poznański.

„Kobieta… zmienną jest” to międzynarodowa wystawa poświęcona kobietom pod honorowym patronatem wójta gminy Komorniki Jana Brody oraz przewodniczącego Rady Gminy Mariana Adamskiego. Od trzech lat wystawy odbywają się w nowej filii GOK w Komornikach w DK „Nad Wirynką” w Łęczycy.

Wielopoziomowa ekspozycja proponowana przez kuratorkę wystawy jest formą kreowania gustów artystycznych i edukacji poprzez kontakt z dziełem sztuki. Do tworzenia wspólnego obrazu wypowiedzi artystycznej użyła takich odnośników jak powrót do natury zwłaszcza w prezentowanych fotografiach Jacka Gulczyńskiego,  Macieja Pruszyńskiego, Bogdana Kolińskiego. Uważa, że kreując współczesny przekaz sztuki należy rozciągnąć wielopoziomowo i konotować z tradycją. Nie tylko w znaczeniu powszechnie stosowanej edukacji ale w znaczeniu alternatywnym, przypominając fascynacje ludzi twórczych np. Włodzimierza Puchalskiego.

Zestawienie takich ścieżek prowokuje dyskusje nie tylko o miejsce sztuki ale o jej przekaz i tożsamość ludzką. Mimo, że wystawa poświęcona Kobietom nie ucina się wszelkich powiązań z wieloma dziedzinami. Dzięki nim dużym uznaniem cieszą się prace Bożeny Fibik- Beim, Anny Klimaszewskiej, Doroty Zbroszko, Anastazji Fietisovej, Krzysztofa Marciniaka. Prace wręcz z namacalną ludycznością i wierzeniami z pogranicza kultur, rytualne malarstwo Sylwii J. Gondeck,  Krystyny Ruminkiewicz, ilustracjach Małgorzaty Zgoła.

Praca Antoniego Walerycha jako propagatora współgry kultury i natury, wzmaga tą transparentność. Portret i akt przenika fizycznie nie tylko przestrzeń, ale i wyeksponowane dzieła.

Wystawa nie jest ograniczona do jednego medium lansowanych prac. Możemy podziwiać rzeźby m.in.:  Izabeli Szakszon, Bogumiły  i  Ireneusza Caniboł, Anny Słonka – Moskwy, Krzysztofa Mankiewicza, Andrzeja Kończala, Anny Sarneckiej czy Julii KP. To zestawienia aktu Ilony Witkowskiej i  Anny Kruczkowskiej, malarstwa wielkoformatowego. Malarstwa w wykonaniu m.in. Jerzego Biernackiego, Ewy i Andrzeja Stanisławskich, Katarzyny Makowskiej. Grafik Sabiny Gaca – Andrzejewskiej i pracy Magdaleny Sciezynskiej. To ogromny zbór ludzkich opowieści o kobiecie, życiu i przenikaniu wielu twórców.

W tym roku nieformalne Stowarzyszenie Strefa Wyobraźni przyznało wyróżnienie za najciekawszą pracę Jackowi Gulczyńskiemu oraz Stowarzyszenie Środowisk Twórczych Ekoart dla Doroty Zbroszko.

Tradycją są pokazy kolekcji mody autorstwa Lidii Cieśla – Bąkiewicz, która tym razem pokazuje wysublimowaną grę pasków w nastroju wiosennym.

Zaproponowano też nutkę poezji, wiersz o kobietach przedstawiła publiczności Krystyna Muszyńska.

Ekspozycja skupia artystów indywidualnych i udzielających się w stowarzyszeniach twórczych: Związku Artystów Plastyków, Wielkopolskim Związku Artystów Rzeźbiarzy, Poznańskim Stowarzyszeniu Pracy Twórczej,  Stowarzyszeniu Twórców i Sympatyków Kultury przy KWP w Poznaniu, Stowarzyszeniu Środowisk Twórczych EKOART, Wielkopolskim Związku Artystów Plastyków i Strefie Wyobraźni.

Oprawę muzyczną zapewniła Marta Torebko aranżując utwór napisany specjalne na wernisaż wystawy w wykonaniu  Izabeli  Frąckowiak pt.: „Kobieta … zmienną jest”.

Wystawa potrwa do 7 kwietnia. Dom Kultury „Nad Wirynką”, przy ul. Poznańskiej 14 w Łęczycy, czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 16:00 – 20:00.

źródło GOK Komorniki

Dodaj komentarz