Jak zamontować listwy przypodłogowe?


Listwy przypodłogowe spełniają wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim pomagają w estetyczny sposób wykończyć wnętrze spajając ze sobą ścianę oraz podłogę. Mają również za zadanie zamaskować szczelinę dylatacyjną, która zabezpiecza posadzkę przed wybrzuszeniem w razie zmian wilgotności. Chronią dolne partie ścian szczególnie narażone na zniszczenia i zabrudzenia oraz, w wielu przypadkach, umożliwiają ukrycie kabli.

Jakie listwy wybrać?

Wybór listew przypodłogowych determinuje zwykle ich wygląd. Jednak kwestie praktyczne są równie ważne, dlatego podczas podejmowania decyzji warto zwrócić szczególną uwagę na materiał wykonania, a co za tym idzie – jakość, trwałość i odporność na wilgoć. Można się zdecydować na listwy drewniane (surowe, fornirowane lub lakierowane), które wykazują dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Inną popularną opcją są listwy z płyty MDF, często lakierowane lub pokryte drewnianym fornirem. Choć z uwagi na użyte do ich produkcji materiały są nieco tańsze, nieodpowiednio zaimpregnowane mogą łatwo się odkształcać i puchnąć. Na rynku dostępne są jeszcze listwy poliuretanowe, PCW, szklane, metalowe, stalowe i aluminiowe. Wybór profilu, grubości i wysokości listew to kwestia indywidualna. Przyjmuje się, że im wyższe pomieszczenie, tym większe mogą być cokoły. W innym przypadku zaburzą harmonię wnętrza i będą się nadmiernie rzucać w oczy. Powinny być więc optymalnie dopasowane, by nie tworzyć nadmiernego kontrastu i spełniać swoją najważniejszą funkcje – ochronę ścian i podłóg.

Montaż listew przypodłogowych

Szukając odpowiednich listew, warto również zwrócić uwagę na system montażu. Trwałe umocowanie za pomocą kleju i sylikonu jest wprawdzie tanie, ale bardzo niepraktycznie, szczególnie podczas remontu, kiedy demontując listwy można łatwo je uszkodzić. Lepiej więc zdecydować się na funkcjonalne klipsy. Pracę rozpoczyna się od przycięcia listew i dopasowania ich wymiarów pod dane pomieszczenie, pamiętając przy tym o zachowaniu kilku wolnych milimetrów na umieszczenie narożników, a następnie wymierzenia odległości mocowania klipsów. Pierwszy należy umieścić około 5 cm od rogu, a kolejne zachowując odstęp średnio 25–50cm (tym gęściej, im bardziej nierówne są ściany). Instaluje się je przy pomocy wkrętów i kołków rozporowych. Po wykonaniu tej części prac można przejść do rozprowadzenia przewodów. Następnie listwy dociska się do ściany i spaja ze sobą za pomocą specjalnych elementów – złączek, narożników lub kołków.

Listwy wykończeniowe
Listwy można z powodzeniem stosować nie tylko w salonie, czy pokoju, ale też kuchni lub łazience. Dzięki nim wnętrze nabiera charakteru, jest bardziej spójne, a aranżacja ciekawsza. Podłogi i listwy drewniane harmonijnie łączą się nawet z glazurą, terakotą, czy gresem. Należy przy tym pamiętać, by dobierać gatunek drewna do pomieszczenia. Dobrej jakości materiały są trwałe i odporne na wchłanianie wody oraz wysoką temperaturę. Listwy mają różnorodne kolory, mogą być ozdobne lub proste, dlatego z łatwo przy ich pomocy wykończyć wnętrze i nadać mu unikalną formę. Dzięki nim w mieszkaniu można zachować porządek, a w zależności od oczekiwań, wykreować swój własny styl – od nowoczesnego minimalizmu do klasycznej elegancji.

Przeczytaj również: DREWNO W ŁAZIENCE – CO WARTO WIEDZIEĆ?

Dodaj komentarz