Wspomnienie o Tadeuszu Łomnickim i intrygująca premiera w Teatrze Nowym


Interesująco zapowiada się bieżący tydzień w Teatrze Nowym im. Tadeusza Łomnickiego. Dziś mija dokładnie ćwierć wieku od dnia śmierci patrona tej placówki.

Przypomnijmy, że w grudniu 1991 roku Tadeusz Łomnicki rozpoczął w poznańskim Teatrze Nowym pracę nad „Królem Learem”. Do premiery jednak nie doszło, gdyż 22 lutego 1992 roku aktor zmarł podczas próby. Ostatnie słowa, jakie wypowiedział, to słowa z szóstej sceny IV aktu: „Więc jakieś życie świta przede mną. Dalej, łapmy je, pędźmy za nim, biegiem, biegiem!” W ten szczególny dzień Teatr Nowy wspomina wielką postać polskiego kina i teatru na swej Trzeciej Scenie (wejście od Zaułka Krystyny Feldman). Wszyscy zainteresowani, przybyli między godz. 12.00 a 20.00, obejrzą tam m.in. dwa filmy; pierwszy z nich, produkcji Telewizji Polskiej w Poznaniu w reżyserii Marka T. Nowakowskiego i Marzeny Witowskiej-Sabat pod tytułem „Biegiem, biegiem”, poświęcony jest pracy Tadeusza Łomnickiego nad „Królem Learem”, drugi to film dokumentalny „Łom” w reżyserii Tadeusza Pikulskiego. Ponadto przygotowano wiele ciekawych materiałów archiwalnych. Osoby chcący podzielić się swymi wspomnieniami o Tadeuszu Łomnickim, będą mogły się wpisać do księgi pamiątkowej. Wstęp na Trzecią Scenę wolny.

Drugie zaproszenie związane jest z najnowszą premierą Teatru Nowego, mianowicie sztuką Piotra Trojana, w jego reżyserii, pod intrygującym tytułem „Na obraz i podobieństwo swoje”. Plakat, z potężnym kulturystą w centrum, także bardzo intryguje. Tytuł sztuki został zaczerpnięty z Księgi Rodzaju, ale temat nie jest bynajmniej biblijny, lecz na wskroś współczesny, bo dotyczy castingu do pierwszej kolonii na Czerwonej Planecie. To nie jest żadna fantazja literacka, lecz realizowany obecnie projekt holenderskiego multimilionera, cieszący się olbrzymim zainteresowaniem. Dość powiedzieć, że do konkursowych zmagań, zgłosiło się ponad 200 tysięcy chętnych! Piotr Trojan w pracy nad spektaklem oparł się na innej własnej sztuce pt. „Mars One. Przegrani”. Ciekawe, czym trzeba się wykazać, aby zostać wysłanym na Marsa i to bez gwarancji powrotu, bo w projekcie zabrakło pieniędzy na sprowadzenie śmiałków z powrotem na Ziemię! Odpowiedź na to pytanie poznamy już w najbliższa sobotę. Dramaturgia spektaklu jest dziełem Michała Pabiana, scenografia i reżyseria świateł–Aleksandra Prowalińskiego, kostiumy-Dominiki Olszowy, muzyka elektroniczna-Marcina Janusa, choreografia-Katarzyny Wolińskiej, a video-Patrycji Płanik. Wśród aktorów zobaczymy Irenę Dudzińską(gościnnie), Alicję Juszkiewicz, Annę Langner, Martynę Zarembę-Maćkowską, Janusza Andrzejewskiego, Grzegorza Gołaszewskiego i Nikodema Kasprowicza.

Premiera w najbliższą sobotę, 25. lutego, o godz. 19.30 na Scenie Nowej (wejście od Zaułka Krystyny Feldman), kolejne spektakle 26. i 28. lutego oraz 1.,2., 17.,18., 19 i 21. marca br.

Jerzy Laskowski

Fot. Jakub Wittchen i Archiwum

 

 

Dodaj komentarz