Nowoczesna: Jedenaste – nie pal śmieci


Podczas konferencji prasowej, która poprzedziła akcję ulotkową wśród mieszkańców miasta, członkowie Nowoczesnej przedstawili swoje pomysły na to w jaki sposób można walczyć ze smogiem w Poznaniu. Wyposażeni w symboliczne maseczki i ulotki, mówili o szkodliwości zanieczyszczeń i domowych sposobach na radzenie sobie ze smogiem. Wczoraj mirniki powietrza pokazywały bardzo wysoki poziom stężenia pyłów PM10. Smog o niebezpiecznym poziomie pojawia się prawie każdego dnia w ostatnich tygodniach w Poznaniu i okolicach. Europejska Agencja Środowiska szacuje, że każdego roku zanieczyszczone powietrze przyczynia się w Polsce do śmierci 43 tysięcy ludzi. To tak jakby co roku wyginęła jedna z dzielnic Poznania.

Dziś rozpoczynamy akcje edukacyjną – będziemy systematycznie robili akcje ulotkowe, w różnych dzielnicach Poznania. Jesteśmy przekonani, że tylko większa świadomość wśród mieszkańców w tej sprawie może przyczynić się do naszego sukcesu.” – mówią członkowie poznańskiej Nowoczesnej. Uświadamiając mieszkańców, palącym w piecach starszej generacji lub kotłach , o szkodliwości palenia śmieciami i innymi materiałami, których palenie jest niebezpieczne i nielegalne, można budować postawy, które zaowocują w przyszłości, realnie wpływając na zdrowie i bezpieczeństwo poznańskich rodzin.

Przedstawione także, konkretne postulaty jakie zostaną podjęte. „Do Prezydent Miasta i Rady Miasta zwracamy się z apelem o stworzenie naszego, poznańskiego Programu Kawka, którego celem będzie dofinansowanie ze środków miejskich do wymiany starych pieców. W tym roku po raz ostatni w Poznaniu odbędzie się nabór wniosków do programu Kawka. W ciągu dwóch ostatnich lat w naszym mieście zlikwidowano prawie 500 pieców i kotłów opalanych paliwem stałym. Jest to jednak kropla w morzu potrzeb. Program powinien funkcjonować bezterminowo i we wszystkich dzielnicach miasta. Wymaga to zabezpieczenia środków w budżecie Poznania na kolejne lata. Z pewnością system będzie można dofinansować z nowego ogólnego programu Region. Jeżeli sami nie zadbamy o swoje powietrze nikt tego za nas nie zrobi! „– mówi Wojciech Chudy.

Do Rady Miasta wnosimy petycję o stworzenie sms-owego alertu smogowego przy współpracy Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa z Wydziałem Ochrony Środowiska, w ramach obecnie funkcjonującego systemu powiadamiania o zagrożeniach oraz programu eko prognozy. Informowanie władz miasta o zagrożeniu smogiem nie jest obligatoryjne, ale ich jest obowiązkiem wobec mieszkańców. Uważamy, że poznaniacy zasługują na rzetelną informację o stanie alarmowym stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu. Miasto powinno wysyłać SMS-a do mieszkańców gdy stężenie dla PM10 przekroczy poziomi alarmowania, tj. 300 mikrogramów na metr sześcienny. Należy wzmocnić politykę informacyjną, przy wykorzystaniu istniejących narzędzi.” – stwierdza Agnieszka Frąckowiak.

Pod koniec lutego Koło Nowoczesnej w Poznaniu zorganizuje debatę z zaproszonymi specjalistami na temat działań antysmogowych jakie stoją przed miastem. Dodatkowo zapowiadają udział w konsultacjach społecznych przy tworzeniu planu działań krótkoterminowych w zakresie pyłów PM, który jest opracowywany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Członkowie Nowoczesnej zapraszają wszystkich poznaniaków do włączenia się w uświadamianie swoich sąsiadów o szkodliwości palenia śmieciami itp. oraz o monitoring powietrza z wykorzystaniem aplikacji.

Dodaj komentarz