Smog nad Poznaniem


Mieszkańcy Poznania 3 lutego powinni zachować szczególną ostrożność. Tego dnia w stolicy Wielkopolski może wystąpić przekroczenie poziomu alarmowego stężeń szkodliwych dla zdrowia pyłów PM10.

 

Mimo że w Poznaniu sytuacja jest lepsza niż na południu Polski, to jednak i u nas notowane są przekroczenia norm jakości powietrza. Zwłaszcza styczeń i luty to już tradycyjnie miesiące charakteryzujące się przede wszystkim wzrostem stężeń pyłów PM10.

Jak wynika z danych Ekoprognozy dla Poznania, 3 lutego przewidywane są bardzo wysokie wartości stężeń pyłów drobnych PM10 na obszarze całego miasta, wynoszące 217 μg/m3. Nie jest to jeszcze poziom alarmowy, tak jak go określają polskie normy. Jednak po przekroczeniu wartości średniodobowej 200 µg/m3 władze zobowiązane są poinformować o nim mieszkańców, ponieważ osoby wrażliwe (dzieci, kobiety w ciąży, chorzy, osoby starsze i alergicy) mogą odczuwać poważne problemy zdrowotne.

– Osoby z grupy podwyższonego ryzyka powinny ograniczyć wychodzenie z domów do niezbędnego minimum – informuje Maja Niezborała z Wydziału Ochrony Środowiska UMP. – Osoby zdrowe mogą przebywać na zewnątrz, jednak powinny powstrzymać się przed aktywnością fizyczną i wysiłkiem na powietrzu.

Konieczne jest zaprzestanie przez mieszkańców spalania paliw stałych, w tym także drewna w piecach i kominkach. W przypadku posiadania innego alternatywnego systemu ogrzewania (z miejskiej sieci ciepłowniczej, elektrycznego albo gazowego) należy korzystać wyłącznie z niego. Jeśli jednak dom lub mieszkanie jest ogrzewane tylko piecem węglowym, w tych dniach należy stosować wyłącznie węgiel dobrej jakości.

– Trzeba podkreślić, że z uwagi na wyjątkowo niekorzystne warunki atmosferyczne każdy ładunek zanieczyszczeń, nawet ten „niewielki” z naszego punktu widzenia, jest dodatkowym obciążeniem, kumulującym się i powodującym lokalnie kolejne pogorszenie jakości powietrza – wyjaśnia Maja Niezborała. – Zwróćmy więc uwagę sąsiadom, którzy być może nie są świadomi zagrożeń, żeby przestali korzystać z paliw stałych, w tym także drewna w kominku. W wyniku spalania drewna emitowane jest 2 razy więcej pyłów niż węgla dobrej jakości! Trzeba też pamiętać, że zgodnie z ustawą o odpadach kategorycznie zabronione jest spalanie w paleniskach domowych jakichkolwiek odpadów, w tym płyt wiórowych, pilśniowych i impregnowanego drewna z mebli czy palet.

Podczas wysokiego stężenia zanieczyszczeń nie powinno się korzystać z pojazdów napędzanych silnikami Diesla, które nie są wyposażone w filtry cząstek stałych. Emisja zanieczyszczeń z tego rodzaju silników jest 100 razy większa niż z silników benzynowych! By ograniczyć ruch samochodowy i zanieczyszczenia, jakie generuje, kierowcy i pasażerowie taki aut powinni korzystać z komunikacji miejskiej. Obowiązuje też zakaz używania spalinowego sprzętu ogrodniczego.

Źródło: poznan.pl/Lilia Łada/biuro prasowe/WOŚ UMP

Dodaj komentarz