Poznań: Od dziś z psem wejdziesz na plac zabaw, ale nie do każdego parku


1 lutego przestają obowiązywać niektóre zapisy, przyjętego przez poznańskich radnych w 2013 roku, Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Poznania. Od tego dnia psy w Poznaniu mogą przebywać m.in. na terenach placów gier i zabaw, plaż, kąpielisk i boisk. Nie oznacza to jednak, że do każdego miejskiego parku można wejść z czworonożnym pupilem. Jednak i to niebawem może się zmienić.

 

Dotychczasowe, restrykcyjne przepisy, nakładające szereg zakazów w poruszaniu się po przestrzeni publicznej dla psów i ich właścicieli, zostały uznane w grudniu przez sąd za niezgodne z prawem. Miasto nie odwołało się od tej decyzji. Wyrok sądu jest prawomocny, zakazy uchwalone przez Radę Miasta zostały uchylone. Można więc wejść z psem na plac zabaw, teren kąpieliska czy szkolnego boiska. Oczywiście pod warunkiem trzymania go na smyczy, a w przypadku ras agresywnych – również w kagańcu.

Zakaz wprowadzania psów do parków nie był przedmiotem grudniowego wyroku sądu. Zresztą – w przypadku zdecydowanej większości obiektów pozostających w gestii Zarządu Zieleni Miejskiej (ZZM) takich zakazów nie ma.

Każdy z miejskich parków i zieleńców ma swój regulamin, stworzony po konsultacjach z radami osiedli. Te przepisy wciąż obowiązują.

– W regulaminach zdecydowanej większości podlegających nam parków i zieleńców nie ma żadnych zapisów zakazujących wprowadzania na ich teren psów. Można znaleźć je w regulaminach zaledwie 9 spośród obiektów. Są to m.in. parki im. Chopina, Kurpińskiego i Maciejewskiego, Ogród Zamkowy im. Ofiar Katynia i Sybiru oraz zieleńce – Zielone Ogródki im. Zbigniewa Zakrzewskiego, Marii Skłodowskiej-Curie, zieleniec przy pl. Kolegiackim. Zakaz wprowadzania psów obowiązuje również w parku Wilsona – wylicza Tomasz Lisiecki, dyrektor ZZM.

Zapisy zakazujące czworonogom wstępu do tych nielicznych parków i zieleńców wprowadzono do regulaminów najczęściej ze względu na zabytkowy charakter miejsca, albo dla ochrony specyficznych i wrażliwych nasadzeń. Każdego, kto postępował będzie niezgodnie z obowiązującym regulaminem i mimo zakazu wejdzie z psem na teren tych parków i zieleńców, funkcjonariusze Straży Miejskiej mogą – podobnie jak za nieposprzątanie po swoim pupilu – ukarać mandatem.

Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy Straży Miejskiej, przypomina, że w 11 poznańskich parkach są wyznaczone tereny do psiej rekreacji. Psy mogą tam biegać swobodnie, pod warunkiem, że są w kagańcu.

– Mamy też w Poznaniu najwięcej w Polsce, bo aż 7 psich wybiegów –  ogrodzonych terenów, na których można spuścić czworonoga bez smyczy i bez kagańca – dodaje.

Poznań chce jeszcze mocniej otworzyć się na zwierzęta w przestrzeni publicznej. Miejscy urzędnicy pracują nad liberalizacją przepisów.

– Rozpoczęliśmy prace nad nowym systemem uczestnictwa psów i ich właścicieli w  przestrzeni publicznej. Będzie on dotyczył również obecności psów w parkach, w których wydzielone zostaną obszary dostępne dla czworonogów i miejsca, do których nie będą miały wstępu – wyjaśnia Ziemowit Borowczak, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej Urzędu Miasta Poznania.

Źródło: poznan.pl/Jacek Łakomy/biuro prasowe

Dodaj komentarz