Koniec programu MdM – czy będzie trudniej o zakup mieszkania?


Rządowy program „Mieszkanie dla Młodych” działa do końca 2018 roku i nie będzie kontynuowany. Obecnie można składać już tylko wnioski o dopłaty w drugiej połowie 2017 i w 2018 roku. Rządzący proponują jednak nowe projekty wsparcia dla osób, które marzą o własnym mieszkaniu.

Program MdM kończy się w 2018 roku

Program „Mieszkanie dla Młodych” to pomoc państwa skierowana do osób kupujących lub budujących swoje pierwsze nieruchomości. Początkowo obowiązywał tylko na rynku pierwotnym, ale w 2015 został poszerzony o rynek wtórny. W ramach MdM osoby do 35. roku życia mogą uzyskać dofinansowanie wkładu własnego na mieszkanie, a w przypadku budowy domu jednorodzinnego także częściowy zwrot podatku VAT za materiały budowlane. Program MdM został zaplanowany na lata 2014-2018. Do tej pory skorzystało z niego niemal 60 tysięcy osób. W ramach projektu udzielono łącznie wsparcia w wysokości 1,4 miliarda złotych. Dziś już wiadomo, że program nie będzie przedłużony – przestanie obowiązywać wraz z końcem 2018 roku.

MdM – czy można jeszcze składać wnioski?

Limit dofinansowań z programu MdM na rok 2017 został już wyczerpany w 50%. W związku z tym przyjmowanie wniosków jest tymczasowo wstrzymane i ruszy ponownie w styczniu 2017. Wtedy zostanie odblokowana druga połowa środków przewidziana w budżecie programu na ten rok. W dalszym ciągu można jednak składać wnioski o dofinansowanie, które zostanie wypłacone w roku 2018. Kwota wsparcia finansowego przewidziana na rok 2018 to 762 miliony złotych.

Co zamiast MdM?

Koniec programu MdM nie oznacza, że państwo przestanie wspierać osoby, które nie mają pieniędzy na zakup własnego mieszkania. We wrześniu 2016 rząd zapowiedział uruchomienie Narodowego Programu Mieszkaniowego, zwanego potocznie programem Mieszkanie Plus. Jego główne założenia to:

  • budowa tanich mieszkań na wynajem z możliwością późniejszego wykupienia przez lokatorów,
  • obniżenie kosztów budowy mieszkań poprzez wykorzystanie gruntów publicznych,
  • zachęcania do otworzenia kont oszczędnościowych i systematycznego odkładania na mieszkanie,
  • uchwalenie i uproszczenie istniejącego już prawa, które pozwoli na łatwiejsze regulowanie rynku mieszkaniowego.

Szczegóły nie są jeszcze do końca znane, ale zostały już rozpoczęte prace nad ustawami, które mają pomóc we wprowadzeniu programu. Jest to projekt długofalowy, a jego skutki mają sięgać nawet roku 2030.

Dodaj komentarz