Centrum Inicjatyw Rodzinnych już otwarte!


To pierwsza taka instytucja w Polsce. W Centrum Inicjatyw Rodzinnych można m.in. poznać ofertę poznańskich przedszkoli i szkół, zdobyć informacje na temat świadczeń czy dowiedzieć się o interesujących wydarzeniach kulturalnych. Siedzibą placówki jest lokal w Arkadii. Poznańskie rodziny mogą korzystać z jej usług od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 18.00.

– Centrum to dowód na to, że miasto stawia na wielopokoleniowy dialog. Poprzez placówkę chcemy poznać przede wszystkim potrzeby rodzin, dowiedzieć się, co możemy zrobić, aby pomóc im w codziennym życiu. Dla rodzin centrum będzie źródłem wiedzy o projektach skierowanych właśnie do nich, na przykład karcie dla rodzin 3+ czy różnych świadczeniach. Rodzice będą mogli tu również skorzystać z usług wielu specjalistów. Dzięki tej instytucji będziemy starali się także angażować społeczeństwo do tworzenia inicjatyw oddolnych i organizowania projektów dla wszystkich poznaniaków, niezależnie od wieku – mówi zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski.

Centrum Inicjatyw Rodzinnych działa w ramach Poznańskiego Centrum Świadczeń. Siedziba CIR mieści się w Arkadii, przy ul. Ratajczaka 44 – tuż obok Centrum Informacji Miejskiej. Placówka jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10-18.

– Centrum Inicjatyw Rodzinnych będzie promowało rodzinę i jej rozwój, wspierało inicjatywy międzypokoleniowe, doradzało w zakresie wiedzy o rodzinie i dla rodziny oraz informowało mieszkańców o różnych projektach. Typowym zadaniem placówki będzie m.in. wydawanie kart dla rodzin 3+, udzielanie informacji i porad, realizacja projektów w zakresie polityki prorodzinnej Poznania czy organizacja wydarzeń dla rodzin np. z okazji dnia dziecka czy mikołajek – wyjaśnia Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Pomysłodawcą placówki jest Elżbieta Lachmann z Fundacji „Głos dla Życia”, zainspirowana podobnymi rozwiązaniami w Niemczech. Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, podkreślał ogromne zaangażowanie partnerów społecznych w powstanie centrum. Podziękował także pracownikom urzędu oraz Radzie Miasta Poznania.

– W ramach pisania koncepcji centrum byliśmy w Hanowerze, byliśmy też w Ostrawie, gdzie podglądaliśmy dobre praktyki. Na marginesie powiem, że tam w podobnych jednostkach pracuje od 60 do 80 osób. Tutaj zaczynamy skromnie, ale wierzę, że rzecz będzie się rozwijać. Życzę by to miejsce tętniło życiem, żeby była tutaj rzetelna informacja, doradztwo i dużo inicjatyw – przekonuje Elżbieta Lachman.

źródło www.poznan.pl / Daria Pertek/biuro prasowe UM Poznania

Dodaj komentarz