Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego bez asysty wojskowej


Obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego bez asysty wojskowej. Marszałek województwa wielkopolskiego, Marek Woźniak nie zaprosi wojska, bo wiązałoby się to z odczytaniem apelu smoleńskiego, co jego zdaniem nie ma związku z powstaniem.

– Przez lata wypracowaliśmy dobry wzór i będziemy go realizować – poinformował Marek Woźniak. –  Niestety, jednego elementu zabraknie, co stwierdzam z przykrością. Rezygnujemy w tym roku z udziału Wojska Polskiego, bo wiązałoby się to z odczytaniem tzw. apelu smoleńskiego, który nie ma związku z powstaniem. Wiemy, że ta sprawa nie podlega negocjacji, doświadczyliśmy tego podczas tegorocznych obchodów powstania Polskiego Państwa Podziemnego i zeszłorocznej rocznicy wybuchu powstania. Znamy treść apelu, jaki MON przesłało nam na tegoroczne obchody pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Jego stanowisko jest w tej kwestii nieugięte. Z ogromnym żalem zrezygnowałem z ceremoniału wojskowego, bo osobiście jestem do niego bardzo przywiązany. Rocznica wybuchu powstania jest świętem regionalnym i apolitycznym, na które zawsze zapraszaliśmy wszystkich, bez względu na sympatie polityczne. Nie mogę się jednak zgodzić na wykorzystanie Wojska Polskiego jako narzędzia bieżącej propagandy politycznej. Nasz szacunek ofiarom katastrofy smoleńskiej i żołnierzom wyklętym oddajemy co roku w Warszawie na cmentarzu powązkowskim tego samego dnia, po zakończeniu uroczystości związanych z powstaniem wielkopolskim.

Obchody rocznicy wybuchu powstania potrwają trzy dni. Rozpocznie je 26 grudnia inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego na dworzec letni w Poznaniu. 27 grudnia złożone zostaną kwiaty na mogile generała Stanisława Taczaka na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Na Placu Wolności stanie obóz powstańczy. Odbędzie się, podobnie jak w roku ubiegłym, II Bieg Powstania Wielkopolskiego. Bieg na dystansie 10 km wystartuje z poznańskiego placu Wolności o godz. 19.00, a jego trasa będzie wiodła wśród miejsc związanych z powstaniem: m.in. ulicami Ratajczaka i Taczaka, przy cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan oraz obok hotelu Bazar.

– Dzięki współpracy z marszałkiem udało nam się zorganizować bieg godny rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego – podkreślił Rafał Gabrysiak, wiceprezes Stowarzyszenia „Bieg Powstania Wielkopolskiego”. 1000 biegaczy zadeklarowało już udział w tegorocznej edycji. Na trasie biegu, który otrzymał atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki zaaranżowano wiele nowych atrakcji dla całych rodzin.

28 grudnia uroczystości przeniosą się do Warszawy. Do udziału w świętowaniu 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego marszałek Marek Woźniak  zaprosił prezydenta Andrzej Dudę i  wojewodę wielkopolski Zbigniewa Hoffmanna.

W obchody 98. rocznicy Powstania Wielkopolskiego włączają się także: Muzeum Walk Niepodległościowych, Filharmonia Poznańska, Chorągiew Wielkopolska Związku Harcerstwa Polskiego, Poznański Chór Nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskiego, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu oraz Fundacja PGNiG.

Dodaj komentarz