Herbata idealna na zimowe wieczory – jak przyrządzić rozgrzewającą herbatę?


Im zimniej robi się za oknem, tym chętniej zaszywamy się w domowym zaciszu z kubkiem gorącej herbaty. Dziś zdradzamy Wam, czego dodać do naparu, aby był najlepszą receptą na mróz i śnieg!

Hot mug of tea warming woman's hands in retro woollen jumper. Wooden table

Imbirowa walka z zimowymi dolegliwościami

Imbir jest doskonałym dodatkiem do zimowych herbat – już sam smak, jaki nadaje naparowi jest świetnym powodem, żeby popijać herbatkę z imbirem! Przede wszystkim jednak warto sięgnąć po imbir ze względu na jego prozdrowotne właściwości.

Korzeń imbiru jest bogatym źródłem substancji przeciwzapalnych i odkażających, odnajdziemy w nim również sporą dawkę witaminy C. Herbatka imbirowa pomoże nam zwalczyć wszelkie przeziębienia, wesprze także profilaktycznie odporność.

Najlepsze efekty osiągniemy używając świeżego korzenia imbiru. Po obraniu możemy go do herbaty zetrzeć, dodać w formie plasterków lub kosteczek.

Poczuj miętę do mięty pieprzowej

Mięta pieprzowa w herbacie świetnie orzeźwia, ale też przegania przeziębienia i wszelkie choroby grypopodobne. Zresztą jej druga nazwa – mięta lekarska – nie wzięła się znikąd.

Mięta działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwbólowo. Żeby napić się miętowej herbatki, zalewamy liście mięty (pół łyżki na jedną porcję) gorącą wodą i parzymy przez 10 minut. Następnie napar odcedzamy i… pijemy!

Gdy zachorujemy, możemy też sięgnąć po miętę pod postacią olejku – za jego pomocą przy nacieraniu pozbędziemy się kataru, a przy inhalacjach uwolnimy się od nieżytów oskrzeli i gardła. Kilka kropel warto dodać także do kąpieli.

Owocowy zawrót głowy, który postawi Cię na nogi

Owoce to źródło zdrowia: zawierają cenne mikro- i makroelementy, witaminy. Owocowe herbatki to doskonały sposób na zimowy mróz – rozgrzeją, a przy okazji wspomogą organizm w walce z przeziębieniami, grypą i innymi chorobami. Do herbaty najlepiej dodawać owoce suszone, domowe konfitury lub soki.

Witaminę C możesz czerpać z owoców dzikiej róży, berberysu lub głogu. Jeśli lubisz herbatę pachnącą jabłkami i cytrynami, koniecznie sięgnij po owoce pigwowca!

Maliny i jeżyny działają napotnie i wzmacniająco – dlatego pomogą nawet wtedy, gdy już odczuwasz pierwsze objawy zbliżającej się choroby. Moc kryje się nie tylko w owocach, ale przede wszystkim w liściach.

Chcesz poznać inne herbaciane sposoby na zimę? Zapraszamy na www.herbata.info – znajdziesz tu ciekawe informacje i inspirujące przepisy!

Dodaj komentarz