W Poznaniu odbyła się premiera filmy JAROCIN, PO CO WOLNOŚĆ (GALERIA)


W poznańskim kinie Rialto odbyła się ogólnopolska premiera filmu ,,JAROCIN, PO CO WOLNOŚĆ”. Tego samego dnia film wszedł na ekrany wybranych kin studyjnych w całej Polsce.

JAROCIN, PO CO WOLNOŚĆ 25


Na rozgrzewkę przed pokazem odbył się szybki i energetyczny koncert: BRUDNE DZIECI SIDA, czyli Patyczak i jego gitara koncertowo wprowadziły publiczność w festiwalowy klimat!

– W lipcu tego roku, podczas Jarocin Festiwal, pokazywaliśmy film na pokazach specjalnych w Jarocinie. Było dla nas oczywiste, że to mieszkańcy Jarocina i uczestnicy festiwalu powinni ten film zobaczyć jako pierwsi. Cieszymy się, że dzięki wsparciu Urzędu Miasta Poznania oraz marszałka województwa wielkopolskiego ogólnopolska premiera filmu obędzie się w samym sercu Wielkopolski – mówi Aneta Zagórska, producentka filmu.

W poznańskim kinie Rialto zgromadzili się bohaterowie filmu, osoby związane z Jarocinem oraz fani festiwalu. Premierze towarzyszyła  debata #PoCoWolność, którą poprowadzili Witold Bereś i Marcin Kostaszuk. W rozmowie udział wzieli reżyserzy filmu: Marek Gajczak i Leszek Gnoiński, jego bohaterowie: Henryk Tomczak, Tomasz Budzyński, Grzegorz Kmita – Patyczak oraz muzyk młodego pokolenia Michał Wiraszko.

JAROCIN, PO CO WOLNOŚĆ to pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny obejmujący całą historię festiwalu – od jego początków w latach 60. i 70. przez eksplozję popularności w latach 80. po trudne lata 90. i współczesność. Podróż przez kilka dekad ukazuje wyjątkową siłę muzyki, która w staje się głównym bohaterem, a zarazem narratorem filmu. Opowieść ta tworzona jest nie tylko wspomnieniami rockowych buntowników i jarocińską ścieżką dźwiękową, ale także unikalnymi materiałami archiwalnymi i niepublikowanymi dotąd amatorskimi nagraniami.

W dokumencie znalazły się barwne opowieści osób, które występowały w Jarocinie, m.in.: Dariusza „Maleo” Malejonka, Pawła „Gumy” Gumoli, Grzegorza Kmity – Patyczaka, Tomasza Budzyńskiego, Roberta Brylewskiego, Krzysztofa „Grabaża” Grabowskiego, Marka Piekarczyka, Muńka Staszczyka, Kazika Staszewskiego. Głos zabrali również organizatorzy festiwalu, m.in. Walter Chełstowski i Jurek Owsiak, władze samorządowe Jarocina, a nawet ówczesny szef lokalnej milicji.

Uroczysta premiera filmu organizowana była pod honorowym patronatem marszałka województwa wielkopolskiego.

Fot. Dariusz Skorupiński

 

 

Dodaj komentarz