Gmina Komorniki to miejsce najchętniej wybierane do życia w Polsce, zaraz potem Dopiewo. Wysoko Rokietnica


Gmina Komorniki to miejsce najchętniej wybierane do życia w Polsce. Największy dodatni współczynnik migracji w 2015 r. w rankingu JST Zrównoważonego Rozwoju odnotowują właśnie Komorniki. Tuż za Komornikami znalazło się wchodzące w skład aglomeracji poznańskiej Dopiewo.

komorniki widok

W ostatnim roku, podobnie jak w poprzednich latach, nastąpił zauważalny wzrost napływu ludności na teren gminy Komorniki, z tą tylko różnicą, że w 2015 roku Komorniki osiągnęły najwyższy wskaźnik migracji w Polsce. Do tej gminy napłynęło aż 47,71 osób na 1000, odpływ ludności na 1000 mieszkańców wyniósł 11,18 (współczynnik odpływu: – 11,18), a więc saldo migracji wyniosło 36,52. Zaraz za Komornikami znalazło się również wchodzące w skład aglomeracji poznańskiej Dopiewo, którego saldo migracji wyniosło 36,03. Na trzecim miejscu uplasowała się Czernica z województwa dolnośląskiego z saldem migracji 35,29. Ósme miejsce w Polsce zajmuje Rokietnica, dziewiąte Kleszczewo, 12. Kórnik, a 19. Tarnowo Podgórne.

Napływ i odpływ ludności jest szczególnie charakterystyczny dla wielkich miast, których mieszkańcy poszukując bardziej komfortowych warunków życia osiedlają się na terenach podmiejskich. Są to obszary, które utraciły dawny wiejski charakter i cechują się rozwiniętą infrastrukturą mieszkaniową, usługową i handlową oraz wygodnym połączeniem komunikacyjnym z sąsiednim dużym ośrodkiem miejskim.

Efekt suburbanizacji, a więc wyludnianie się centrów miast na rzecz rozwoju terenów podmiejskich jest widoczny na przykładzie Poznania, którego saldo migracji jest już od lat ujemne. W 2015 roku miasto straciło ponad 12 osób na 1000 (-12, 36), zyskało 9,55 osób na 1000, zatem saldo migracji wyniosło – 2,81.

Z przygotowanego ogólnopolskiego rankingu bilansu migracji wynika, że 867 gmin (tj. 34,99 %) miało ten bilans dodatni, 29 (tj. 1,17 %) – zerowy, a pozostałe 1.582 (tj. 63,84 %) – ujemny.

Poniżej znajduje się zestawienie tabelaryczne, w którym ujęto Poznań i 17 otaczających go gmin powiatu poznańskiego (typ gminy W – to wiejski, M-W miejsko-wiejski, M – miejski). W trzech kolumnach szarym tłem oznaczono najmniejsze i największe wartości liczbowe.

tabela_migracje

Karina Lapis, Urząd Gminy Komorniki

Zdjęcie Archiwum UG Komorniki

2 komentarze

  1. Hejto pisze:

    Środy Wielkopolskiej nikt nie wybiera bo mieszkają tu same pustaki! Ha ha ha ha ha!

    • Barbara pisze:

      Środy WLKP nikt nie wybiera bo tu są przedstawione tylko gminy z powiatu poznańskiego a środa to już pwiat średzki drogi hejto

Dodaj komentarz