FRISBEE w Ogrodzie Jordanowskim nr 2 w Poznaniu


Od listopada w Ogrodzie Jordanowskim nr 2 znajdujący się przy skrzyżowaniu ulic Przybyszewskiego i Bukowskiej w Poznaniu odbywają się regularne i bezpłatne zajęcia dla młodych poznaniaków z frisbee. Oferta skierowana jest również do szkół, które mogą przychodzić całymi klasami na specjalne zajęcia pod okiem trenera Artura Bąka.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Pomysłodawcą akcji „ULTIMATE w Ogrodzie Jordanowskim nr 2” jest nauczyciel wychowawca i trener Artur Bąk. – Tym razem w zajęciach wzięli udział uczniowie z II klasy gimnazjalnej z ZSO X. Większość uczniów pierwszy raz uczestniczyła w tego typu grze. Po rozgrzewce, ćwiczeniach techniki rzutu i chwytu nadszedł czas na grę. Uczniowie szybko przyswoili zasady, a gra z minuty na minutę była coraz ciekawsza – mówi Bąk.

Wcześniej z zajęć skorzystało już liczne grono uczniów Gimnazjum nr 60, którzy wraz z nauczycielami poznawali zasady i triki związane z FRISBEE. Placówka zorganizowała także pierwszy turniej z udziałem wychowanków, uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 27 oraz poznańskiego zespół Ultimate „Uwaga Pies”.

Natomiast w tygodniu w godzinach późno popołudniowych przy sztucznym świetle na terenie Ogrodu Jordanowskiego nr 2 odbywają się zajęcia dla wszystkich chętnych młodych poznaniak. Bezpłatne zajęcia odbywają się w poniedziałki w godz. 17.45-18.45, wtorki w godz. 18:00-18:45 i piątki w godz. 17:30-18:30.

– Zapraszamy również poznańskie szkoły do wzięcia udziału w promocji gry ULTIMATE i specjalne zajęcia dla klas. Wystarczy skontaktować się z naszą placówką elektronicznie wysyłając zapytanie na adres e-mail: arturbak1991@gmail.com . Terminy do uzgodnienia – dodaje Bąk.

Przypomnijmy, że FRISBEE jest grą zespołową, która powstała pod koniec lat 60. XX wieku. W tej dyscyplinie odbywają się Mistrzostwa Europy, Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Sportów Nieolimpijskich, Mistrzostwa Polski. Oprócz zwykłego rzucania frisbee można rozgrywać mecze. Jest to gra wszechstronna łącząca w sobie elementy biegu, podania, celności, orientacji, komunikacji, zespołowości.

Polega ona na wymianie podań między zawodnikami, tak by złapać dysk w strefie punktowej. Z dyskiem nie można biegać, a po podaniu zawodnicy szukają miejsca na boisku, w którym mogą otrzymać dysk. Gra rozwija umiejętność zachowań fair play. W meczu frisbee nie ma sędziego, a wszystkie sporne kwestie rozstrzygają między sobą zawodnicy, którzy brali udział w danej akcji

Frisbee jest grą zespołową chętnie graną przez młodzież na cały świecie, a w Polsce dopiero raczkującą. Celem akcji „FRISBEE w Ogrodzie Jordanowskim nr 2” jest pokazanie dzieciom nowej gry, zachęcenie do aktywnego uczestnictwa w zajęciach sportowych. Patronem medialnym akcji jest dwutygodnik „Nasz Głos Poznański”.

Tomasz Woźniak

Dodaj komentarz