Lusowiacy zachwycili podczas gali z okazji 20-lecia (GALERIA)


W dniu Święta Niepodległości hala OSiR w Tarnowie Podgórnym wypełniona była po brzegi. Świadczy to najlepiej o tym, ilu fanów i sympatyków ma Zespół Pieśni i Tańca „Lusowiacy”.

Lusowiacy 23

Jubileusz 20-lecia działalności grupy był okazją, by pokazać pełnię jej możliwości. Doskonale znany nie tylko w gminie Tarnowo Podgórne, ale i daleko poza jej granicami zespół, który pod kierownictwem Krystyny Semby działa w GOK „SEZAM”, zaserwował publiczności ponad trzygodzinne, multimedialne show. Słowo to nie jest na wyrost, program był pełen zaskoczeń, a oglądało się go z prawdziwą przyjemnością.

Pierwszą niespodzianką był wykonany już na samym początku, wzruszający polonez pokoleniowy. Najstarsi i najmłodsi mieszkańcy Lusowa, w pięknych strojach przywitali publiczność, skrzętnie wykorzystując każdy kawałek niemałej sceny.

Po krótkim otwarciu jubileuszu przez wójta gminy Tarnowo Podgórne Tadeusza Czajkę, mieliśmy okazję usłyszeć wiązankę pieśni patriotycznych z towarzyszeniem prowadzonej przez Waldemara Łyczykowskiego kapeli „Po Zagonach”, która akompaniowała „Lusowiakom” przez większość koncertu.

Ale nie tylko! Kolejny punkt programu, czyli walc „Nad pięknym modrym Dunajem”, grupa zatańczyła do muzyki wykonywanej przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą Gminy Tarnowo Podgórne pod dyrekcją Pawła Joksa. Na scenie pojawił się także chór: rozśpiewane grono przyjaciół, współtworzących do niedawna Zespół Pieśni i Tańca „Wielkopolska” pod dyrekcją chórmistrza „Lusowiaków”, Zdzisława Pawlaczyka. Młodzieżowa Orkiestra Dęta nadawała rytm także wykonanemu na zakończenie pierwszej części Mazurowi ze „Strasznego Dworu”.

Zespół „Lusowiacy”, dzięki choreografiom Dariusza Jezierskiego, doskonale odnalazł się w klasycznym repertuarze. W czasie koncertu oczywiście nie mogło jednak zabraknąć także prezentacji folkloru z różnych części Polski. Zobaczyliśmy tańce i przyśpiewki wielkopolskie, lubelskie, śląskie, beskidzkie, nowosądeckie i krakowskie. Wszystkie w adekwatnych, robiących wrażenie i dopracowanych strojach, znakomicie przygotowane choreograficznie i zaśpiewane na żywo przez członków zespołu. Szeroki repertuar „Lusowiaków” uzupełniły pieśni ludowe i scenki rodzajowe („Koza”).  Czasem aż trudno było uwierzyć, że nie są oni profesjonalistami, a pasjonatami tańca i śpiewu.

Wśród gości pojawiło się też kolejne pokolenie artystów, którzy cenią tradycję naszych ojców. Mowa o Dziecięcym Zespole Pieśni i Tańca Ludowego „Modraki” pod kierownictwem artystycznym Agnieszki Dolaty, który z towarzyszeniem własnej kapeli wykonał Dziecięcą Zabawę Wielkopolską. Donośne głosy i radość dzieci także robiły wrażenie.

Na samym końcu, Zespół Pieśni i Tańca „Lusowiacy” został dosłownie zasypany życzeniami i gratulacjami, m. in. od posła Waldy Dzikowskiego, przedstawicieli powiatu poznańskiego, wójta gminy Tarnowo Podgórne, dyrektora GOK „SEZAM” Szymona Melosika oraz zaprzyjaźnionych zespołów i stowarzyszeń. Oby wszystkie serdecznie życzenia się spełniły, a ćwierćwiecze „Lusowiaków” było równie efektowne!

Jarek Krawczyk

Fot. Damian Nowicki

Dodaj komentarz