Badanie ABR – jak wygląda oraz przygotowanie do niego


Na badanie ABR dziecko może zostać wysłane przez logopedę, który podczas konsultacji zaobserwuje potencjalne zaburzenia ze strony komunikacji z dzieckiem ( lub dorosłym ) lub będzie miał podejrzenia nieprawidłowego rozwoju mowy.

badanie ABR

Logopeda skieruje pacjenta do gabinetu laryngologicznego, w którym będzie mogło zostać wykonane badanie.Dlaczego ABR?

Badanie ABR, czyli badanie obiektywne, jest jednym z badań, które w przeciwieństwie do badań psychoakustycznych – jak audiometria, gdzie pojawienie się słyszalnych dla niego dźwięków pacjent sygnalizuje w ustalony wcześniej z lekarzem sposób – nie wymaga zaangażowania ze strony pacjenta. Badaniu podlega rzeczywisty stan słuchu pacjenta, który określany jest na bazie rejestracji zjawisk elektrycznych wywołanych przez pień mózgu, w czasie emisji bodźców dźwiękowych.

Badanie ABR pozwala na sprawdzenie stanu słuchu u osób, dla których współpraca podczas tradycyjnego badania słuchu ( audiometrii ) jest niemożliwa. Najczęstszą grupę pacjentów, którzy poddani zostają ABR, stanowią dzieci, a także osoby niepełnosprawne.

Badanie ABR – jak wygląda?

Przed rozpoczęciem badania do głowy pacjenta zostają przyczepione 4 elektrody. Dodatkowo pacjent otrzymuje słuchawki – często douszne – z których wydobywać będą się sygnały dźwiękowe. Podobnie, jak podczas badania audiometrycznego, dźwięki odtwarzane są kilkukrotnie, w różnych natężeniach. Elektrody dotykające głowy pacjenta, mierzą reakcje nerwowa pnia mózgu, a pobrane dane wysyłają do urządzenia pozwalającego na ich analizę.

Badanie obiektywne ABR jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Przeprowadza się je podczas snu lub w stanie spoczynku. Do otrzymania prawidłowych odczytów z badania, wskazujących na rzeczywisty stan słuchu pacjenta, niezbędne jest zachowaniu podczas badania spokoju i względny brak ruchu – dzięki czemu mózg nie będzie reagował na inne bodźce dźwiękowe.

Jeśli osoba badan jest nadpobudliwa lub nie potrafi zachować spokoju, konieczna jest narkoza.

Przygotowanie do badania

Badanie może zostać przeprowadzone w każdym wieku, gdy inne badania z udziałem pacjenta nie dają jednoznacznych rezultatów na temat jego zdrowia drogi słuchowej. Przed badaniem zaleca się oczyszczenie wnętrza ucha z nadmiaru woskowiny usznej, a także usunięcie wszelkich ciał obcych.

Gdy badaniu zostaje poddane dziecko, rodzicom zaleca się, aby zostało ono zaplanowane w czasie codziennej drzemki dziecka. W przypadku, gdy nie jest to możliwe, rodzice proszeni są o przesunięcie pory karmienia i drzemki, co spowoduje, że szanse na przespanie całego badania przez dziecko wzrosną.

Narkoza – jak się do niej przygotować?

Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że lekarz będzie chciał wprowadzić dziecko w stan narkozy, warto dostosować się do wskazań lekarza. Od północy w dniu poprzedzającym badanie, dziecko nie powinno spożywać stałych pokarmów. Jako napój podawać mu można jedynie wodę lub soki bez miąższu.

Niektóre gabinetu dysponują aparaturą, która pozwala na nieusypianie pacjenta podczas badania. Bez obaw o zafałszowanie jego wyników.

Artykuł promujący gabinet Gaudium – profesjonalny laryngolog z Poznania

Dodaj komentarz