Certyfikaty dla rogali świętomarcińskich na 2016 rok rozdane


106 cukierni otrzymało 3 listopada certyfikat, który uprawnia do wypieku tradycyjnych rogali świętomarcińskich i potwierdza ich zgodność z oryginalną recepturą. Dzięki temu mieszkańcy Poznania wiedzą, gdzie mogą kupić prawdziwy i regionalny przysmak.

 

rogale 15

W 1891 roku proboszcz parafii pw. Św. Marcina w Poznaniu ks. Jan Lewicki zaapelował z ambony do wiernych, aby wzorem patrona parafialnej wspólnoty zrobili coś dla biednych. Na apel odpowiedział jeden z poznańskich cukierników Józef Melcer, który upiekł 3 blachy rogali i przyniósł je pod kościół. Nie wiedzieli, że w ten sposób rozpoczynają w Poznaniu niezwykłą tradycję. W pierwszych latach każdego roku pod kościołem na imieniny patrona parafii biedni mogli najeść się do syta, a bogatsi kupowali ten niezwykły cukierniczy przysmak. Zwyczaj wypieku rogali od 1901 roku przejęło Stowarzyszenie Cukierników. Mimo wojen i trudnych czasów tradycja wypiekania rogali świętomarcińskich na 11 listopada przetrwała w Poznaniu do dziś. Od 19 listopada 2008 roku rogal świętomarciński szczyci się unijnym znakiem geograficznym. Od tego dnia obowiązuje unijne rozporządzenie nadające rogalowi certyfikat „Produktu o Chronionej Nazwie Pochodzenia w Unii Europejskiej”. Oznacza to, że poznański smakołyk trafił na prestiżową listę regionalnych specjałów, które powstają z lokalnych surowców, według oryginalnych przepisów. Dzięki temu tylko zakłady cukiernicze w Poznaniu oraz w wyznaczonych powiatach Wielkopolski mogą wypiekać ten niezwykły produkt.

Piotr Kobylarek, reprezentujący restaurację „Drukarnia Skład Wina i Chleba” po odebraniu certyfikatu powiedział: – Nasze poznańskie rogale mają niepowtarzalny smak ze względu na wyjątkową recepturę. Wyrabia się je ręcznie z ciasta drożdżowego uszlachetnianego tłuszczem z dodatkiem aromatu cytrynowego . Ciasto zwane też ciastem pół francuskim, warstwowym , które po upieczeniu ma charakterystyczne warstwy, tzw. listki. Drugim niezbędnym składnikiem jest masa z mielonego, białego maku z dodatkiem okruchy biszkoptowej, orzechów, rodzynek, skórki pomarańczy oraz innych kandyzowanych owoców i aromatu migdałowego. Połączenie tych dwóch składników daje nam efekt w postaci „Rogala Świętomarcińskiego” o niepowtarzalnym smaku i aromacie. Jesteśmy dumni, że jako restauracja otrzymaliśmy certyfikat. Dodajmy, że waga rogala nie powinna przekraczać 250 gramów.

Od kilku lat Cech Piekarzy i Cukierników w Poznaniu dokonuje potwierdzenia jakości „Rogali Świętomarcińskich”. Aby cukiernia mogła określić swoje rogale takim mianem  musi otrzymać numerowane Świadectwo Jakości Handlowej.

3 listopada aż 106 zakładów piekarsko – cukierniczych otrzymało prestiżowe certyfikaty. Tylko u takich producentów możemy nabyć oryginalne rogale. Jak usłyszeliśmy od cukierników przygotowania już zostały rozpoczęte, gdyż imieniny Św. Marcina już 11 listopada.

Ireneusz Antkowiak
Fot. Hieronim Dymalski i Angelika Kobylarek

Dodaj komentarz