Sala Wielka i jaka nowa


Po pięciu latach od powstania koncepcji i po dwóch latach od rozpoczęcia przebudowy – oto wreszcie jest: zmodernizowana, nowoczesna Sala Wielka w Centrum Kultury Zamek, a dokładniej cały kompleks sal usytuowanych we wschodnim skrzydle dawnego zamku cesarskiego. Na zewnątrz nic się nie zmieniło –neoromańska bryła pozostała nietknięta; natomiast wewnątrz…

Pomysł na przebudowę zamku narodził się z potrzeby wyremontowania Sali Wielkiej. Charakterystyczne wnętrze, powstałe w latach 60. w miejscu dawnej Sali Tronowej, było dziełem poznańskiego architekta Romana Machowiaka. Spotkania z piosenką, koncerty z okazji rocznic, przeglądy twórczości rodzimej i krajów zaprzyjaźnionych, niezapomniane seanse filmowe – przez lata Sala Wielka tętniła życiem. W pewnym momencie jednak jej (nie)możliwości techniczne stały się ograniczeniem, a widownia słynęła z najbardziej niewygodnych krzeseł w mieście. Firma Toya Design, która wygrała konkurs na projekt przebudowy, pomyślała o tej części zamku gruntownie i bezkompromisowo. Zwycięski projekt założył bowiem nie tylko modernizację Sali Wielkiej, ale także tego, co pod nią (Hol Wielki), obok (Sale Kameralne i Marmurowa) oraz nad (niewykorzystane dotąd strychy) – kubatura objęta przebudową to łącznie aż 29 537 m3 na powierzchni 4922 m2.

Najbardziej spektakularną zmianą jest otwarcie holu przed Salą Wielką na niebo nad Poznaniem (uzyskane dzięki likwidacji stropu i zamontowaniu przeszklonego dachu) i rozbudowanie tej przestrzeni do rangi centralnego Atrium. Powstało ono w miejscu dawnego dziedzińca sali tronowej, tym samym miejsce to wróciło do pierwotnego układu architektonicznego. Otwarta na trzy kondygnacje, jasna, przyjazna przestrzeń to serce nowego zamku– stąd widzowie mogą kierować się do wielofunkcyjnej Sali Wielkiej, do sali wystaw oraz do Nowego Kina Pałacowego.

Z tego poziomu schodami lub windą panoramiczną udajemy się na drugie piętro do kawiarni oraz do księgarni.

Zmianie uległo też wejście do zamku. Wchodząc do Holu Wielkiego nie mamy żadnych wątpliwości, dokąd kierować swoje kroki – wzrok natychmiast przyciąga dominująca czerwona Tuba z kasami i punktem informacyjnym.

Z westybulu prawą klatką schodową z windą dostać można się do foyer Sali Wielkiej, które oświetlają odrestaurowane kryształowe żyrandole (projekt Barbary Kozłowskiej) i gdzie eksponowane będą fryzy z dawnej sali tronowej odkryte podczas remontu, do Bawialni (poziom +2) i do zawieszonej na Salą Wielką Sceny Nowej (poziom +3), która wieńczy całe założenie.

Fot. T. Hetman (zdjęcia z remontu, lato 2012)

Dodaj komentarz