Natura w walce z boreliozą


Czy czujesz się osłabiony, masz bóle stawów, mięśni i głowy?

Czy masz problemy z koncentracją, pogorszył Ci się wzrok, źle śpisz?

A może zmagasz się z depresją?

A3-Borelioza-3

Coraz częściej słyszy się o chorobach przenoszonych przez kleszcze. Choroby odkleszczowe sieją w ludzkim organizmie ogromne spustoszenie, a gdy są niewłaściwie leczone i zbyt późno diagnozowane, zmiany zwykle są już nieodwracalne. Czy ze strachu przed boreliozą oraz innymi chorobami, które przenoszone są przez kleszcze, powinniśmy zrezygnować z kontaktu z naturą? W żadnym wypadku! Podstawowym i najskuteczniejszym krokiem prowadzącym nas ku skutecznej ochronie jest poznanie tych chorób i odpowiednia profilaktyka. Również osoby, które borykają się z już zdiagnozowaną boreliozą, bądź inną chorobą odkleszczową, nie powinny się poddawać i rezygnować z walki o normalne życie, pełną sprawność oraz możliwość swobodnego poruszania się bez nieustannie towarzyszącego bólu. Nie wszystkie ukąszenia kleszczy są dla nas równie niebezpieczne. W rzeczywistości zagrażają nam jedynie te osobniki, które są nosicielami choroby. Tych jednak z roku na rok przybywa…

Czym zatem jest borelioza – choroba, o której ostatnio coraz więcej się słyszy? Czy znamy skuteczne sposoby na walkę z nią oraz czy wiemy jak uchronić się przed zachorowaniem? Wbrew pozorom i temu, co mówi się w mediach, nie możemy traktować boreliozy i innych chorób odkleszczowych, jako wyroku skazującego nas na czekanie, aż nasz stan się jeszcze bardziej pogorszy.

Mimo coraz większego zainteresowania boreliozą i stale rosnącej świadomości zarówno lekarzy jak i pacjentów, w dalszym ciągu żaden z dostępnych nam testów ani badań nie może ze 100% pewnością potwierdzić ani wykluczyć boreliozy. Szybko wyleczona choroba nie zostawia szkód, jednak nawet po jej przejściu organizm nie nabywa odporności, a szczepionka nie została jeszcze wynaleziona. Najlepiej zatem starać się chronić przed kleszczami wszelkimi dostępnymi metodami, odpowiednio zabezpieczając swoje ciało przez każdą wyprawą do lasu lub na łąkę oraz profilaktycznie zażywając odpowiednie suplementy, które pomogą naszemu organizmowi poradzić sobie z ewentualnym zakażeniem. Pacjenci cierpiący na zaleczoną lub niezdiagnozowaną boreliozę niejednokrotnie nazywani są hipochondrykami, ponieważ objawy na jakie się uskarżają odpowiadają wielu różnym chorobom. Często przewlekła forma boreliozy jest mylona ze stwardnieniem rozsianym, nerwicą, reumatyzmem lub toczniem rumieniowatym.

Czy w związku z tym osoby z już diagnozowaną chorobą lub ci, którzy dopiero ją u siebie podejrzewają mogą zapomnieć o pełnym powrocie do zdrowia? Co w takim przypadku mają zrobić osoby, które obawiają się tego, że taka choroba może ich dotknąć? Mimo że medycyna akademicka do tej pory nie odkryła leku, który skutecznie będzie z nią walczył pamiętać należy, że często w takich przypadkach z pomocą przychodzi nam natura. To ona bowiem jest prawdziwą skarbnicą roślin, które wykazują częstokroć zadziwiające działanie lecznicze i prozdrowotne.

Pamiętać należy przede wszystkim o tym, że nasz organizm sam broni się przed atakującymi go chorobami. Niestety niektóre z nich, zwłaszcza gdy są już w zaawansowanym stadium wyniszczają go do tego stopnia, że jego naturalne mechanizmy obronne nie są w stanie sobie poradzić. Właśnie w tym momencie kluczowe okazuje się mądre wspieranie organizmu w walce z chorobami. Leki farmakologiczne często pomagają jedynie usunąć objawy – początkowo wydaje się, że dokładnie o to nam chodziło, jednak jeśli nie zniszczymy źródła choroby oraz nie zatrzymamy jej rozwoju, objawy wkrótce powrócą i to często ze wzmożoną siłą. Nie zapominajmy również o fakcie, że wszystkie leki farmakologiczne w rzeczywistości są chemią, którą wprowadzamy do naszego organizmu, a ta działa przecież nie tylko na chore narządy oraz komórki ale również na te zdrowe. Natura zna natomiast takie sposoby i jest zasobna w takie składniki, które pozwalają neutralizować to, co złe w naszym organizmie, jednocześnie nie naruszając jego w pełni zdrowych elementów.

Jak uchronić się przed boreliozą?

Czy znamy skuteczne metody diagnostyczne?

Czy znamy sposoby walki z chorobami, które wywołuje krętek borrelli?

Na te i inne ważne pytania odpowie na konferencji doktor nauk medycznych Maria Bortel-Badura, specjalista farmakologii klinicznej oraz lekarz chorób wewnętrznych Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Posiada również dyplom Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w zakresie Prawa w ochronie zdrowia.

Konferencja organizowana jest przez Fundację Na Rzecz Świadomego Życia w Poznaniu

26 października 2016 o godz. 18.00 w Centrum Kongresowym IOR ul. Węgorka 20 (przy ul. Grunwaldzkiej).

Anna Majorczyk Reiter

 

Dodaj komentarz