Czy będą wyburzenia domów?


Zgodnie z planem w Pamiątkowie, gmina Szamotuły, nastąpiło zakończenie konsultacji społecznych w sprawie budowy linii 2×400 kV na odcinku Plewiska – Piła Krzewina. Wariant 7, zaproponowany przez wykonawcę, został wytyczony głównie polami rolnymi. Nowy przebieg linii ma zapobiec wyburzeniom i wysiedleniem na terenie województwa Wielkopolskiego.

Linia Rokietnica 4

Linia Piła Krzewina – Plewiska 220 kV powstała w latach 60. ubiegłego stulecia. Obecnie wymaga modernizacji, a ponieważ ma kluczowe znaczenie dla zagwarantowania dostaw prądu do północnej
i zachodniej Polski, podjęto decyzję o jej przebudowie. W budowę nowej linii elektroenergetycznej 2×400 kV Piła Krzewina – Plewiska zaangażowanych jest kilka podmiotów. Inwestorem to Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., wykonawcą jest natomiast konsorcjum firm IDS ENERGETYKA Sp. z o.o.
i ENPROM HVL Sp. z o.o.

Wykonawca odpowiada za kompleksową realizację inwestycji. Oznacza to, że jest zobligowany do zrealizowania prac projektowych i formalnoprawnych, budowy odcinka linii elektroenergetycznej na trasie od stacji Plewiska do stacji Piła Krzewina, a na zakończenie, rozbiórki istniejącej linii 220 kV Piła Krzewina – Plewiska na całej jej długości. Inwestycja powinna według planów zostać zrealizowana do 2021 roku.

W ramach konsultacji społecznych prowadzonych przez ostatnie miesiące rzecznik wykonawcy Jacek Miciński prezentował warianty jej lokowania na terenie gmin Szamotuły, Oborniki, Rokietnica. Wariant preferowany, czyli wariant 7 biegnie w 96% przez pola rolne a na całym odcinku linia nie zbliża się do domów na odległość mniejszą niż 100 m. Przy tej realizacji nie doszłoby do ani jednego wyburzenia domu czy gospodarstwa. Wariant 7 dodatkowo omija tereny o szczególnym znaczeniu środowiskowym – Natura 2000. Jednak jest pewna niespodzianka, wariant 7 biegnie po nowej trasie i trudno się dziwić mieszkańcom gminy Szamotuły, że są zaskoczeni nową inwestycją.

Drugi z wariantów, nazywany wariantem 1 – to przebieg po śladzie istniejącej linii 220 kV, która została wytyczona w latach 60. bez poszanowania prawa własności czy istniejącej zabudowy. W przypadku wyboru tego rozwiązania na całym przebiegu linii doszłoby aż do 22 wyburzeń domów mieszkalnych i towarzyszących im wysiedleni. Ponad 170 rodzin mieszkałoby w odległości mniejszej niż 100 m od osi linii. Te fakty poruszyły mieszkańców Rokietnicy i Obornik, których problem dotyka. W czasie konsultacji wielokrotnie pytali, kto i dlaczego forsuje wariant 1, gdy z danych opublikowanych przez wykonawcę na stronach http://www.liniapilaplewiska.pl/analiza-nowego-wariantu-trasy-na-terenie-gminy-rokietnica-już-dostępna.html wyraźnie i jasno wynika, że wariant 7 jest obarczony najniższymi kosztami społecznymi.

Z kolei mieszkańcy terenów, przez które miałaby biec linia w wariancie 7 są niewątpliwie zaskoczeni nowa inwestycją. W gminie Szamotuły odbyły się dwa spotkania w ramach konsultacji społecznych – w Kąsinowie i Pamiątkowie. Zebrani mieszkańcy podnosili kwestie bezpieczeństwa, odszkodowań czy wpływu na zdrowie planowanej linii.  W Kąsinowie wnioskowali również o możliwości maksymalnego odsunięcia linii od istniejącej czy powstającej zabudowy. Każdorazowo przedstawiciele Wykonawcy zapewniali, że wnioski te będą przeanalizowane. W czasie nie dłuższym niż dwa tygodnie od daty konsultacji mają zaprezentować szczegółowe analizy zaproponowanych przez mieszkańców zmian.
W Pamiątkowie poruszono również kwestę ewentualnych korzyści, jakie mogą odnieść mieszkańcy gminy Szamotuły z faktu lokowania na jej terenie linii 2×400 kV.

Na spotkaniach obecni byli także przedstawiciele ościennych sołectw oraz  lokalnych, wielkopolskich organizacji – Stowarzyszenia Mieszkańców Osiedla Topolowego, Stowarzyszenia Przyjazna Rokietnica, Stowarzyszenia Przyjazna Ziemia, Stowarzyszenia WOKÓŁ NAS, Stowarzyszenia Rokietnica24.pl oraz Związku Zawodowego Rolników Ekologicznych EkoRolnik.

Chciałabym zaalarmować, że poprowadzenie tej inwestycji, tak aby omijała tereny gminy Szamotuły, powoduje niestety wyburzenia w domów w innych gminach. Bardzo proszę pamiętać, że jedyne co wspólnie możemy zrobić to zmniejszyć skutki społeczne, tak aby jak najmniej ludzi ucierpiało na budowie tej linii, która niestety jest nieunikniona – apelowała sołtys Soboty i Bytkowa Anna Niesiobęcka, z gminy Rokietnica.

Podobne dramaty mogą mieć miejsce w innych miejscowościach położonych na trasie istniejącej linii o napięciu 220 kV. W latach 90. zmieniły się bowiem przepisy i pas technologiczny, w którym nie mogą znajdować się budynki mieszkalne, został rozszerzony z 20 na 35 m od osi linii. Oznacza to, że ci mieszkańcy Wielkopolski, którzy kiedyś wybudowali się zgodnie z prawem, dziś musieliby patrzeć na wyburzenia dorobku całego życia. Rodzin takich jest 22 w rozpatrywanej sprawie.

W przypadku realizacji wariantu 1 w jednej z gmin doszłoby do kuriozalnej sytuacji – wyburzenia połowy mieszkalnego budynku bliźniaczego. Wyburzona byłaby nowsza część bliźniaka, którego budowę rozpoczęto jeszcze w latach 60 – zauważał Maciej Mikuła ze Stowarzyszenia Rokietnica24.pl

W czasie konsultacji przytaczano zapisy z Wojewódzkiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.  W dokumencie tym nie ma jednoznacznego wskazania przebiegu omawianej inwestycji. Zatem kluczową staje się takiego opracowania linii, aby powodowała ona jak najmniejsze koszty społeczne, w tym brak wyburzeń domów mieszkalnych czy naruszeń istniejącej infrastruktury.

Wielkopolska to miejsce, gdzie fakty, liczby i rozsądek bierze górę. Stąd apel przedstawiciela Stowarzyszenia Wokół nas Adama Michty.

Rozumiemy mieszkańców gminy Szamotuły, dla których wariant 7 to zaskoczenie. Chcielibyśmy prosić jednak, aby spojrzeli na wariant 7 jak na rozwiązanie, w którym nie dojdzie do tragedii wielu rodzin. Te rodziny to nasi sąsiedzi, przyjaciele, z którymi na co dzień się spotykamy. Ładny widok z okna oczywiście, że ma znaczenie, ale wysiedlenie i wyburzenie domu to jest olbrzymia tragedia.

Czytaj także:

Linia Plewiska – Piła Krzewina – mieszkańcy gminy Rokietnica demonstrują poparcie dla wariantu 7: kliknij tutaj.

Linia 2x 400 kv to jest temat – kliknij tutaj

Konflikt w Rokietnicy: sieć energetyczna – zło konieczne: czytaj tutaj

Tarnowo Podgórne razem przeciwko 2x 400 kvkliknij tutaj

Na ten temat pisaliśmy także 16 październiku, po spotkaniu w Więckowicach – czytaj tutaj – kliknij.

 Fot. Adam Michta

Dodaj komentarz