VIII edycja akcji społecznej „Zapal znicz pamięci”


Zanim był Katyń i Akcja AB – była operacja Tannenberg i eksterminacja polskich elit na ziemiach wcielonych do III Rzeszy. Tylko do końca 1939 roku Niemcy zamordowali tu 40 tysięcy polskich obywateli. Niemcy wprowadzili tu znacznie większy terror niż na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Na tych ziemiach od pierwszego dnia agresji niemieckiej w 1939 roku terror i egzekucje były codziennym doświadczeniem Polaków.

znicz pamięci 7

Dzisiaj w siedzibie Radia Merkury odbyła się konferencja prasowa poświęcona ósmej edycji akcji społecznej „Zapal znicz pamięci”, podczas której przywracana jest pamięć bohaterów ginących w publicznych egzekucjach, więzieniach, obozach na zachodnich kresach II Rzeczypospolitej za uparte podtrzymywanie polskości, za aktywność społeczną, za patriotyzm. W tym roku przypominane są miejsca masowych egzekucji, w których zginęły setki i tysiące nieznanych ofiar. Celem akcji jest też przypomnienie o warunkach okupacyjnych na ziemiach wcielonych do III Rzeszy. Inicjatorem akcji jest Radio Merkury i poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Partnerem akcji jest Nasz Głos Poznański.

23 października w południe upamiętnijmy ofiary akcji Tannenberg. Zapalmy znicze w miejscach, gdzie ginęli Polacy. Poznaniaków zachęcamy do wspólnego zapalenia znicza o godz. 15:00 pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej oraz pod tablicami w panteonie narodowym w kościele oo. Dominikanów.

W tym roku upamiętniamy także  ofiary mordów w Lasach Zakrzewskich (zwanych również Palędzkimi lub Zakrzewsko-Palędzkimi) pod Poznaniem.

– To miejsce masowych, tajnych egzekucji. Od października 1939 roku do lutego 1940 roku rozstrzelano tu nie mniej niż 4500 osób – mówi partner akcji wójt gminy Dopiewo Adrian Napierała.

O mogiłach w Lasach Zakrzewskich czytaj także tutaj – kliknij

oraz:

Pamięć o pomordowanych w lasach gminy Dopiewo wiecznie żywa
Niemcy, Francuzi i Polacy zapali znicze pamięci w lasach Dąbrówki, Palędzia i Zakrzewa
Akcja „Zapal znicz pamięci” w gminie Dopiewo

Fotografie świateł, opatrzone krótkim opisem można przesyłać pod adres: kontakt@naszglospoznanski.pl i zostaną one umieszczone na stronie internetowej www.naszglospoznanski.pl .

IPN publikuje na swojej stronie internetowej listę miejsc straceń i pomników, pod którymi warto zapalić w niedzielę symboliczne światło. Obiekty te znajdują się w województwach: pomorskim, łódzkim, śląskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim.

Dodaj komentarz