6368 biegaczy zarejestrowało się już na 17. PKO Poznań Maraton


Ponad 6300 zawodników z 27 państw, wyścigi wózkarzy, targi Poznań Sport Expo z mnóstwem atrakcji. 9 października przez Poznań przebiegną uczestnicy 17. PKO Poznań Maratonu, jednak atrakcje towarzyszące tej imprezie rozpoczną się już dwa dni wcześniej. Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa przed tą imprezą.

Poznań Maraton 05

7 października na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, w hali nr 3, rozpoczną się targi Poznań Sport Expo, w których tradycyjnie biorą udział firmy produkujące sprzęt sportowy i specjalistyczne sklepy. Impreza jest okazją do zapoznania się z najnowszymi trendami w wyposażeniu osób uprawiających sport – i zrobieniu zakupów.

– To targi sprzedażowe, z czego skwapliwie korzystają rejestrujący się zawodnicy – wyjaśnia Przemysław Trawa, prezes MTP.

Od 7 października będą też wydawane pakiety startowe dla zawodników – dotąd zarejestrowało się ich 6368. Natomiast 8 października na terenach wokół Jeziora Maltańskiego rozpoczną się zmagania najmłodszych biegaczy. Ich dorośli koledzy w tym czasie będą mogli wziąć udział w Pasta Party, które rozpocznie się o 12.00 w hali nr 3 albo posłuchać szeregu prelekcji towarzyszących imprezie. Wśród tematów jest między innymi regeneracja w sporcie, przygotowanie siłowe i praca nad techniką dla biegających amatorów i wszystko o pułapie tlenowym.

Sam maraton rozpocznie się 9 października o godzinie 9.00 przed halą nr 3 MTP, a 10 minut przed biegaczami tradycyjnie już ruszą w swój wyścig wózkarze. Zakończenie maratonu planowane jest tuż po godzinie 15.00, a pół godziny później rozpocznie się ceremonia zamknięcia biegu.

Maratończycy w tym roku pobiegną nieco zmienioną trasą.

– To trasa szybka, dobra do osiągania rekordów, a przy tym atrakcyjna i widowiskowa, łącząca wszystkie najbardziej atrakcyjne dzielnice Poznania – mówił Łukasz Miadziołko, dyrektor 17. PKO Poznań Maratonu. – Uzgodniliśmy jej przebieg ze wszystkimi służbami, by była jak najbardziej optymalna i w miarę możliwości nie przecinała tras autobusów i tramwajów.

Jak zauważył Józef Klimczewski, szef poznańskiej drogówki, w tym roku wyznaczenie trasy było łatwiejsze, ponieważ została ukończona Kaponiera. Jednak mimo to poznaniacy chcący tego dnia przejechać przez miasto muszą się liczyć z utrudnieniami na trasie maratonu. Trasa biegu zostanie zamknięta dla ruchu kołowego w godzinach od 8.00 do 15.00, a dodatkowo w godzinach od 6.00 do 16.00 wyłączona zostanie z ruchu ul. Grunwaldzka na odcinku od Roosevelta do Szylinga. Na poszczególnych odcinkach trasa będzie otwierana dla zmotoryzowanych (tzw. śluzy), a jej całkowite otwarcie nastąpi po przebiegnięciu ostatniego uczestnika maratonu.

Miejskie autobusy i tramwaje na trasie maratonu pojadą zmienionymi trasami, a żeby ułatwić poruszanie się po mieście, uruchomionych zostanie kilka dodatkowych linii wahadłowych. W rejonie Bonina i Sołacza będą kursowały za tramwaj autobusy T10 i T11, a z ronda Śródka na Miłostowo linia T8. Będzie też 5 tramwajowych linii wahadłowych: 31 z Górczyna do zajezdni przy Głogowskiej, 32 z Dębca do Traugutta, 33 z Traugutta na rondo Starołęka, 34 z ronda Starołęka na Starołękę oraz 35 z ronda Starołęka na osiedle Czecha.

W tym roku maratończycy pobiegną dla Kasi. To dwuletnia dziewczynka, która urodziła się z rzadką chorobą genetyczną – dysplazją diastroficzną powodującą m.in. zniekształcenie kości i stawów. Kasię można leczyć, ale na specjalistyczne operacje i ortezy, które pozwolą jej chodzić, potrzebne są pieniądze. Wszyscy uczestnicy, którzy dobiegną do mety z przypiętą do koszulki kartką „biegnę dla Kasi”, zdobędą dla niej wsparcie finansowe od banku PKO BP.

Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania, podkreślił, jak ważny jest sport dla władz Poznania, podziękował organizatorom i sponsorom imprezy oraz zwrócił uwagę na rosnący z roku na rok poziom maratonu.

– A coraz wyższemu poziomowi rywalizacji towarzyszy coraz większe zainteresowanie widzów – powiedział. – Jestem więc spokojny o to, że kibiców nam nie zabraknie.

Fot. Hieronim Dymalski

źródło www.poznan.pl / Lilia Łada/biuro prasowe UM Poznania

Dodaj komentarz