Po co komu ekspres z młynkiem do kawy?


Ekspres z młynkiem do kawy to zbędna fanaberia bo przecież wszyscy pijemy rano filiżankę kawy bez takich urządzeń. Kawa przestała być elitarna, stała się dostępna dla każdego. Czy na pewno? Kiedy wchodzimy do sklepu od razu znajdujemy półkę zastawioną różnobarwnymi słoiczkami z kawą w … granulkach. Wiele osób nawet nie wie skąd się taka kawa bierze. Na owoc wszak to nie wygląda, marchewki też nie przypomina, to może to jest po prostu cykoria zmieszana z jakąś korą egzotycznego drzewa?

kawa

Esencja kawy?

Otóż prawdziwa kawa jest przygotowywana z ziaren kawy pozyskiwanych z owoców kawowca. Ale to nie oznacza, że zawsze ma ten sam smak. Jest on uzależniony zarówno od stopnia nasłonecznienia jak i ilości opadów. Poza tym są różne gatunki gleby, z których krzewy pobierają pokarm, dlatego istotne jest skąd ziarna pochodzą i w jakim roku były hodowane. Oczywiście takie rozróżnienia czynią tylko eksperci zajmujący się uprawą i handlem. Dla kawoszy istotne są informacje dotyczące gatunku rośliny. Zasadniczo mówi się, że są dwa gatunki kawy – robusta i arabica, ale w praktyce wiele sprzedawanych kaw to mieszanki tych gatunków, w różnych proporcjach.

Arabica, robusta a może liberica?

Zacznijmy od tego, że Arabica jest nieco bardziej intensywna, a robusta to łagodnie pieszczące podniebienie słońce. W arabice każdy odcień smaku jest bardzo intensywny dlatego większość osób palących papierosy wybiera właśnie ten gatunek, jako ulubiony. Robusta nie poraża może intensywnością, ale jej delikatność i aksamitny smak docenia każdy koneser.

Arabica jest kawą droższą, ponieważ ten gatunek jest wysoce kapryśny i wymagający. Rośnie wyłącznie na terenach wyżynnych (od 600 do 1000 m n.p.m.) i jest mało odporny na choroby i chwasty. O dziwo jej produkcja to aż 70% ogólnej produkcji kawy na świecie, więc nie jest tak rzadka jak się powszechnie sądzi.

Tańszą w produkcji i łatwiejszą w uprawie jest kawa Liberica. Nie ma tak intersujących walorów smakowych jak arabica ale rozpowszechniła się jej uprawa, ponieważ warunki klimatyczne jakie są jej potrzebne do wzrostu i owocowania obejmują dużo większe obszary lądu.

Z krzaczka do sklepu

Owoce kawy zbierane z krzaczka (tak, tak kawa rośnie na krzaczkach) nie trafiają od razu do filiżanek, ponieważ napój parzy się z ziaren znajdujących się w środku owocu. Po to by ziarenka wydobyć suszy się owoce na słońcu, a następnie poddaje złuszczaniu wyschnięty miąższ w specjalnie do tego przeznaczonych maszynach.

Jest też inna metoda – nieco dłuższa – owoce kawy moczy się w wodzie, gdzie fermentują, następnie silnym strumieniem wody zmywa się miąższ. Potem kawa i tak trafia do złuszczarki, by usunąć resztki zanieczyszczeń. Ziarna pozyskiwane tą metodą mają mniej intensywny smak i mniej kofeiny, ale są bardziej cenione przez kawoszy.

Po tych zabiegach ziarna kawy wędrują do palarni. Tam mogą być poddane działaniu różnych temperatur (od 180 do 240 0 C). Zależnie od czasu i temperatury palenia zmienia się ich smak dlatego każda szanująca się marka produkująca kawę pilnie strzeże sekretów palenia. Aromat kawy zmienia się też wraz z upływem czasu. Nasze babcie zawsze miały piękną, hermetyczną puszkę zawierającą kawę „od święta”, bo kawa wietrzeje. Jeśli zamknie się ziarenka w hermetycznym opakowaniu ich smak dłużej pozostanie w środku.
Ekspres z młynkiem do kawy

I tu właśnie tkwi odpowiedź na pytanie po co komu ekspres z młynkiem do kawy. Można przecież użyć ekspresu przelewowego i nasypać już zmielonej kawy. No właśnie można, ale smak napoju mocno się zmienia. Bo kawa wietrzeje, bo świeżo zmielona oddaje nam wszystkie promienie słońca zamknięte w ziarenku.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto zainwestować w ekspres do kawy z młynkiem. Otóż smak tego napoju zależy też od grubości zmielenia ziaren. Dobry ekspres ma co najmniej 3 opcje mielenia – więc kawa może być mniej lub bardziej wyrazista – zależnie od nastroju i pory dnia. To co w profesjonalnych ekspresach jest wprost bezcenne to możliwość przygotowania kawy w idealnej temperaturze parzenia. Dzięki temu wszystkie olejki eteryczne oddają swój smak napojowi a my możemy rozkoszować się jego barwą nieosiągalną w przypadku zalania kawy wrzątkiem z czajnika. Wielbiciele cappuccino i latte docenią możliwość dodania do kawy mleka w odpowiedniej temperaturze, które nie pozbawia kawy smaku, a podkreśla delikatnie każdą nutę.

Jeśli więc kochasz kawę i chcesz się cieszyć w pełni jej smakiem pomyśl o prawdziwym ekspresie i zakupie dobrej jakości ziaren. Polecane przez nas ekspresy z młynkiem do kawy znajdziesz klikając w ten link: http://www.krups.com.pl/products/7

Dodaj komentarz