Plac Kolegiacki przestrzenią dla mieszkańców


Nie będzie samochodów, w zamian będzie zieleń oraz miejsca do wypoczynku i spotkań dla mieszkańców, a także turystów. Miasto zaprezentowało wyłonioną na drodze konkursu koncepcję rewaloryzacji placu Kolegiackiego. Jej autorem jest pracownia Urbantech. Wkrótce rozpoczną się prace nad projektem, przebudowa placu jest planowana na połowę przyszłego roku.

plac Kolegiacki 08

Zmiana funkcji placu Kolegiackiego została przewidziana w planie miejscowym dla obszaru staromiejskiego przyjętym już w 2002 roku. Jednak dopiero uruchomienie wielopoziomowego parkingu w sąsiednim biurowcu Za Bramką – co ma nastąpić pod koniec tego roku – umożliwi realizację tego zapisu. W związku z dobiegającą końca budową, miasto w marcu tego roku ogłosiło konkurs architektoniczny, którego celem było znalezienie kompleksowych rozwiązań dla zagospodarowania placu oraz sąsiadujących z nim przestrzeni.

– Konkurs poprzedziło szereg konsultacji. Staraliśmy się poznać opinię mieszkańców, osób, które prowadzą tutaj działalność gospodarczą. Wnioski z tych spotkań posłużyły nam do sformułowania wytycznych konkursowych – mówił z-ca prezydenta Mariusz Wiśniewski na konferencji, podczas której zaprezentowane zostały zwycięskie prace konkursowe. – Zależało nam na wydobyciu i wzmocnieniu potencjału historycznego, kulturowego, rekreacyjnego, turystycznego oraz centrotwórczego placu Kolegiackiego. Obszar ten ma być uzupełnieniem dla Starego Rynku, przestrzenią bardziej kameralną, przyjazną dla pieszych, sprzyjającą wypoczynkowi, miejscem, gdzie można usiąść, wypić kawę, ale też organizować różnego rodzaju wydarzenia kulturalne.

Na konkurs zgłosiło się 45 zespołów projektowych, z których po weryfikacji formalnej  dopuszczono do udziału 20 z nich. W efekcie końcowym prace złożyło 7 zespołów. Sąd konkursowy, którego skład tworzyli  się architekci, urbaniści, przedstawiciele społeczności miejskiej oraz urzędnicy, wyłonił dwie najlepsze prace – III miejsca nie przyznano – oraz dwa wyróżnienia.

Autorzy we właściwy sposób powiązali funkcjonalnie i przestrzennie plac Kolegiacki z atrakcyjnymi sąsiednimi wnętrzami urbanistycznymi, tj. skwerem przed wejściem z ulicy Wodnej nazwanym „zaułkiem poetów”, dziedzińcem urzędu oraz przestrzenią przed wejściem do parku Chopina, tworząc logiczny i jednorodny ciąg – uzasadniał wybór Piotr Wiśniewski, dyr. Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta, członek Sądu Konkursowego.

Uznanie w oczach sędziów zyskały odpowiednio zaprojektowania zieleń z ruchomym rzędem drzew, jak również nowy układ komunikacyjny, lokalizacja fontanny czy obelisku. Za zbyt słaby akcent uznano natomiast zaznaczenie obrysu kolegiaty stalowymi cekinami. Niedociągnięciem – aczkolwiek możliwym do skorygowania – jest też zdaniem sędziów usytuowanie ekspozycji podziemnych artefaktów, rozbieżne z odkrytymi ostatnio przełomowymi wykopaliskami.

– Niektóre szczegóły wymagają oczywiście dopracowania, m.in. w zakresie ich funkcjonalności, jak w przypadku zegara umieszczonego w osi placu, czy ekspozycji dawnej kolegiaty. Największą zaletą zwycięskiej koncepcji jest to, że jest ona pod tym względem bardzo elastyczna – wyjaśnia Piotr Libicki, plastyk miejski, członek Sądu Konkursowego. – Jednocześnie praca Urbantech spełnia zasadnicze założenia i wytyczne konkursu. Chodzi tu przede wszystkim o stworzenie alternatywy dla Starego Rynku poprzez otwarcie placu na organizację różnego rodzaju imprez oraz udostępnienie przestrzeni rekreacyjnej, która będzie ważnym uzupełnieniem dziedzińca urzędu miasta. Istotne dla nas jako oceniających prace było też to, że zwycięska koncepcja proponuje proste rozwiązania. A te są z reguły zarówno funkcjonalne jak i estetyczne.

Nagrodą dla zwycięzcy jest zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki, przedmiotem którego będzie opracowanie projektu budowlanego na podstawie zwycięskiej koncepcji. Przewidziano też nagrody pieniężne: 30 tys. za pierwsze miejsce, 15 tys. za drugie oraz po 2,5 tys. zł za wyróżnienia. Decyzją sądu konkursowego powołany zostanie też specjalny zespół zadaniowy, który zajmie się opracowaniem wytycznych dla projektu. Jego realizacja rozpocznie się w połowie przyszłego roku.

Fot. Hieronim Dymalski / Nasz Głos Poznański

źródło www.poznan.pl / Joanna Żabierek/biuro prasowe UM Poznania

Dodaj komentarz