Muzyka klezmerska i klasyka w Lusowie


104. koncert z cyklu „Lusowskie Spotkania Muzyczne”, który odbędzie się w niedzielę, podzielony będzie na dwie części. W pierwszej usłyszymy utwory Bacha i Mendelssohna w organowym wykonaniu Joanny Marciniak. W drugiej w świat muzyki klezmerskiej zabierze nas Trio Taklamakan. Patronat objął Nasz Głos Poznański.

Lusowo
Joanna Marciniak jest absolwentką muzycznej uczelni w Lubece, w klasie prof. Franza Danksagmüllera oraz studiów magisterskich w klasie organów prof. Elżbiety Karolak i dr. Jarosława Tarnawskiego na poznańskiej AM. Licencjat zdobyła w klasie klawesynu u dr hab. Marii Banaszkiewicz-Bryły. J. Marciniak jest laureatką II miejsca na Konkursie Dawnej Polskiej Muzyki Organowej w Legnicy, wyróżnienia na Akademickim Konkursie Organowym „Romuald Sroczyński in memoriam” w Poznaniu i Międzyuczelnianym Konkursie Organowym w Katowicach. Zdobyła też I miejsce na Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej w Giżycku. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich prowadzonych przez Michaela Radulescu, Gerharda Gnanna, Bine Bryndorf, Oliviera Latry, Zsigmonda Szathmary i Martina Schmedinga. W Lusowie wykona Fantazję g-moll i Preludium J. S. Bacha oraz Preludium i Fugę d-moll F. Mendelssohna.
Po części organowej wystąpi dobrze znane nie tylko w naszej gminie Trio Taklamakan. Tworzą je skrzypek Jan Romanowski, wiolonczelista Andrzej A3 Trzeciak i pianista Michał Karasiewicz. Zespół złożony z absolwentów poznańskiej Akademii Muzycznej powstał w 1998 roku. Sami muzycy swoją sztukę określają jako „folkowy nurt muzyki klasycznej”, szczególnie interesując się wyszperanymi w antykwariatach i rodzinnych zbiorach spotkaniami muzyki poważnej z taneczną.
Koncert w Lusowie zatytułowany będzie „Kugiel” i wypełnią go w dużej mierze dźwięki muzyki żydowskiej. W programie kompozycje Natfule Brandweina, który w USA zyskał sławę „króla klezmerów”, Astora Piazzoli znanego głównie z tanga argentyńskiego, fragmenty „Skrzypka na dachu” Jerrego Bocka, melodie tradycyjne i kompozycje własne członków Trio Taklamakan. Co ciekawe, ostateczny program tworzyć się będzie na oczach widzów, a utwory dobierane będą w zależności od atmosfery.
Spodziewać się można, że ta będzie 7 sierpnia o godz. 13 w kościele w Lusowie naprawdę wyjątkowa. Zapraszamy, wstęp wolny.
Jarek Krawczyk

Dodaj komentarz