Nowy projekt AWF „Insimul – razem”, czyli AWF w szkołach Wielkopolski


W siedzibie Akademii Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu rektor, prof. dr hab. med. Jerzy Smorawiński podpisał umowy o współpracy z dyrektorami trzech szkół ponadgimnazjalnych z terenu Wielkopolski.

AWF

 

7 listopada ruszył pilotażowy projekt szkół partnerskich AWF pod nazwą „Insimul-razem” (insimul z łac. = razem). Zakłada on współpracę z trzema szkołami: I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego Gnieźnie, Zespołem Szkół w Opalenicy oraz Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wlkp. w Środzie Wielkopolskiej.

Umowy w siedzibie uczelni podpisali Rektor AWF prof. dr hab. med. Jerzy Smorawiński oraz dyrektorzy szkół: mgr Bogusława Młodzikowska – dyrektor gnieźnieńskiego liceum, mgr Genowefa Wasiak – dyrektor Zespołu Szkół w Opalenicy oraz Emilia Ostrowska – dyrektor LO w Środzie Wlkp.

Projekt zakłada zacieśnienie współpracy z trzema szkołami średnimi, wiodącymi prym w swoich regionach, oraz prezentację w nich nowych metod nauczania stosowanych w naszej Akademii. W szkołach odbędą się wykłady pracowników uczelni, przeprowadzone też zostaną lekcje pokazowe dla uczniów.  AWF obejmował będzie również patronatem wydarzenia z życia szkół i w miarę możliwości wspierał działania promujące w nich sport.

– Dla uczelni to ważne, żeby pokazać uczniom, że AWF to nie tylko sport, ale przede wszystkim jednostka naukowa o szerokim spektrum nauczania, od przedmiotów ścisłych do typowo humanistycznych – mówił na spotkaniu koordynator projektu – Szymon Rakowski z Działu Promocji AWF.

W pięcioletniej perspektywie projekt zakłada objęcie programem 20 szkół średnich wiodących prym w swoich regionach i poszerzenie oferty współpracy. Oprócz prowadzenia pokazowych wykładów i zajęć zakładamy zapraszanie uczniów na podobne w siedzibie uczelni, prowadzenie warsztatów dla nauczycieli WF-u, organizowanie rozgrywek pomiędzy szkołami, organizowanie „Zielonych Szkół” w ośrodkach Akademii oraz, co zapewne szczególnie ważne dla uczniów, preferencje w procesie rekrutacyjnym dla najlepszych uczniów z danych jednostek.

Pierwsze wspólne zajęcia ruszą prawdopodobnie już w grudniu br.

– Chcemy pozyskiwać najlepszych uczniów, stąd pomysł współpracy z najlepszymi liceami w danych regionach. Wyjście na zewnątrz i pokazanie, jak atrakcyjne i ciekawe mogę być studia w AWF, jest obecnie naszym promocyjnym priorytetem – mówił na spotkaniu Rektor AWF.

Podczas dyskusji przedstawicielki szkół wskazywały obopólną korzyść stron ze współpracy . – Możliwość kontaktu naszej młodzieży z pracownikami szkoły wyższej, wprowadzanie nowości w sposobach nauczania wychowania fizycznego, to ważne także dla nas i naszej oferty edukacyjnej – przyznawały.

 

Dodaj komentarz