Poznaniacy uczcili bohaterów Powstania Warszawskiego


Punktualnie o 17, czyli o godzinie W, w Poznaniu, tak jak w wielu miastach w Polsce, zabrzmiały syreny alarmowe. W ten symboliczny sposób rozpoczęły się oficjalne uroczystości upamiętniające bohaterów Powstania Warszawskiego.

powstanie warszawskie Poznań

W Powstaniu Warszawskim, o którym mówi się, że było to najbardziej dramatyczne świadectwo niezłomności ducha i bohaterstwa Polaków, walczyli ludzie z każdego zakątka Polski. Wśród nich było około 800 poznaniaków i Wielkopolan.

– Żołnierze Armii Krajowej walczyli w opuszczeniu. Walczyli po bohatersku. Zdając sobie sprawę, że nie będzie zwycięstwa walczyli o honor, honor żołnierza polskiego, o wierność złożonej przysiędze, która brzmiała: będę walczył aż do zwycięstwa lub do ofiary z własnego życia – wspominał podczas uroczystości upamiętniających bohaterów Powstania Warszawskiego, płk. Jan Górski, żołnierz Armii Krajowej, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręgu Wielkopolska. – Wszystkim, którzy walczyli wówczas o wolność i suwerenność naszego kraju, należy się wieczna pamięć. Naród, który zapomina o swoich bohaterach, który zapomina o swojej historii, który zapomina o korzeniach, po pewnym czasie przestaje być narodem. Pamięć o bohaterach to nasz obowiązek.

72. rocznicę tragicznego niepodległościowego zrywu Polaków poznaniacy uczcili pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego w parku Wieniawskiego. Zebrali się tam kombatanci Armii Krajowej oraz przedstawiciele władz samorządowych, a także mieszkańcy. Wcześniej uczestnicy obchodów wzięli udział w mszy św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry, złożyli też kwiaty pod tablicą Armii Krajowej w krużgankach kościoła oo. Dominikanów.

– 72 lata temu Polacy chcieli być wolni ponad wszystko. Naszym szczególnym obowiązkiem jest zachowanie pamięci o tych bohaterach, choć wielu z nich pozostało anonimowych – mówił Stanisław Tamm, sekretarz Miasta Poznania. – Tryumfu wolności i demokratycznych wartości większość z nich nie zaznała. Ich marzenie spełniło się w kolejnym pokoleniu. My tę wolność już mamy. Dlatego szanujmy ją i nie pozwólmy jej sobie odebrać.

Po oficjalnych przemówieniach uczestnicy obchodów odśpiewali wspólnie Warszawiankę. Odczytano Apel Pamięci. Następnie kwiaty i wieńce pod pomnikiem złożyli przedstawiciele związku żołnierzy AK i innych organizacji kombatanckich, władz samorządowych, policji, straży pożarnej, senatorowie i posłowie oraz wielu innych organizacji i instytucji. Na zakończenie obchodów zgromadzeni pod pomnikiem parku Henryka Wieniawskiego uczcili poległych w powstaniu minutą ciszy.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Około 40 tysięcy powstańców przez 63 dni walczyło o wyzwolenie stolicy ze znacznie przeważającymi siłami niemieckimi. W powstaniu walczyła cała Warszawa. Zginęło ok. 18 tysięcy żołnierzy i ponad 200 tysięcy mieszkańców stolicy.

źródło www.poznan.pl / Joanna Żabierek/biuro prasowe UM Poznania

Dodaj komentarz