Miasto otrzymało prawie 13 mln unijnej dotacji na Park Rataje


Nowe rośliny na ponad 10 ha powierzchni, drogi piesze i rowerowe oraz Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej  – tak ma wyglądać park Rataje. Projekt dostał najwyższą ocenę punktową w konkursie o środki unijne.  Dzięki temu otrzyma ponad połowę kwoty potrzebnej na utworzenie parku.

park

– Ten największy, realizowany dotychczas przez miasto projekt zagospodarowania terenów zieleni w pełni wkomponowuje się w obecną strategię Poznania podniesienia jakości życia mieszkańców – podkreśla Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania. – Jest też odpowiedzią na oczekiwania społeczności ratajskich, które od ponad 50 lat nie mogły być zrealizowane.

W ramach inwestycji na terenie przyszłego parku pojawią się nowe nasadzenia zieleni wysokiej i niskiej z naciskiem na możliwie dużą różnorodność sadzonych roślin. W projekcie przewidziano również drogi rowerowe i piesze, miejsca wypoczynku, rekreacji i sportu, tu także ma się znaleźć Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej.

Przygotowany przez miasto wniosek o dofinansowanie projektu „Park Rataje w Poznaniu” uzyskał pozytywną ocenę we wszystkich trzech etapach: formalnym oraz merytorycznym I i II stopnia. Oznacza to potwierdzenie pełnej zgodności projektu z kryteriami wyboru oraz najwyższą ocenę punktową.

Teraz Ministerstwo Rozwoju musi zatwierdzić do realizacji tzw. listę rankingową projektów rekomendowanych przez NFOŚiGW. Wtedy miasto będzie mogło podpisać umowę o dofinansowanie parku – i przystąpić do pracy. W ciągu miesiąca Zarząd Zieleni Miejskiej przedstawi harmonogram działań.

Zakres projektu obejmuje zagospodarowanie ok. 10 ha powierzchni położonej pomiędzy ratajskimi osiedlami. W ocenie specjalistów, mimo że przynajmniej na części terenu znajduje się zieleń, to i tak wymaga on całkowitej rekultywacji. Szczególnych starań wymaga wschodnia część, która jest zaniedbanym terenem poprzemysłowym.

Poznań starał się o środki na park z Funduszu Spójności projektów w ramach Poddziałania 2.5.2 „Rozwój terenów zieleni w miastach i ich obszarach funkcjonalnych” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej właśnie zakończył prowadzoną od maja tego roku ocenę wniosków o dofinansowanie ze środków.

Całkowita szacowana wartość projektu ustalona została na 21,37 mln zł, natomiast kwota dotacji to aż 12,92 mln zł.

Źródło: poznan.pl/Lilia Łada/biuro prasowe/WTiZ

Zdjęci: poznan.pl

Dodaj komentarz