Zaprawy odporne na wysokie temperatury


Kwestia doboru zapraw do miejsc narażonych na szczególnie wysokie temperatury, takie jak budowa kominka czy przydomowego grilla, stanowi jeden z częstszych problemów domowych majsterkowiczów, ale również i wykonawców. Podstawowe pytanie pojawiające się w takich sytuacjach dotyczy konieczności zastosowania specjalnej zaprawy o właściwościach ognioodpornych. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że w większości przypadków wystarczą wyroby tradycyjne, nie ma potrzeby stosowania produktów na bazie szamotu.

Kreisel
Niemniej jednak warto wspomnieć, iż zaprawy szamotowe to takie, które cechują się dużą odpornością na szybkie zmiany temperatury, nawet te przekraczające 1000oC. Należą one do grupy zapraw ogniotrwałych, jednak przeznaczone są do łączenia jedynie wyrobów szamotowych.
W przypadku innych elementów, takich jak np. cegły klinkierowe, tworzące obudowę kominka, czy grilla stosuje się zaprawy do klinkieru, np. POZMUR-KL NANO 130. Tego typu zaprawa okazuje się w zupełności wystarczająca i z pewnością poradzi sobie z wysokimi temperaturami. Dzięki specjalnemu dodatkowi wchodzącemu w skład  zaprawy POZMUR-KL, jakim jest tras reński, zmniejsza się ryzyko powstania wykwitów węglanu wapnia. Dostępny jest w wielu barwach i przy jednoczesnym murowaniu i spoinowaniu może zastępować fugę. Dzięki takiemu zastosowaniu, tworzy ładny i trwały efekt dekoracyjny. Oczywiście nie wyklucza się wykończenia takich powierzchni fugą. Wówczas idealnie sprawdzi się FUGA 701 – specjalistyczna fuga do klinkieru, również zawierająca w swym składzie tras. Można ją stosować w zakresie grubości od 5 do 20mm.
Zarówno fuga 701 jak i zaprawa 130 występują w kolorach: białym, jasno szarym, szarym, grafitowym, piaskowym, ceglastym, brązowym i czarnym.
W przypadku zwykłych cegieł wystarczająca okazuje się tradycyjna zaprawa murarska (np. POZMUR 115 i 116). Powierzchnie wymurowane tymi zaprawami, także można wykończyć fugą do klinkieru, a całość muru, zarówno tego wykonanego z klinkieru, jak i ze zwykłej cegły może zostać zaimpregnowana specjalnymi środkami hydrofobizującymi (np. olejkiem FRONTA 1001 lub wodnym HYDROMUREM-W 1010- oba na bazie żywic silikonowych).

Bartosz Polaczyk

dyrektor techniczny KREISEL
Fot. Materiały Prasowe

Dodaj komentarz