Najlepszy tata na świecie!


Już niedługo  Dzień Ojca, czyli idealna okazja, by symbolicznie podziękować ukochanemu tacie za jego obecność w naszym życiu, za bycie pierwszym idolem, za wsparcie i troskę, za to, że zawsze mogliśmy (i wciąż możemy!) na niego liczyć… Dzień Ojca ma znacznie krótszą tradycję niż Dzień Matki, ale mimo to (lub właśnie dlatego!) – 23 czerwca warto zrobić dla swojego taty coś wyjątkowego!

dzień ojca

Dzień Ojca w liczbach

Dzień Ojca wymyśliła kobieta – córka ojca, który po przedwczesnej śmierci swojej żony podjął się wychowania szóstki dzieci. Pierwszy festyn Sonora Louise Smart Dodd zorganizowała 19 czerwca 1910 roku, w swojej rodzinnej miejscowości: Spokane, w stanie Waszyngton (Stany Zjednoczone). Początkowo chciała, by impreza odbyła się 5 czerwca (tego dnia przypadały urodziny jej taty, weterana wojny secesyjnej, Wiliama Smarta) – ostatecznie jednak festyn miał miejsce w trzecią niedzielę czerwca. Oficjalnym świętem państwowym Dzień Ojca stał się dopiero 56 lat później – w 1966 roku ustanowił je ówczesny prezydent Ameryki, Lyndon B. Johnson. Kolejne 6 lat zabrało zatwierdzenie ostatecznej daty obchodów na trzecią niedzielę czerwca, a ostateczny i oficjalny akt prawny, regulujący wszystkie kwestie związane z obchodami Dnia Ojca podpisał kolejny prezydent Stanów Zjednoczonych, Richard Nixon. W Polsce po raz pierwszy świętowano Dzień Ojca w 1965 roku, a święto zyskało stałe miejsce w kalendarzu: 23 czerwca. Dzień Ojca obchodzony jest na całym świecie, ale nie we wszystkich krajach w tym samym czasie. Wielka Brytania i Holandia świętuje tak jak Stany Zjednoczone – w trzecią niedzielę czerwca, Litwinie – w pierwszą, a Austriacy – w trzecią. Włosi, Hiszpanie i Portugalczycy celebrują Dzień Ojca 19 marca, a Skandynawowie dopiero w listopadzie (konkretnie: w drugą niedzielę listopada). Z kolei w Niemczech połączono Dzień Ojca z Dniem Mężczyzny i świętuje się ów dzień w dniu uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego (39 dni po Niedzieli Wielkanocnej).

Współczesny tata

Współcześni ojcowie to mężczyźni coraz bardziej świadomi swojej roli w procesie wychowania dziecka i coraz chętniej w tym procesie uczestniczący. Dzieci, które mają dobry kontakt ze swoimi rodzicielami w dzieciństwie – wyrastają na pewnych siebie i odważnych młodych ludzi. I wcale nie chodzi o to, by tata zachowywał się jak druga mama – największą zaletą ojca jest właśnie jego odmienność od matki. Mama okazuje dziecku czułość i miłość między innymi głaszcząc je i przytulając – tata robi to samo poprzez zabawę i wspólne wygłupy, którym zresztą często nie może nadziwić się mama i żona… Tata otwiera malucha na świat zewnętrzny, a dzięki swojemu stanowczemu i nieco „szorstkiemu” (w porównaniu z kobiecym) podejściu do życia – uczy podejmowania decyzji (również tych trudnych) i bezpiecznego eksplorowania otoczenia. Ojciec powinien uczestniczyć w życiu malucha od samego początku i wspierać matkę w obowiązkach związanych pielęgnowaniem i opieką nad noworodkiem, niemowlakiem, małym dzieckiem… Wyjątkowy głos taty noworodek rozpoznaje i jest w stanie odróżnić od innych głosów już około tygodnia po przyjściu na świat, a mocne i szerokie dłonie oraz silne ramiona są niezastąpione, gdy maluch ma zły dzień lub męczą go kolki. Tata od początku traktuje dziecko jako odrębną jednostkę (mama przez dłuższy lun krótszy czas mówi o sobie i dziecku używając liczby mnogiej: „my”), dając tym samym małemu człowiekowi prawo do bycia nie w humorze, posiadania swojego zdania, bawienia się na jego zasadach – nawet jeśli ta zabawa kończy się gigantycznym bałaganem. Dzieci cenią swoich ojców za spontaniczność w pierwszym okresie i doceniają poczucie bezpieczeństwa, które gwarantuje im obecność taty w ich życiu.

Co podarować tacie?

Tata obdarowywał nas od naszych najmłodszych lat przede wszystkim… swoim czasem i uwagą. To najcenniejsze, co możemy ofiarować drugiemu człowiekowi. Najważniejsze więc, byśmy znaleźli czas na spotkanie, wspólne śniadanie, obiad lub kolację, a może po prostu kawę w ulubionej kafejce taty. Jeżeli jednak chcemy podarować tacie prezent – niech to będzie coś wyjątkowego. Kolejny krawat, sweter lub czekolada? Przypomnijmy sobie najfajniejszy prezent z dzieciństwa, coś co dostaliśmy od taty i do tej pory nosimy w sercu wspomnienie tego podarunku… Teraz mamy szansę i możliwość zrewanżować się tacie (choć rodzic nigdy nie wymaga od nas, ani nie spodziewa się rewanżu) wyjątkowym upominkiem. Kilkanaście inspirujących pomysłów na absolutnie niezwykłe prezenty dla taty znajdziemy na przykład tutaj: http://www.wyjatkowyprezent.pl/pomysl-na-prezent/prezenty-dla-taty. Może to dobry pomysł, by prezent dla taty był w tym roku nieco inny i nie tak namacalny jak wspomniany wcześniej krawat, czy sweter? Sprezentować tacie przeżycia i emocje? Tak! To oryginalny pomysł na prezent, który zostanie w sercu i pamięci na długo. Przynajmniej do następnego Dnia Ojca!

Dodaj komentarz