Od 11 do 26 czerwca poznański Stary Rynek zapełni się ponad setką kolorowych straganów. Po raz 41 odbędzie się Jarmark Świętojański, który co roku oferuje poznaniakom wyroby artystów, rękodzielników i rzemieślników. Będzie to znakomita okazja nie tylko do podziwiania ich sztuki, każdy będzie też mógł kupić dla siebie coś wyjątkowego. W weekendy odbywać się będą liczne koncerty, występy i widowiska artystyczne, nawiązujące do tradycji Nocy Kupały.
– Startujemy w najbliższą sobotę. Jak widać, stoiska są już stawiane, wystawcy są gotowi, żeby zaoferować poznaniakom swoje usługi i wyroby. W weekendy będą też koncerty. Myślę, że frekwencja na pewno dopisze. Serdecznie zapraszamy na Jarmark Świętojański do Poznania – zachęca Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.
Kiermasz pełen będzie unikatowych wyrobów rękodzielniczych: biżuterii z bursztynu i drewna, szkła dmuchanego, szkła fusing, odzieży i galanterii z Indii oraz ręcznie szytych zabawek. Dostępne też będą ręcznie malowane jedwabne chusty i szale. Siostry zakonne z monasteru na Białorusi tradycyjnie przygotowały ikony pisane i naklejane, witraże, upominki i zabawki dla dzieci, ręcznie wyrabianą i malowaną ceramikę. Bogatą ofertę rękodzieła wykonanego przez swoich podopiecznych zaprezentuje też Poznańskie Pogotowie Społeczne.
Głodni i spragnieni znajdą smakołyki i napitki zarówno lokalne oraz te z najodleglejszych stron Europy. Od lat wielkim zainteresowaniem cieszą się artykuły spożywcze pochodzące z Litwy, takie jak wiejskie chleby, kindziuki, cepeliny czy kresowy kwas chlebowy. Smakosze rodzimych produktów znajdą tradycyjne podlaskie wędliny, poznańskie rogale marcińskie, miody z własnej pasieki i inne wyroby pszczele, piwa z małych lokalnych browarów oraz polskie wina ekologiczne. Na stoiskach pojawi się także turecka i grecka chałwa, baklava i inne wypieki orientalne, ręcznie wyrabiane naturalne mydła i kosmetyki z Maroka, oryginalne herbaty i kawy ze Sri Lanki.
– Rzemieślnicy, których zaprosiliśmy do współpracy, będą nie tylko prezentować swoje wyroby, będą też prowadzić żywe warsztaty zapomnianych zawodów. W wielu profesjach, zwłaszcza rzemieślniczych, brakuje następców – pracowników, którzy mogliby podjąć tę drogę życiową. Chcemy zachęcić, szczególnie młodych, do zainteresowania ginącymi zawodami rzemieślniczymi – wyjaśnia Bogumiła Frąckowiak z Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej.
Dla najmłodszych tradycyjnie przygotowano „Bajkowy Rynek – Poznań czyta dzieciom”. Gawędy i opowieści czytać będzie między innymi Piotr Reiss. Przez cały jarmark odbywać się będą liczne koncerty, występy i widowiska artystyczne nawiązujące do tradycji „Nocy Kupały”. Na płycie Starego Rynku stanie wczesnośredniowieczna osada prezentująca życie codzienne jej mieszkańców.
Stoiska handlowe będą czynne codziennie od godziny 10:00 do godziny 21:00 lub do „ostatniego” klienta.
Zdjęcia Hieronim Dymalski
źródło poznan.pl / Hubert Bugajny/biuro prasowe