Poznań gotowy na przyjęcie rodzin z Mariupola


W czerwcu i lipcu do Poznania przyjadą Polacy z Mariupola. Miasto przyjmie 36 osób, które wyjechały z Ukrainy z powodu działań wojennych. Uchodźców wspiera IKEA, która umebluje im mieszkania.

konfe

– Do Poznania zaprosiliśmy 10 rodzin o polskich korzeniach z Mariupola. Prowadzone tam działania wojenne uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie. Chcemy zapewnić im podstawowe warunki do życia, pomóc w różnych procedurach prawnych i w zdobyciu zatrudnienia – mówi zastępca prezydenta Miasta Poznania Jędrzej Solarski.

10 rodzin przyjedzie do Poznania z ośrodka dla uchodźców w Rybakach, gdzie obecnie przebywają pod opieką Caritas. W Poznaniu zjawią się po zakończeniu roku szkolnego, tak aby najmłodsi mogli zakończyć naukę. Przygotowanie lokali i wyposażenie w niezbędne sprzęty byłoby trudne bez zaangażowania sponsorów, którzy wyrazili chęć wsparcia i pomocy. Jednym z nich jest IKEA.

– Dom daje ludziom poczucie bezpieczeństwa. A jednym z największych ludzkich nieszczęść jest jego utrata. W IKEA naszą wizją jest tworzyć lepsze życie na co dzień dla wielu ludzi. Razem z pracownikami IKEA w Poznaniu liczymy, że nasze zaangażowanie pozwoli Polakom z Ukrainy poczuć się w Poznaniu, jak w domu – mówi dyrektor sklepu IKEA w Poznaniu Jakub Michalec.

Witold Horowski, Konsul Honorowy Ukrainy w Poznaniu odebrał w poniedziałek od IKEA bony, które pozwolą przygotować pomieszczenia na przyjazd czterech pierwszych rodzin, nowych mieszkańców Poznania. Dwa mieszkania znajdujące się na terenie Hipodromu Wola, w najbliższym czasie zostaną dodatkowo wyposażone w kuchnie. Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Poznaj Sąsiada działające przy Konsulacie Honorowym Ukrainy w Poznaniu podjęło się współpracy w realizacji projektu wspierając aktywnie wszystkie  zaplanowane działania.

Rodziny zostaną otoczone również przez Miasto programem wsparcia umożliwiającym integrację ze społecznością lokalną i samodzielne życie w Poznaniu.

– Należy podkreślić fakt, że te rodziny chcą pracować i normalnie funkcjonować w naszej miejskiej przestrzeni. Jako samorząd pomożemy im jedynie w trudnym dla nich starcie – zaznacza Magdalena Pietrusik-Adamska dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP.

W pierwszej turze ewakuacji Polaków, z objętej wojną Ukrainy, przyjechało do Polski 185 uchodźców. W drugiej turze to 188  osoby. Samorząd Poznania zdecydował się przyjąć ich największa grupę, tj. 10 rodzin. 34 osoby trafią na stałe do Poznania.

– W tej chwili czuję dumę jako Polak, bo pomagamy naszym rodakom. Jestem też dumny jako poznaniak, bo Poznań jest na czele miast, które chcą pomagać uchodźcom z Ukrainy – przekonuje Witold Horowski, Konsul Honorowy Ukrainy w Poznaniu.

Źródło: poznan.pl/ DP/HB/biuro prasowe

Dodaj komentarz