Tarnovia Basket awansowała do II ligi koszykówki mężczyzn

Pełnym sukcesem naszych zawodników zakończył się rozegrany w weekend w Tarnowie Podgórnym Turniej Finałowy 3 Ligi Koszykówki Mężczyzn. Tarnovia Basket wygrała rywalizację i awansowała do drugiej ligi. Patronat nad Tarnovią sprawuje Nasz Głos Poznański.

Tarnovia Basket

Tarnovia rozpoczęła turniej od meczu z inną wielkopolską drużyną – KKS Drogbruk Kalisz. Emocji nie brakowało, bowiem po nieudanej pierwszej połowie, w 3 kwarcie Tarnovia zniwelowała 17 punktów przewagi kaliszan, a na początku 4 kwarty wyszła nawet na jednopunktowe prowadzenie. Gospodarzom nie udało się jednak „dopełnić dzieła” w 4 kwarcie. KKS odzyskał kilkupunktową przewagę i dowiózł ją do ostatniego gwizdka wygrywając 69:64. Taki wynik powodował, że Tarnovia nie miała już marginesu błędu i musiała wygrać kolejny, sobotni mecz. Przeciwnikiem był Hutnik Warszawa, który poprzedniego dnia przegrał z UKS Calipers Kielce.

Pojedynek z warszawianami nie zaczął się najlepiej dla tarnowian, bowiem po 5 minut Hutnik prowadził 10:2. Tarnovia szybko jednak poprawiła mankamenty w swojej grze i przejęła kontrolę nad meczem wygrywając ostatecznie 71:63. Tego samego dnia Calipers Kielce wygrali z KKS Kalisz 70:54.

Przed ostatnim dniem turnieju wszystkie drużyny miały szanse na awans. Najpierw rozegrano pojedynek Hutnika z KKS Kalisz. Losy meczu toczyły się do ostatnich sekund, a w nich skuteczniejsi
w rzutach osobistych byli kaliszanie wygrywając 75:74. Tym samym Tarnovia Basket, aby awansować potrzebowała zwycięstwa nad Calipers Kielce. I nie pozostawiała złudzeń, że zasługuje na awans do
2 Ligi. Mecz od pierwszej do ostatniej minuty przebieg pod dyktando gospodarzy, którzy wygrali 70:52. Po ostatnim gwizdku sędziów wystrzeliły szampany, a zawodnicy rozpoczęli wraz z kibicami fetowanie sukcesu.

Oprócz Tarnovii drugą drużyną, która awansowała do 2 Ligi została ekipa UKS Calipers Kielce. O wszystkim zadecydowały różnice punktów rzuconych i straconych, bowiem Tarnovia, Calipers i KKS zakończyły Turniej z bilansem 2-1.

Turniej zakończył się dla Tarnovii Basket sukcesem nie tylko sportowym, ale i organizacyjnym. Każdego dnia podczas meczów gospodarzy hala w Tarnowie Podgórnym była wypełniona kibicami, którzy głośnym dopingiem wspierali miejscowych koszykarzy. Także pozostałe mecze oglądało sporo kibiców, co pokazuje, że w Tarnowie Podgórnym jest zainteresowanie sportem drużynowym na wysokim poziomie. Tym samym presja na młodym tarnowskim zespole (średnia wieku 22 lata), prowadzonym przez równie młodego (26 lat) trenera Macieja Dudzika była spora, ale w decydujących momentach cały zespół Tarnovii Basket stanął na wysokości zadania.

Patronami Turnieju Finałowego 3 Ligi byli: Gmina Tarnowo Podgórne, Verhoeven Idealogistic, Galeria Interdomus, Hotel 500 Tarnowo Podgórne i Tarnowskie Termy. Patronat Medialny sprawował Nasz Głos Poznański.

Komentarza po finale udzielił nam Paweł Eichert, Prezes Tarnovii Basket: Rok temu, gdy zakończyliśmy sezon na etapie Półfinału 3 Ligi uznaliśmy, że koszykówce w Tarnowie Podgórnym potrzebne jest nowe oblicze. Nie miała to być jednak tylko powierzchowna zmiana, ale postawienie na stopniowy rozwój sportowy i organizacyjny i wyjście do kibiców. Powstał klub Tarnovia Basket, który przejął drużynę seniorską od GKS Tarnovia i przede wszystkim wznowił po kilku latach szkolenie dzieci i młodzieży. Aby klub szedł w dobrym kierunku potrzebny był jednak nowy impuls i takim właśnie jest awans do 2 Ligi. Nasze mecze przez cały sezon cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Myślę, że prawie każdy mieszkaniec Gminy Tarnowo Podgórne usłyszał o nas przez ostatni rok. Robiliśmy też wiele, aby dotrzeć do przedsiębiorców działających na obszarze Gminy. I mimo, że na razie nieliczni nas wsparli to pracujemy i działamy dalej. Koszykówka to piękny sport dla każdego, a kibice oglądający mecz na żywo są blisko rywalizacji jak nigdzie indziej. Dlatego wierzymy, że ta grupa młodych ludzi, którzy realizują swoją pasję łącząc naukę czy pracę z koszykówką zostanie jeszcze bardziej doceniona. Dziękujemy Patronom, którzy wspierali nas w sezonie 2015/16 i kibicom. Bez tych dwóch czynników o awans byłoby trudno. Z mojej strony oczywiście też gratulacje dla zawodników i trenerów Macieja Dudzika i Andrzeja Penconka oraz podziękowania dla moich kolegów z zarządu Sławka Bartkowskiego i Szymona Drobiny za wkład w ten sukces.

Skład Tarnovii Basket w sezonie 2015/16: Damian Antczak, Rafał Bartkowski (kapitan) Marcin Eichert, Jędrzej Fornalik, Bartłomiej Gubernat, Kamil Jakubowski, Piotr Janowski, Roman Jańczyk, Mateusz Kurach, Jacek Łukomski, Rafał Milczyński, Adam Niepoń, Konrad Rzeczkowski, Miłosz Sroczyński.

Trener: Maciej Dudzik

Trener przygotowania fizycznego: Andrzej Penconek