Marta Mazurek zajmie się wykluczonymi w Poznaniu


– Będę osobą odpowiedzialną za politykę miasta w zakresie promowania zasad równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, narodowość, pochodzenie etniczne, kolor skóry, orientację seksualną, wyznanie, a także sytuację społeczno-ekonomiczną. Będę koordynowała działania, które mają na celu ograniczenie i eliminację praktyk wykluczających oraz ich skutków – mówi dr Marta Mazurek, która od 1 lipca zostanie pełnomocniczką prezydenta ds. przeciwdziałania wykluczeniom.

Marta Mazurek

Po zawirowaniach związanych z wyborem pełnomocnika prezydenta miasta ds. wykluczonych ostatecznie stanowisko to z dniem 1 lipca obejmie dr Marta Mazurek. Z wykształcenia jest anglistką, literaturoznawczynią oraz tłumaczką języka angielskiego. Pracuje w Zakładzie Badań Porównawczych nad Kulturą w Instytucie Językoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, jest członkinią Interdyscyplinarnego Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości UAM. W promowanie działań na rzecz równości i przeciwdziałania wykluczeniom jednostek i grup społecznych zaangażowana jest od wielu lat.

Nowa pełnomocniczka prezydenta udzieliła wywiadu oficjalnemu serwisowi internetowemu miasta poznan.pl. – Będę osobą odpowiedzialną za politykę miasta w zakresie promowania zasad równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, narodowość, pochodzenie etniczne, kolor skóry, orientację seksualną, wyznanie, a także sytuację społeczno-ekonomiczną. Będę koordynowała działania, które mają na celu ograniczenie i eliminację praktyk wykluczających oraz ich skutków. Moim zadaniem będzie też działalność edukacyjna, czyli organizowanie szkoleń, konferencji oraz akcji promocyjnych i informacyjnych w zakresie równego traktowania. Z jednej strony będzie to zatem działalność prewencyjna i edukacyjna, a z drugiej – interwencyjna, czyli reagowanie na konkretne sytuacje i zdarzenia – mówi o swoich obowiązkach Mazurek. Swoją pracę chce rozpocząć od rozpoznanie problemów i potrzeb poznaniaków. – Chcę, by odbywało się to na zasadzie konsultacji – zaznacza.

Cała rozmowa jest dostępna w serwisie miasta poznan.pl. Przypomnijmy, że Mazurek znana jest ze współpracy z organizacjami pozarządowymi i stowarzyszeniami działającymi na rzecz przeciwdziałania wykluczeniom i równouprawnienia: Fundacją Feminoteka – Warszawa, Grupą Stonewall – Poznań, Fundacją Rozwoju „Motylarnia”- Poznań oraz Kongresem Kobiet.

oprac. tww, fot. Miasto Poznań / poznan.pl

Dodaj komentarz